TortoiseSVN - en to da translation catalogue (623 entries)

en: %1 contained an unexpected object.
da: %1 indeholdt et ikke-forventet objekt.

en: %1 contains an incorrect schema.
da: %1 indeholder et ukorrekt skema.

en: %1 contains an invalid path.
da: %1 indeholder en ulovlig sti.

en: %1 could not be created because the directory is full.
da: %1 kunne ikke oprettes fordi lagerpladsen i mappen er opbrugt.

en: %1 could not be opened because there are too many open files.
da: %1 kunne ikke åbnes fordi der allerede er for mange filer åbne.

en: %1 could not be removed because it is the current directory.
da: %1 kunne ikke slettes fordi det er systemets aktuelle mappe.

en: %1 has a bad format.
da: %1 har et forkert format..

en: %1 was not found.
da: %1 blev ikke fundet.

en: %1: %2
    Continue running script?
da: %1: %2
    Fortsæt med at køre script?

en: %1
    Cannot find this file.
    Please verify that the correct path and file name are given.
da: %1
    Kan ikke finde denne fil.
    Undersøg venligst at der blev angivet den korrekte sti og filnavn.

en: %d files selected, %d files total
da: %d valgte filer, %d filer ialt

en: %s : Working Base
da: %s : Arbejdsbase

en: %s : Working Copy
da: %s : Arbejdskopi

en: %s
    Do you want to remove it anyway?
da: %s
    Vil du fjerne det alligevel?

en: &About TortoiseMerge...
da: &Om TortoiseMerge...

en: &Add...
da: &Tilføj...

en: &Advanced...
da: &Avanceret...

en: &Apply Unified Diff
da: &Påfør samlet differens

en: &Browse...
da: &Gennemse...

en: &Builtin
da: &Intern

en: &Cancel
da: &Afbryd

en: &Checkout directory:
da: Arbejdskopi-&mappe:

en: &Close windows automatically
da: &Luk automatisk vinduerne

en: &Edit...
da: &Rediger...

en: &Enable Proxy Server
da: &Aktiver Proxy-server

en: &External
da: &Eksternt

en: &File
da: &Fil

en: &Fixed drives
da: &Faste drev

en: &From Revision
da: &Fra revision

en: &From URL:
da: &Fra URL:

en: &From WC at URL:
da: &Fra arbejdskopi ved URL:

en: &Head Revision
da: &Nyeste revision

en: &Help
da: &Hjælp

en: &Help Topics
da: &Hjælpeemner

en: &Hide
da: &Gem væk

en: &Indicate folders with changed contents
da: &Indiker mapper med ændret indhold

en: &Language:
da: &Sprog:

en: &Merge
da: &Flet

en: &Merge changes into the current working copy from URL:
da: &Flet ændringer til den nuværende arbejdskopi fra URL:

en: &Merging
da: &Fletter

en: &Network drives
da: &Netværksdrev

en: &New
da: &Ny

en: &Next Difference
da: &Næste forskel

en: &Open Ctrl-O
da: &Åben Ctrl-O

en: &Password:
da: &Kodeord:

en: &Previous Difference
da: &Foregående forskel

en: &Removable drives
da: &Udskiftelige drev

en: &Remove
da: &Fjern

en: &SSH client:
da: &SSH klient:

en: &Save Ctrl-S
da: &Gem Ctrl-S

en: &Set
da: &Sæt

en: &Status Bar
da: &Statuslinie

en: &To Revision
da: &Til revision

en: &To URL:
da: &Til URL:

en: &To URL:
da: &Til URL:

en: &Toolbar
da: &Værktøjslinie

en: &URL of repository:
da: Versionsarkiv &URL:

en: &Undo	Ctrl+Z
da: &Ophæv	Ctrl+Z

en: &Username:
da: &Brugernavn:

en: &View
da: &Vis

en: &Whitespaces
da: &Tomtegn

en: A hardware I/O error was reported while accessing %1.
da: En hardware I/O fejl blev rapporteret under adgang til %1.

en: A locking violation occurred while accessing %1.
da: En lås-overtrædelse opstod under adgang til %1.

en: A newer version is available. Please go to http://tortoisesvn.tigris.org and download the current version!
da: En nyere version er til rådighed. Gå til http://tortoisesvn.tigris.org og installér den seneste version!

en: A required resource was unavailable.
da: En forventet ressource var ikke til rådighed.

en: A sharing violation occurred while accessing %1.
da: En dele-overtrædelse opstod under adgang til %1.

en: A viewer program for GNU diff files (patch files).
    If you don't have one use NotePad.
da: Et visningsprogram for GNU Diff filer (korrektionsfiler).
    Hvis du ikke har en, brug NotePad.

en: A&dvanced...
da: &Avanceret...

en: Abort
da: Afbryd

en: About
da: Om

en: About TortoiseMerge
da: Om TortoiseMerge

en: About TortoiseSVN
da: Om TortoiseSVN

en: Accept Once
da: Accepter en gang

en: Accept Permanently
da: Accepter for bestandig

en: Access to %1 was denied.
da: Adgang til %1 blev afvist.

en: Action
da: Handling

en: Activate Task List
da: Aktiver opgaveliste

en: Activate this if you want the folder overlays
    to show the subversion status of the files below.
    <ct=0x0000ff><b>Caution:</b> this can slow down explorer</ct>
da: Aktiver dette hvis du ønsker at se mappe-ikon-overdækninger
    for filer indeni med Subversion status.
    <ct=0x0000ff><b>Vigtigt:</b> Dette kan gøre Stifinderen langsom.</ct>

en: Add
da: Tilføj

en: Add Extension Specific Diff Program
da: Tilføj fil-endelse specifik Differens-applikation

en: Add Extension Specific Merge Program
da: Tilføj fil-endelse specifik Flet-applikation

en: Add To Ignore List
da: Tilføj fil til Ignorer-listen

en: Add file...
da: Tilføj fil...

en: Add files to Subversion here
da: Tilføj filer til Subversion her

en: Add folder...
da: Tilføj mappe...

en: Add/Edit Extension Specific Diff/Merge Program
da: Tilføj/rediger fil-endelse specifik Differens/Flet applikation

en: Added
da: Tilføjet

en: Added a file remotely
da: Fjern-tilføjet en fil

en: Adds file(s) to Subversion control
da: Tilføjer fil(er) til Subversion kontrol

en: Adds the selected file(s) to the 'ignore' list
da: Tilføjer de valgte fil(er) til Ignorer-listen

en: Adjust the settings
    Settings
da: Juster indstillingerne
    Indstillinger

en: Advanced Diff Settings
da: Avancerede Differens-indstillinger

en: Advanced Diff/Merge Settings
da: Avancerede Differens/Flet indstillinger

en: Advanced Merge Settings
da: Avancerede Flet-indstillinger

en: All
da: Alle

en: All Files (*.*)
da: Alle filer (*.*)

en: All Files (*.*)|*.*||
da: Alle Filer (*.*)|*.*||

en: An attempt was made to access %1 past its end.
da: Der blev forsøgt at tilgå %1 forbi dens afslutning.

en: An attempt was made to read from the writing %1.
da: Der blev forsøgt at læse fra en igangværende skriveoperation på %1.

en: An attempt was made to write to the reading %1.
da: Der blev forsøgt at skrive til en igangværende læseoperation på %1

en: An external diff program used
    for comparing different revisions of files
    <hr=100%>
    You can specify the following parameters to the path:
    %base	the base file
    %mine	the modified file
da: En ekstern differens-applikation brugt til at sammenligne forskellige revisioner af filer
    <hr=100%>
    Du kan specificere følgende parametre til stien:
    %base	basisfilen
    %mine	den ændrede fil

en: An external merge program used
    to resolve conflicted files.
    <hr=100%>
    You can specify the following parameters to the path:
    %merged	the conflicted file, where to save
    %theirs		the file as it is in the repository
    %mine		your own file, with your changes
    %base		the original file without your changes
da: En ekstern flette-applikation der bruges til at
    løse konfliktende filer.
    <hr=100%>
    Du kan angive følgende parametre til program-stien:
    %merged	den konfliktende fil, hvor den lagres
    %theirs		filen, hvilket befinder sig i versionsarkivet
    %mine		din egen fil, med dine ændringer
    %base		den oprindelige fil uden dine ændringer

en: An invalid argument was encountered.
da: Et ulovligt argument blev opdaget.

en: An invalid file handle was associated with %1.
da: En ulovlig fil-hægte blev relateret til %1.

en: An unexpected error occurred while reading %1.
da: En ikke-forventet fejl opstod under læsning af %1.

en: An unexpected error occurred while writing %1.
da: En ikke-forventet fejl opstod under en skriveoperation på %1.

en: An unknown error has occurred.
da: Der opstod en ukendt fejl.

en: An unknown error occurred while accessing %1.
da: En ukendt fejl opstod under adgang til %1.

en: An unknown line type was found in line %d !
da: En ukendt linietype blev fundet i linie %d!

en: An unsupported operation was attempted.
da: En ikke-understøttet handling blev udført.

en: Applies a unified diff file to the working copy
da: Påfører en samlet differens-fil til arbejdskopien

en: Apply Patch...
da: Påfør korrektion...

en: Apply Unified Diff
da: Påfør samlet differens

en: Are you sure you want to revert? You will lose <b>all</b> changes since the last update!
da: Er du sikker på at du vil spole tilbage til tidligere arkiverede ændringer? Du mister <b>alle</b> ændringer siden sidste opdatering!

en: At revision: %d
da: Ved revision: %d

en: Authentication
da: Adgangskontrol

en: Author
da: Forfatter

en: Author:                        Stefan Kueng
da: Programmør:                  Stefan Kueng

en: Authors:                      Stefan Kueng, Tim Kemp
da: Udviklere:                       Stefan Kueng, Tim Kemp

en: B&rowse...
da: &Gennemse...

en: B&uiltin
da: &Intern

en: Backup original file
da: Sikkerhedskopier original fil

en: Base File:
da: Basisfil:

en: Blame
da: Ændringsfordeling

en: Blame...
da: Ændringsfordeling...

en: Blames each line of a file on an author
da: For hver linie i filen vises hvem, hvornår og i hvilken revision, der er udført ændring

en: Br&owse...
da: Ge&nnemse...

en: Branch / Tag
da: Forgrening / Mærke

en: Branch / Tag created successfully!
da: Forgrening/Mærke blev oprettet!

en: Branch/Tag...
da: Forgrening/Mærke...

en: Bro&wse...
da: Genne&mse...

en: Brows&e...
da: Gennem&se...

en: Browse Repository
da: Gennemse versionsarkiv

en: Browse for the external diff program
da: Gennemse filsystemet for at udpege den eksterne differens-applikation

en: Browse...
da: Gennemse...

en: Bu&iltin
da: &Intern

en: Can't copy 
    %s
    to
    %s
da: Kan ikke kopiere
    %s
    til
    %s

en: Cancel
da: Afbryd

en: Cancelling SVN Blame...
da: Afbryder SVN Ændringsfordeling...

en: Certificate expired or not yet valid
da: Certifikat udløbet eller endnu ikke gyldigt

en: Certificate expired. Valid until: %s
da: Certifikat udløbet. Gyldigt indtil: %s

en: Certificate not yet valid. Valid from: %s
da: Certifikat endnu ikke gyldigt. Gyldigt fra: %s

en: Certificates|*.p12;*.pkcs12|All|*.*||
da: Certifikater|*.p12;*.pkcs12|Alle|*.*||

en: Change the window position
da: Ændr vindueplaceringen

en: Change the window size
da: Ændr vinduestørrelsen

en: Changed Files
da: Ændrede filer

en: Changed files: %d
da: Ændrede filer: %d

en: Check
da: Sæt kryds

en: Check For Updates
da: Check efter opdateringer

en: Check For Updates...
da: Check efter opdateringer

en: Check for Updates
da: Check efter opdateringer

en: Check for newer versions
da: Undersøg om der en nyere versioner

en: Check if you want the progress dialog to close
    automatically after the operation finishes.
da: Kryds af hvis du ønsker at behandlingsdialogen automatisk
    skal lukke når handlingen er afsluttet.

en: Check out a working copy from a repository
da: Hent en arbejdskopi fra et versionsarkiv

en: Check the files which you want to
    delete before importing.
da: Afkryds de filer du ønsker at
    slette før importen.

en: Check those menu entries you want to appear in the top context menu instead of the submenu
da: Marker de menupunkter som du gerne vil få fremvist i den første kontekstmenu i stedet for undermenuen.

en: Check to use a less verbose date and time format in log messages
da: Kryds af for at anvende et mindre ordrigt dato- og tidsformat i ændringsbeskrivelser

en: Checking if a newer version of TortoiseSVN is available...
da: Undersøger om der er en nyere version af TortoiseSVN til rådighed...

en: Checkout
da: Hent arbejdskopi

en: Checkout...
da: Hent arbejdskopi...

en: Clean Up
da: Oprydning

en: Cleanup has finished
da: Oprydning er afsluttet

en: Cleanup interrupted operations, locked files, ...
da: Rydder op i afbrudte operationer, låste filer, ...

en: Click on "Advanced" to specify alternate diff programs based on file extension
da: Klik på "Avanceret" for at angive alternative differens-applikationer baseret på fil-endelsen

en: Click on "Advanced" to specify alternate merge programs based on file extension
da: Klik på "Avanceret" for at angive alternative flet-applikationer baseret på fil-endelsen

en: Close the active window and prompts to save the documents
da: Lukker det aktive vindue og forespørger om at gemme dokumenterne

en: Colors
da: Farver

en: Command failed.
da: Kommandoen fejlede.

en: Commit to:
da: Arkiver til:

en: Commit...
da: Arkiver...

en: Commits your changes to the repository
da: Arkiverer dine ændringer til versionsarkivet

en: Committing
da: Arkivering...

en: Compare Whitespaces
da: Sammenlign tomtegn

en: Compare revisions
da: Sammenlig revisioner

en: Compare with Base
da: Sammenlign med basen

en: Compare with working copy
da: Sammenlign med arbejdskopi

en: Compares the file with the last commited version to show you the changes you made
da: Sammenligner filen med den nyeste arkiverede revision og viser de ændringer, der er udført

en: Completed
da: Afsluttet

en: Conflicted
da: Konflikter

en: Continue
da: Fortsæt

en: Copied remotely
da: Fjern-kopieret

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy To...
da: Kopier til...

en: Copy files in Subversion to here
da: Kopier filer i Subversion hertil

en: Copy the selection and put it on the Clipboard
    Copy
da: Kopier det valgte og læg det i udklipsholderen
    Kopier

en: Copying %s
da: Kopierer %s

en: Copying...
da: Kopierer...

en: Corrections
da: Rettelser

en: Could not add %s to the ignore list!
da: Kunne ikke tilføje %s til Ignorér-listen!

en: Could not check for a newer version!
da: Kunne ikke undersøge forekomsten af en nyere version!

en: Could not copy the files!
    <hr=100%>
    %s
da: Kunne ikke kopiere filerne!
    <hr=100%>
    %s

en: Could not get the status!
da: Kunne ikke hente en status!

en: Could not open the file
    %s
da: Kunne ikke åbne filen
    %s

en: Could not retrieve URL of the file!
    %s
da: Kunne ikke overføre fil-URL!
    %s

en: Could not retrieve version %s of the file %s.
    Patching is not possible!
da: Kunne ikke hente version %s af %s filen.
    Korrektion er ikke mulig!

en: Could not save the file %s!
da: Kunne ikke gemme %s filen!

en: Could not start diff viewer!
    <hr=100%>
    %s
da: Kunne ikke køre differensviseren!
    <hr=100%>
    %s

en: Could not start external diff program!
    <hr=100%>
    %s
da: Kunne ikke køre den eksterne differens-applikation!
    <hr=100%>
    %s

en: Could not start external merge program!
    <hr=100%>
    %s
da: Kunne ikke køre det eksterne fletprogram!
    <hr=100%>
    %s

en: Could not start print job.
da: Kunne ikke igangsætte udskriften.

en: Could not start thread!
da: Kunne ikke starte tråd!

en: Create Folder...
da: Opret mappe...

en: Create Patch...
da: Opret korrektion...

en: Create Repository here
da: Opret versionsarkiv her

en: Create Tag from revision
da: Opret mærke fra revision

en: Created folder remotely
da: Fjern-oprettet mappe

en: Creates a 'cheap' copy inside the repository used for branches or tagging
da: Opretter en "billig" kopi i versionsarkivet, der bruges til forgrening eller mærkning

en: Creates a repository database at the current location
da: Opretter en versionsarkiv-database på den nuværende filsystem-lokation

en: Creates a unified diff file with all changes you made
da: Opretter en samlet differens-fil med alle ændringer man har lavet

en: Cut the selection and put it on the Clipboard
    Cut
da: Klip det valgte og læg det i udklipsholderen
    Klip

en: Date
da: Dato

en: Default &number of log messages
da: Underforstået &antal af ændringsbeskrivelser

en: Delete
da: Slet

en: Deletes files / folders from source control
da: Sletter filer / mapper fra versionskontrol

en: Destination disk drive is full.
da: Destinationsdiskdrevet har ikke mere lagerplads.

en: Diff
da: Differens

en: Diff File:
da: Diff Fil:

en: Diff Program
da: Differens-applikation

en: Diff Viewer
da: Differens-viser

en: Diff/Merge
da: Differens/Flet

en: Diffing
da: Differens

en: Directory:
da: Mappe:

en: Disk full while accessing %1.
da: Diskdrevets lagerplads opbrugt under behandling af %1.

en: Dispatch exception: %1
da: Afsendelses-hændelse: %1

en: Display help for clicked on buttons, menus and windows
    Help
da: Vis hjælp for aktiverede knapper, menuer og vinduer
    Hjælp

en: Display help for current task or command
    Help
da: Vis hjælp for nuværende opgave eller kommando
    Hjælp

en: Display instructions about how to use help
    Help
da: Vis instruktioner om hvordan man bruger hjælpen
    Hjælp

en: Display program information, version number and copyright
    About
da: Vis programinformation, versionsnummer og copyright
    Om

en: Do not show this message again
da: Vis ikke denne meddelelse igen

en: Do you really want to revert all changes
    which were made in this revision?
da: Er du helt sikker på at du vil tilbageføre alle
    ændringer som blev lavet i denne revision?

en: Do you want to proceed?
da: Vil du gerne fortsætte?

en: Do you want to reload the documents to reflect the settings changes?
    Note: you will lose all changes you've made!
da: Ønsker du at genindlæse dokumenter for at reflektere på de ændrede indstillinger?
    Bemærk: du vil miste alle dine nuværende ændringer!

en: Do you want to reload the documents?
    You will lose all changes you've made!
da: Ønsker du at genindlæse dokumenterne?
    Bemærk: du vil miste alle dine nuværende ændringer!

en: Do you want to save your changes?
da: Vil du gemme dine ændringer?

en: Don't &remove log messages when cancelling a commit
da: Undlad at &fjerne ændringsbeskrivelser når en arkivering annulleres

en: Don't convert files when diffing against BASE
da: Undlad at konvertere filer når der genereres en differens imod BASEN

en: Drive Types
da: Drevtyper

en: E&xit
da: &Afslut

en: E&xternal
da: Eks&ternt

en: Edit
da: Rediger

en: Edit Conflicts
da: Rediger konflikter

en: Edit Extension Specific Diff Program
da: Tilføj fil-endelse specifik Differens-applikation

en: Edit Extension Specific Merge Program
da: Tilføj fil-endelse specifik Flet-applikation

en: Either the name or IP of the proxy server
da: Enten domænenavn eller IP adresse på proxy-server

en: Empty
da: Tom

en: Enlarge the window to full size
da: Forøg vinduet til fuld størrelse

en: Enter Log Message
da: Indtast ændringsbeskrivelse

en: Enter Log Message:
da: Indtast ændringsbeskrivelse:

en: Enter URL
da: Indtast URL

en: Erase everything
    Erase All
da: Slet alting
    Slet alt

en: Erase the selection
    Erase
da: Slet det valgte
    Slet

en: Error validating server certificate for %s:
da: Der opstod en fejl under validering af servercertifikatet for %s:

en: Ex&ternal
da: Eks&ternt

en: Exceptions:
da: Hændelser:

en: Exclude pattern:
da: Ekskluder mønster:

en: Export Directory:
da: Eksportmappe:

en: Export...
da: Eksport...

en: Exporting...
da: Eksporterer...

en: Exports a repository to a clean working copy without the svn administrative folders
da: Eksporterer et versionsarkiv til en "ren" arbejdskopi uden Subversions administrative mapper

en: Extension
da: Endelse

en: Extension specific programs
da: Fil-endelse specifikke applikationer

en: Extension:
da: Fil-endelse:

en: External
da: Eksternt

en: External Program:
da: Eksternt program:

en: Failed Revert
da: Tilbageføring fejlede

en: Failed to create empty document.
da: Oprettelse af tomt dokument fejlede.

en: Failed to launch help.
da: Ikke i stand til at vise hjælpen.

en: Failed to open document.
da: Åbning af dokumentet fejlede.

en: Failed to save document.
da: Lagring af dokumentet fejlede.

en: Fetching File...
da: Henter fil...

en: Fetching version %s of file:
da: Henter filens version %s :

en: File
da: Fil

en: File Patches
da: Korrektionsfiler

en: Find the specified text
    Find
da: Find den angivne tekst
    Find

en: Finished!
da: Færdig!

en: Font for log messages:
da: Skrifttype for ændringsbeskrivelser

en: Font:
da: Skrifttype:

en: For Help, press F1
da: Få Hjælp, tast F1

en: From:
da: Fra URL:

en: General
da: Generelt

en: Generating Patchfile...
da: Generer korrektionsfil...

en: Get &All
da: Hent &alle

en: Getting File %s
da: Henter fil %s

en: Getting file info...
da: Henter fil-info......

en: Go to the next difference
    next difference
da: Hop til næste forskel
    Næste forskel

en: Go to the previous difference
    previous difference
da: Hop til foregående forskel
    Foregående forskel

en: Head Revision
da: Nyeste revision

en: Help
da: Hjælp

en: Hostname mismatch (%s)
da: Ukorrekt værtsnavn (%s)

en: Icon Overlays
da: Ikon-overdækninger

en: Icons/Design/Code:     Luebbe Onken
da: Ikoner/Design/Kode:      Luebbe Onken

en: If activated, prevents the overlays from showing in "save as.." or "open" dialogs
da: Hvis aktiveret, forhindres overdækningerne i at blive vist i "gem som.." eller "åben" dialoger

en: If checked then a new folder is created in the repository.
    If not checked then the import goes directly to the specified URL.
da: Hvis afkrydset, oprettes en ny mappe i versionsarkivet.
    vis ikke afkrydset, overføres importen direkte til den angivne URL.

en: If checked, TortoiseSVN doesn't create a temporary file to do the diff but diffs the original file against BASE
da: Hvis afkrydset, opretter TortoiseSVN ikke en midlertidig fil for at lave en differens, men laver en differens mellem den original fil imod BASEN.

en: If enabled, TortoiseSVN checks once a week if a newer version is available
da: Hvis aktiveret, undersøger TortoiseSVN en gang om ugen om der nyere version til rådighed

en: If you cancel a commit, the log message you have entered is saved
    and filled in the edit box on the next commit.
    You can then either edit that message or use
    it unchanged.
da: Hvis du afbryder en arkivering, vil den indtastede ændringsbeskrivelse
    blive gemt og indsat i redigeringsfeltet til næste arkivering.
    Du kan derefter enten redigere beskrivelsen eller bruge den uforandret.

en: Ignore
da: Ignorer

en: Ignore All Whitespaces
da: Ignorer alle tomtegn

en: Ignore Leading Whitespaces
da: Ignorer indledende tomtegn

en: Ignore Lineendings (recommended)
da: Ignorer linieafslutninger (anbefalet)

en: Import
da: Importer

en: Import &Message
da: Importer &ændringsbeskrivelse

en: Import...
da: Importer...

en: Imports the directory to a repository
da: Importerer mappen til et versionsarkiv

en: Initial Import
da: Oprindelig import

en: Input
da: Indtastning

en: Insert Clipboard contents
    Paste
da: Indsæt indholdet af udklipsholderen
    Indsæt

en: Insufficient memory to perform operation.
da: Utilstrækkelig hukommelse til at udføre handlingen.

en: Internal application error.
da: Intern applikationsfejl.

en: Invalid filename.
da: Ulovligt filnavn.

en: Invalid revision number! Valid revisions are:
    HEAD, BASE, PREV, COMMITTED, WC
    positive decimal numbers
    dates in one of the following example forms:
    {2002-02-17}
    {15:30}
    {15:30:00.200000}
    {"2002-02-17 15:30"}
    {"2002-02-17 15:30 +0230"}
    {2002-02-17T15:30}
    {2002-02-17T15:30Z}
    {2002-02-17T15:30-04:00}
    {20020217T1530}
    {20020217T1530Z}
    {20020217T1530-0500}
da: Ulovligt revisionsnummer! Tilladte revisioner er:
    HEAD, BASE, PREV, COMMITTED, WC
    positive heltal
    datoformater i en af nedenstående eksempler:
    {2002-02-17}
    {15:30}
    {15:30:00.200000}
    {"2002-02-17 15:30"}
    {"2002-02-17 15:30 +0230"}
    {2002-02-17T15:30}
    {2002-02-17T15:30Z}
    {2002-02-17T15:30-04:00}
    {20020217T1530}
    {20020217T1530Z}
    {20020217T1530-0500}

en: Jump to first difference when loading
da: Hop til første forskel efter indlæsning

en: Language:
da: Sprog:

en: Last commit revision:
da: Seneste arkivrevision:

en: Last saved revision of item
da: Sidst gemte revision af element

en: Launches the external diff / merge program to solve the conflicts
da: Starter den eksterne differens-/flet applikation for at løse konflikterne

en: List Help topics
    Help Topics
da: Liste over hjælpeemner
    Hjælpeemner

en: Local Status
da: Lokalstatus

en: Location where the contents of the
    repository URL will be saved to.
da: Placeringen, hvor indholdet af versionsarkivet vil blive lagret til.

en: Log
da: Ændringslog

en: Log Message
da: Ændringsbeskrivelse

en: Log Messages
da: Ændringsbeskrivelser

en: Mail system DLL is invalid.
da: Mailsystem DLL er korrupt.

en: Main
da: Generelt

en: Menu Layout
da: Menulayout

en: Merge
da: Flet

en: Merge Program
da: Flet-applikation

en: Merge...
da: Flet...

en: Merges a branch into the main trunk
da: Fletter en forgrening ind i hovedstammen

en: Merging
da: Fletter

en: Message
da: Ændringslog

en: Mime Type
da: Mimetype

en: Minimum logsize in chars
da: Minimum logstørrelse i tegn

en: Misc
da: Diverse

en: Mixed
da: Blandet

en: Modified
da: Ændret

en: Move files in Subversion to here
da: Flyt filer i Subversion hertil

en: Moved remotely
da: Fjern-flyttet

en: Moving %s
da: Flytter %s

en: Moving...
da: Flytter...

en: Network
da: Netværk

en: New
da: Ny

en: New Name:
da: Nyt navn:

en: No
da: Nej

en: No command specified!
    <hr=100%>
    TortoiseProc.exe is used by the Shell extension and should not be called directly!
da: Der er ikke angivet en kommando!
    <hr=100%>
    TortoiseProc.exe bruges af Shell komponenten og bør ikke kaldes direkte!

en: No command value specified!
da: Der er ikke angivet parameter til kommandoen!

en: No error message is available.
da: Der er ingen fejlmeddelelse til rådighed.

en: No error occurred.
da: Der opstod ingen fejl.

en: No files were changed or added since
    the last commit. There's nothing
    to do for TortoiseSVN here...
da: Ingen filer var ændret eller tilføjet siden sidste arkivering.
    TortoiseSVN har ikke noget at behandle her...

en: Not all of the system registry entries (or INI file) were removed.
da: Ikke alle registreringsdatabase-elementer (eller INI fil) blev slettet.

en: Oneway &Diff
da: Enkeltvejs &differens

en: Only check out the top folder
da: Hent kun arbejdskopi fra den øverste mappe

en: Only update the top folder
da: Opdater kun den øverste mappe

en: Open
da: Åben

en: Open client certificate file
da: Åben klientcertifikatfil

en: Open file
da: Åben fil

en: Opens Help
    Help Topics
da: Åbner hjælpen
    Hjælpeemner

en: Opens the repository browser to tweak the repository online
da: Åbner versionsarkivsøgeren for at kunne organisere arkivet online

en: Out of memory.
da: Ikke mere hukommelse.

en: Password:
da: Kodeord:

en: Patch All
da: Påfør Korrektion på alle

en: Patchfiles|*.diff;*.patch|All|*.*||
da: Korrektionsfiler|*.diff;*.patch|Alle|*.*||

en: Path
da: Sti

en: Please enter a GUID.
da: Indtast venligst et GUID.

en: Please enter a currency.
da: Indtast venligst en valuta

en: Please enter a date and/or time.
da: Indtast venligst en dato og/eller et tidspunkt.

en: Please enter a date.
da: Indtast venligst en dato.

en: Please enter a number between %1 and %2.
da: Indtast venligst et tal mellem %1 og %2.

en: Please enter a number.
da: Indtast venligst et tal.

en: Please enter a positive integer.
da: Indtast venligst et positivt heltal

en: Please enter a time.
da: Indtast venligst et tidspunkt.

en: Please enter an integer between %1 and %2.
da: Indtast venligst et heltal mellem %1 og %2.

en: Please enter an integer between 0 and 255.
da: Indtast venligst et heltal mellem 0 og 255.

en: Please enter an integer.
da: Indtast venligst et heltal.

en: Please enter no more than %1 characters.
da: Indtast venligst ikke mere end %1 tegn.

en: Please note:
    your working copy remains on the previous path. If you want your next changes
    to be in the just created copy then you need to <b>switch</b> over
    to that copy path. Use the <b>Switch</b> command to do that.
da: Bemærk:
    Din arbejdskopi forbliver på den foregående sti. Hvis du ønsker at de kommende
     ændringer at blive lagt i den netop oprettede kopi, så er du nødt til at <b>skifte</b> over
    til kopi-stien. Brug <b>Skift</b> kommandoen til at gøre dette.

en: Please select a button.
da: Vælg venligst en knap.

en: Please specify the certificate type
da: Angiv venligst certifikattypen

en: Please wait - this can take several minutes. Seriously!
da: Vent venligst - dette kan tage op til flere minutter!

en: Please wait while cancelling...
da: Vent venligst mens der afbrydes...

en: Please wait...
da: Vent venligst...

en: Processing revision %d of %d...
da: Behandler revision %d ud af %d...

en: Program
da: Hjælpeværktøjer

en: Programs (*.exe)|*.exe|All Files (*.*)|*.*||
da: Programmer (*.exe)|*.*|Alle Filer (*.*)|*.*||

en: Properties
da: Egenskaber

en: Property
da: Egenskab

en: Property Page
da: Egenskabsside

en: Property Status:
da: Egenskabstatus:

en: Proxy &timeout in seconds:
da: Proxy &timeout i sekunder:

en: Proxy Settings
da: Proxy-indstillinger

en: Quit the application; prompts to save documents
    Exit
da: Afslutter applikationen; forespørger om at gemme dokumenterne
    Afslut

en: RAM drives
da: Hukommelsesdrev

en: Read the 'Daily Use Guide' before you are stuck...
da: Læs 'Håndbog til daglig brug' inden du går i stå...

en: Redo the previously undone action
    Redo
da: Gentag den sidst ophævede handling
    Gentag

en: Reduce the window to an icon
da: Minimer vindue til et ikon

en: Refresh
da: Gendan

en: Reject
da: Afvis

en: Reload
da: Genindlæs

en: Reloads the opened files and reverts all changes.
    Reload
da: Genindlæser alle åbne filer og tilbagefører alle ændringer.
    Genindlæs

en: Relocate
da: Omlæg

en: Relocate...
da: Omlæg...

en: Relocating...
da: Omlægger...

en: Remote Status
da: Fjernstatus

en: Removed
da: Fjernet

en: Removed file/folder
da: Slettet fil/mappe

en: Rename
da: Omdøb

en: Rename %s
da: Omdøb %s

en: Rename...
da: Omdøb...

en: Renames files / folders inside source control
da: Omdøber filer / mapper under versionskontrol

en: Repeat the last action
    Repeat
da: Gentag sidste handling
    Gentag

en: Replace specific text with different text
    Replace
da: Erstat specifik tekst med anden tekst
    Erstat

en: Replaced
da: Erstattet

en: Repo-Browser
da: Versionsarkivsøger

en: Repository
da: Versionsarkiv

en: Repository Browser
da: Versionsarkivsøger

en: Resolve
da: Løs

en: Resolve conflicted subversion status on save
da: Løser konfliktende subversion status ved gem

en: Resolved
da: Løst

en: Resolves conflicted files
da: Løser konfliktende filer

en: Restore
da: Genskab

en: Restore the window to normal size
da: Genopret vindue til normal størrelse

en: Retry
da: Forsøg igen

en: Revert
da: Tilbagefør

en: Revert changes from this revision
da: Tilbagefør ændringer fra denne revision

en: Reverts all changes you made since the last update
da: Genskaber (og tilbagefører) alle dine ændringer siden sidste opdatering

en: Revision / Author:
da: Revision / Forfatter:

en: S&ettings
da: &Indstillinger

en: SVN Add...
da: SVN Tilføj...

en: SVN Blame
da: SVN Ændringsfordeling

en: SVN Checkout...
da: SVN Hent arb.kopi...

en: SVN Commit...
da: SVN Arkiver...

en: SVN Copy...
da: SVN Kopier...

en: SVN Export...
da: SVN Eksport...

en: SVN Merge...
da: SVN Flet...

en: SVN Progress
da: SVN Fremskridt

en: SVN Resolve...
da: SVN Løs...

en: SVN Revert...
da: SVN Tilbagefør...

en: SVN Switch...
da: SVN Skift...

en: SVN Update...
da: SVN Opdater...

en: SVN short Url
da: SVN kort Url

en: Save &As...
da: Gem &som...

en: Save As
da: Gem som

en: Save as...
da: Gem som...

en: Save changes to %1?
da: Gem ændringer til %1?

en: Save revision to...
da: Gem revision til...

en: Save the modified file
    Save file
da: Gem den ændrede fil
    Gem fil

en: Saving patchfile to:
da: Gemmer korrektionsfil til:

en: Search log messages...
da: Søg i ændringsbeskrivelser...

en: Seek failed on %1
da: Søgning fejlede på %1

en: Select / Deselect &All
da: Vælg / Fravælg &alle

en: Select Diff Application
da: Vælg differens-applikation

en: Select File...
da: Vælg fil...

en: Select Merge Application
da: Vælg flet-applikation

en: Select Revision
da: Vælg revision

en: Select SSH Client
da: Vælg SSH-klient

en: Select Text Editor Application
da: Vælg teksteditor-applikation

en: Select Viewer for Diff-Files
da: Vælg fremviser for differens-filer

en: Select an object on which to get Help
da: Vælg det objekt man ønsker hjælp til

en: Select diff file...
da: Vælg differensfil...

en: Select folder to export to.
    You might need to create a new folder before performing this export.
da: Vælg mappe til eksporteringen.
    Du kan have brug for at oprette en ny mappe før du udfører denne eksport.

en: Select the entire document
    Select All
da: Vælg hele dokumentet
    Vælg alt

en: Send Mail failed to send message.
da: Mailsystemet kunne ikke afsende beskeden.

en: Sending Content
da: Afsender indhold

en: Server &address:
da: Server-&addresse:

en: Set filedates to the "last commit time"
da: Sæt filers datostempel til "nyeste arkiveringstidspunkt"

en: Setting Properties...
da: Angivelse af egenskaber...

en: Settings
da: Indstillinger

en: Short &date/time format in log messages
da: Vis kort &dato-tidsformat i ændringsbeskrivelser

en: Short Url of subversion items
da: Kort Url for Subversion elementer

en: Show &Log
da: Vis ændrings&log

en: Show &Log...
da: Vis ændrings&log

en: Show &log
da: Vis ændrings&log

en: Show Diff Bar
da: Vis Differenslinie

en: Show Differences
da: Vis forskelle

en: Show Differences as Unified Diff
da: Vis forskelle i Samlet Differens-format

en: Show Linenumbers
da: Vis linienumre

en: Show Log
da: Vis ændringslog

en: Show log
da: Vis ændringslog

en: Show or hide the status bar
    Toggle StatusBar
da: Vis eller gem statuslinie
    Tænd/sluk statuslinie

en: Show or hide the toolbar
    Toggle ToolBar
da: Vis eller gem værktøjslinie
    Tænd/sluk værktøjslinie

en: Show overlays only in explorer
da: Vis kun overdækninger i Explorer

en: Show special characters for whitespaces
    Show Whitespaces
da: Vis specielle tegn for tomtegn
    Vis tomtegn

en: Show unversioned files
da: Vis ikke-versionerede filer

en: Shows all files which were changed since the last update, locally and in the repository
da: Viser alle filer som blev ændret siden sidste opdatering, lokalt og i versionsarkivet

en: Shows information about TortoiseSVN
da: Viser information om TortoiseSVN

en: Shows the log for the selected file / folder
da: Viser ændringsbeskrivelser for den valgte fil / mappe

en: Shows the mime type of the versioned file
da: Viser mime-typen af den versionerede fil

en: Size
da: Størrelse

en: Skip
da: Spring over

en: Specify the files or folders wich TortoiseSVN
     should exclude from version control.
    Separate the patterns with a space.
da: Angiv de filer eller mapper som TortoiseSVN
    skal ekskludere fra versionskontrol.
    Adskil mønstrene med et mellemrum.

en: Split the active window into panes
    Split
da: Del det aktive vindue op i paneler
    Del op

en: Status of item in SVN
da: Status af element i SVN

en: Subversion configuration file:
da: Subversion konfigurationsfil:

en: Subversion reported an error while creating a repository!
    Make sure the folder is empty and not write protected.
da: Subversion rapporterede en fejl under oprettelsen af versionsarkivet!
    Vær sikker på at mappen er tom og ikke er skrivebeskyttet.

en: Subversion reported an error while doing a cleanup!
    <hr=100%>
    %s
da: Subversion meldte en fejl under oprydning i arbejdskopien!
    <hr=100%>
    %s

en: Switch To Branch / Tag
da: Skift til Forgrening / Mærke

en: Switch back to the previous window pane
    Previous Pane
da: Skift til foregående vinduespanel
    Foregående Panel

en: Switch between single and double pane view
    Switch between single and double pane view
da: Skift mellem enkel og dobbeltpanel-visning
    Skift mellem enkel og dobbeltpanel-visning

en: Switch to the next document window
da: Skift til næste dokumentvindue

en: Switch to the next window pane
    Next Pane
da: Skift til næste vinduespanel
    Næste Panel

en: Switch to the previous document window
da: Skift til foregående dokumentvindue

en: Switch working copy to another branch / tag
da: Erstat arbejdskopi med en anden forgrening / mærke

en: Switch...
da: Skift...

en: System registry entries have been removed and the INI file (if any) was deleted.
da: Registreringsdatabase-elementer er blevet fjernet og INI filen (hvis der er en) blev slettet.

en: Tab Size:
da: Tab-størrelse:

en: Tagged the working copy to %s
da: Markeret arbejdskopien til%s

en: Text Status:
da: Tekststatus:

en: The File
    %s
    is not a valid text file!
da: Filen
    %s
    er ikke en lovlig tekstfil!

en: The Repository was successfully created.
da: Versionsarkivet blev oprettet.

en: The chunk size did not match the number of added/removed lines!
da: Humpelstørrelsen var ikke ens med antallet af tilføjede/fjernede linier!

en: The chunk start "@@" was expected in line %d !
da: Humpelstarten "@@" var forventet på linie %d !

en: The diffing engine aborted because of an error:
    %s
da: Differensprocessen blev afbrudt med en fejl:
    %s

en: The file %s does not exist!
da: %s filen eksisterer ikke!

en: The file %s was not found in the patch file!
da: %s filen blev ikke fundet i korrektionsfilen!

en: The file is too large to open.
da: Denne fil er for stor til at blive åbnet.

en: The file
    %s
    already exists! Do you want to overwrite it?
da: Filen eksisterer allerede
    %s
    Vil du overskrive den?

en: The folder 
    %s
    does not exist.
    Would you like to create it first?
da: Mappen
    %s
    eksisterer ikke.
    Vil du gerne oprette den?

en: The line "====" was expected in line %d !
da: "====" linien var forventet i linie %d !

en: The line "Index: " was not found!
da: "Index: "-linien blev ikke fundet!

en: The line indicating the new file was expected in line %d !
da: Linien der indikerer den nye fil var forventet på linie %d !

en: The line indicating the old file was expected in line %d !
da: Linien der indikerer den gamle fil var forventet på linie %d !

en: The old file does not match the new file.
    Renaming of files is not (yet) supported!
da: Den gamle fil er ikke ens med den nye fil.
    Omdøbning af filer er (endnu) ikke understøttet!

en: The patch seems outdated! The file line
    %s
    and the patchline
    %s
    do not match!
da: Korrektionen ser ud til at være forældet! Fil-linien
    %s
    og korrektionslinien
    %s
    er ikke ens!

en: The selected file appears to still have one or more conflict markers in it.
    Are you sure you want to mark the file resolved?
da: Den valgte fil ser ud til at indeholde en eller flere konfliktmarkeringer.
    Er du sikker på at du ønsker at markere filen som løst for konflikter?

en: The working copy has changed!
    <hr=100%>
    Please commit your changes first or revert.
da: Arbejdskopien er blevet ændret!
    <hr=100%>
    Arkiver venligst dine ændringer eller lav en tilbageføring.

en: The working copy is not up to date!
    Please Update first.
da: Arbejdskopien er ikke ajour!
    Opdater først.

en: Their File:
da: Deres fil:

en: There are changes inside one or more directories which you have included with svn:externals.
    Those files are <b>not</b> listed for commit. You need to commit those files separately.
da: Der er findes ændringer indeni en eller flere mapper, som du har inkluderet med svn:externals.
    Disse filer er <b>ikke</b> angivet til at blive arkiveret. Du skal arkivere disse filer separat.

en: There are still unresolved conflicts in line %d!
    Please resolve those conflicts first before saving.
da: Der er stadigvæk uløste konflikter i linie %d!
    Løs venligst først disse konflikter før du gemmer.

en: Thesaurus
da: Opslagsværk

en: This product includes software developed by CollabNet (http://www.Collab.Net/)
da: Dette produkt indeholder programmel udviklet af CollabNet (http://www.Collab.Net/)

en: This program is linked to the missing export %s in the file %s. This machine may have an incompatible version of %s.
da: Dette program er lænket til den manglende eksport %s i %s filen. Denne computer har muligvis en inkompatibel version af %s.

en: This program requires the file %s, which was not found on this system.
da: Dette program kræver %s filen, som ikke blev fundet på dette filsystem.

en: Three File Diff
da: Differens mellem tre filer

en: To merge changes from a specific branch, you must put the same URL in both "From:" and "To:" fields.
da: For at flette ændringer fra en bestemt forgrening, skal du angive den samme URL i både "Fra:" og "Til:" felterne.

en: To see the changes you made, double click on the files above.
da: Dobbelt-klik på filerne ovenfor for at se dine ændringsbeskrivelser

en: To:
da: Til:

en: TortoiseMerge %d.%d.%d, Build %d
da: TortoiseMerge %d.%d.%d, Udgave %d

en: TortoiseMerge %d.%d.%d, Build %d, %s
    libsvn_diff %d.%d.%d, %s
    apr %d.%d.%d
    apr-iconv %d.%d.%d
    apr-utils %d.%d.%d
da: TortoiseMerge %d.%d.%d, Udgave %d, %s
    libsvn_diff %d.%d.%d, %s
    apr %d.%d.%d
    apr-iconv %d.%d.%d
    apr-utils %d.%d.%d

en: TortoiseSVN %d.%d.%d, Build %d
da: TortoiseSVN %d.%d.%d, Udgave %d

en: TortoiseSVN %d.%d.%d, Build %d, %s
    Subversion %d.%d.%d, %s
    apr %d.%d.%d
    apr-iconv %d.%d.%d
    apr-utils %d.%d.%d
    berkeley db %d.%d.%d
    neon %s
    %s
    zlib %s
da: TortoiseSVN %d.%d.%d, Udgave %d, %s
    Subversion %d.%d.%d, %s
    apr %d.%d.%d
    apr-iconv %d.%d.%d
    apr-utils %d.%d.%d
    berkeley db %d.%d.%d
    neon %s
    %s
    zlib %s

en: TortoiseSVN Settings
da: TortoiseSVN indstillinger

en: Try Again
da: Prøv igen

en: Tweak TortoiseSVN
da: Optimer TortoiseSVN

en: Two File Diff
da: Differens mellem to filer

en: URL of subversion items
da: URL for Subversion elementer

en: Unable to load mail system support.
da: Ikke i stand til at indlæse mailsystem-understøttelse

en: Unable to read from %1, it is opened by someone else.
da: Ikke i stand til at læse fra %1; den er åbnet af en anden kilde.

en: Unable to read write-only property.
da: Ikke i stand til til at læse en kun-skrivebar egenskab.

en: Unable to write read-only property.
da: Ikke i stand til at skrive til en skrivebeskyttet egenskab.

en: Unable to write to %1, it is read-only or opened by someone else.
da: Ikke i stand til at skrive til %1; den kan kun læses eller er åbnet af en anden kilde.

en: Uncheck
da: Fjern kryds

en: Undo the last action
    Undo
da: Ophæv den seneste handling
    Ophæv

en: Unexpected file format.
da: Ikke-forventet filformat.

en: Unknown certificate issuer.
      Fingerprint: %s
      Distinguished name: %s
da: Ukendt certifikatudsteder.
     Fingeraftryk: %s
    Anerkendt navn: %s

en: Unknown drives
da: Ukendte drev

en: Untitled
da: Ingen titel

en: Update
da: Opdater

en: Update To Revision...
da: Opdater til revision...

en: Update item to revision
da: Opdater element til revision

en: Updates the working copy to a specific revision
da: Opdaterer arbejdskopien til en bestemt revision

en: Updates the working copy to the current revision
da: Opdaterer arbejdskopien til nyeste revision

en: Use Magnifier on Locatorbar
da: Brug forstører på lokationslinie

en: Use one-pane view as default
da: Brug enkelt-panel-visning som standard

en: Use strikeout for deleted lines
da: Brug overstregning for slettede linier

en: Use text block from "theirs"
da: Brug tekstblok fra "deres"

en: Use text block from "theirs" before "yours"
da: Brug tekstblok fra "deres" før "dine"

en: Use text block from "yours"
da: Brug tekstblok fra "dine"

en: Use text block from "yours" before "theirs"
da: Brug tekstblok fra "dine" før "deres"

en: Use this if the URL of the repository has changed
da: Brug denne hvis URL'en til versionsarkivet er blevet ændret

en: Use this text block
da: Brug denne tekstblok

en: Used for comparing different revisions of files.
da: Bruges til at sammenligne forskellige filers revisioner

en: Used to resolve conflicted files.
da: Bruges til at løse konfliktende filer.

en: User cancelled
da: Brugeren afbrød

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Valid command line options are:
    /base:<path to base file>
    /theirs:<path to their file>
    /yours:<path to your file>
    /merged:<path to resulting merged file>
    /diff:<path to unified diff file>
    /patchpath:<path to folder>
da: Lovlige kommandolinie-parametre er:
    /base:<sti til basisfilen>
    /theirs:<sti til "deres" fil>
    /yours:<sti til din fil>
    /merged:<sti til filen for resultatet af fletningen>
    /diff:<sti til samlet differensfil>
    /patchpath:<sti til mappe>

en: Value
da: Værdi

en: Viewer program for GNU diff files (patch files).
da: Visningsprogram for GNU Diff filer (korrektionsfiler).

en: Visit our website
da: Besøg vores hjemmeside

en: Whitespace diff
da: Tomtegn differens

en: Whitespaces
da: Tomtegn

en: Working copy relocated to
    %s
da: Arbejdskopien omlagt til
    %s

en: Yes
da: Ja

en: Yes to all
da: Ja til alle

en: You already have the most current version installed.
da: Du har allerede installeret den seneste version.

en: You are creating a repository on a network share.
    This is safe, but once the repository is created you must access it by some other means.
    Accessing a repository via file:/// on a network share may corrupt your data!
    Create the repository anyway?
da: Du er ved at oprette et versionsarkiv på en delt netværksresource.
    Dette er sikkert nok, men lige så snart versionsarkivet er oprettet, skal du tilgå det ved hjælp af andre metoder end den direkte.
    Ved at tilgå versionsarkivet direkte via file:/// på en delt netværksresource kan du få ødelagt dine data!
    Vil du alligevel oprette versionsarkivet?

en: You are trying to access a repository via file:/// on
    a shared network drive.
    This could lead to severe repository corruption!
    Do you really want to do that?
da: Du er ved at konfigurere adgang til et versionsarkiv via file:/// på
    et delt netværksdrev.
    Dette kan resultere i heftig korruption af versionsarkivet!
    Ønsker du virkelig at anvende denne adgang?

en: You selected an unversioned file.
    The file will be added to version control when you commit.
da: Du har valgt en ikke-versioneret fil.
    Filen vil blive tilføjet versionskontrollen når du arkiverer.

en: Your File:
da: Din fil:

en: Your working copy appears to be on a <b>tag</b> path!
    You should first switch to a branch or the main trunk before committing.
da: Din arbejdskopi ser ud til at befinde sig på et <b>mærke</b>! Du bør først skifte til en forgrening eller stammen før man arkiverer.

en: added
da: tilføjet

en: an unnamed file
da: en unavngivet fil

en: and support the developers
da: og hjælp udviklerne

en: cleaning up
da: oprydning

en: conflicted
da: i konflikt

en: current version is:
da: nuværende version er:

en: current version is: %s
da: nuværende version er: %s

en: deleted
da: slettet

en: exported
    %s
    to
    %s
da: eksporteret
    %s
    til
    %s

en: exporting %s to
da: eksporterer %s til

en: external
da: eksternt

en: ignored
da: ignoreret

en: incomplete
da: uafsluttet

en: locked
da: låst

en: merged
da: flettet

en: missing
da: mangler

en: modified
da: ændret

en: no description for this command is available
da: der findes ingen beskrivelse til denne kommando

en: non-versioned
da: ikke-versioneret

en: obstructed
da: spærret

en: pixels
da: punkter

en: re&cursive
da: re&kursiv

en: replaced
da: erstattet

en: save authentication
da: gem adgangskontrol

en: svn:eol-style
    One of 'native', 'LF', 'CR', 'CRLF'.
da: svn:eol-style
    En af de 'indbyggede', 'LF', 'CR', 'CRLF'.

en: svn:executable
    If present, make the file executable. This property cannot be set on a directory. A non-recursive attempt will fail, and a recursive attempt will set the property only on the file children of the directory.
da: svn:executable
    Hvis angivet, marker filen som udførbar. Denne egenskab kan ikke sættes på en mappe. Et ikke-rekursivt forsøg vil fejle, og et rekursivt forsøg vil kun sætte egenskaben på filerne indeni mappen.

en: svn:externals
    A newline separated list of module specifiers, each of which consists of a relative directory path, optional revision flags, and an URL. For example
    foo		http://example.com/repos/zig
    foo/bar -r 1234	http://example.com/repos/zag
da: svn:externals
    En linieskift-adskilt liste af modullbeskrivelser, der hver består af en relativ mappesti, valgfrie revisionsflag, og en URL. For eksempel
    bop		http://eksempel.dk/arkiver/zig
    boppe/lop -r 1234	http://eksempel.dk/arkiver/zag

en: svn:ignore
    A newline separated list of file patterns to ignore.
da: svn:ignore
    En linieskift-adskilt liste af fil-mønstre der skal ignoreres.

en: svn:keywords
    Keywords to be expanded. Valid keywords are:
    URL, HeadURL			The URL for the head version of the object.
    Author, LastChangedBy		The last person to modify the file.
    Date, LastChangedDate		The date/time the object was last modified.
    Rev, LastChangedRevision	The last revision the object changed.
    Id				A compressed summary of the previous 4 keywords.
da: svn:keywords
    Nøgleord der udvider sig. Tilladte nøgleord er::
    URL, HeadURL			URL'en for seneste version af objektet.
    Author, LastChangedBy		Den seneste person, der ændrede filen.
    Date, LastChangedDate		Dato/tidspunkt for seneste ændring i objektet.
    Rev, LastChangedRevision	Den seneste revision for det ændrede objekt.
    Id				En kortfattet opsummering af de ovenstående nøgleord.

en: svn:mime-type
    The mimetype of the file. Used to determine whether to merge the file, and how to serve it from Apache. A mimetype beginning with 'text/' (or an absent mimetype) is treated as text. Anything else is treated as binary.
da: svn:mime-type
    Filens mimetype. Bruges til at afgøre om at filen skal flettes, og hvordan den sendes fra Apache web-serveren. En mimetype der begynder med 'text/' (eller en manglende mimetype) bliver behandlet som tekst. Alt andet bliver behandlet som binært materiale.

en: to %s
da: til %s

en: your version is:
da: din version er:

en: your version is: %d.%d.%d.%d
da: din version er: %d.%d.%d.%d
