TortoiseSVN - en to sv translation catalogue (590 entries)

en: %1 contained an unexpected object.
sv: %1 innehåller oväntat objekt.

en: %1 contains an incorrect schema.
sv: %1 innehåller ett felaktigt schema.

en: %1 contains an invalid path.
sv: %1 innehåller en felaktig sökväg.

en: %1 could not be created because the directory is full.
sv: %1 kan inte skapas eftersom mappen är full.

en: %1 could not be opened because there are too many open files.
sv: %1 kan inte öppnas p.g.a för många öppna filer.

en: %1 could not be removed because it is the current directory.
sv: %1 kan inte tas bort eftersom det är den aktiva mappen.

en: %1 has a bad format.
sv: Felaktigt format: %1.

en: %1 was not found.
sv: %1 kunde inte hittas.

en: %1: %2
    Continue running script?
sv: %1: %2
    Fortsätt att köra script?

en: %1
    Cannot find this file.
    Please verify that the correct path and file name are given.
sv: Hittar inte filen %1
    Kontrollera att sökvägen och filnamnet är korrekt.

en: %d files selected, %d files total
sv: %d filer markerade, %d filer totalt

en: %s
    Do you want to remove it anyway?
sv: %s
    Vill du ta bort deni alla fall?

en: &About TortoiseMerge...
sv: &Om TortoiseMerge...

en: &Add...
sv: &Lägg till...

en: &Advanced...
sv: &Avancerat...

en: &Browse...
sv: &Bläddra...

en: &Builtin
sv: &Inbyggd

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: &Checkout directory:
sv: Mapp för &uthämtning:

en: &Close windows automatically
sv: &Stäng fönster automatiskt

en: &Edit...
sv: &Redigera

en: &Enable Proxy Server (Don't use the IE settings)
sv: &Aktivera proxyserver (använd inte inställningar från IE)

en: &External
sv: &Extern

en: &File
sv: &Fil

en: &Fixed drives
sv: &Fasta enheter

en: &From Revision
sv: &Från version:

en: &From URL:
sv: &Från URL:

en: &From WC at URL:
sv: &Från arbetskopia på URL:

en: &Head Revision
sv: &Huvudversion

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &Help Topics
sv: &Hjälpavsnitt

en: &Hide
sv: &Dölj

en: &Indicate folders with changed contents
sv: &Visa mappar med förändrat innehåll

en: &Language:
sv: &Språk:

en: &Merge
sv: &Förena

en: &Merging
sv: &Förenar

en: &Network drives
sv: &Nätverksenheter

en: &New
sv: &Ny

en: &Open Ctrl-O
sv: &Öppna	Ctrl-O

en: &Password:
sv: &Lösenord:

en: &Removable drives
sv: &Flyttbara enheter

en: &Remove
sv: &Ta bort

en: &Revision
sv: &Version

en: &SSH client:
sv: &SSH klient:

en: &Save Ctrl-S
sv: &Spara Ctrl-S

en: &Set
sv: &Sätt

en: &Status Bar
sv: &Statusrad

en: &To Revision
sv: &Till version

en: &To URL:
sv: &Till URL:

en: &To URL:
sv: &Till URL:

en: &Toolbar
sv: &Verktygsrad

en: &URL of repository:
sv: &URL till arkiv:

en: &Undo	Ctrl+Z
sv: &Ångra	Ctrl+Z

en: &Username:
sv: Användar&namn:

en: &View
sv: &Visa

en: A hardware I/O error was reported while accessing %1.
sv: Ett hårdvarufel inträffade vid åtkomst av %1.

en: A locking violation occurred while accessing %1.
sv: Ett låsningsfel inträffade vid åtkomst av %1.

en: A newer version is available. Please go to http://tortoisesvn.tigris.org and download the current version!
sv: En nyare version finns tillgänglig. Surfa till http://tortoisesvn.tigris.org och ladda hem den nya versionen!

en: A required resource was unavailable.
sv: En resurs som krävs är inte tillgänglig.

en: A sharing violation occurred while accessing %1.
sv: Ett delningsfel inträffade vid åtkomst av %1.

en: A&dvanced...
sv: A&vancerat...

en: Abort
sv: Avbryt

en: About
sv: Om

en: About TortoiseMerge
sv: Om TortoiseMerge

en: About TortoiseSVN
sv: Om TortoiseSVN

en: Accept Once
sv: Acceptera en gång

en: Accept Permanently
sv: Acceptera alltid

en: Access to %1 was denied.
sv: Åtkomst till  %1 nekades.

en: Action
sv: Åtgärd

en: Activate Task List
sv: Aktivera uppgiftslistan

en: Activate this if you want the folder overlays
    to show the subversion status of the files below.
    <ct=0x0000ff><b>Caution:</b> this can slow down explorer</ct>
sv: Aktivera detta om du vill att mappar ska visa status rekursivt.
    <ct=0x0000ff><b>Varning:</b> Detta alternativ kan göra utforskaren långsam</ct>

en: Add
sv: Lägg till

en: Add To Ignore List
sv: Lägg till på undantagslistan

en: Add file...
sv: Lägg till fil...

en: Add files to Subversion here
sv: Lägg till filer här i arkivet

en: Add folder...
sv: Lägg till mapp...

en: Added
sv: Tillagd

en: Added a file remotely
sv: Fil lades till i arkivet

en: Adds file(s) to Subversion control
sv: Lägger till fil(er) i arkivet

en: Adds the selected file(s) to the 'ignore' list
sv: Lägger till vald(a) fil(er) på undantagslistan

en: Adjust the settings
    Settings
sv: Ändra inställningar
    Inställningar

en: All
sv: Alla

en: All Files (*.*)
sv: Alla filer (*.*)

en: All Files (*.*)|*.*||
sv: Alla filer (*.*)|*.*||

en: An attempt was made to access %1 past its end.
sv: Försök till läsning förbi slutet i %1.

en: An attempt was made to read from the writing %1.
sv: Ett försök gjordes att läsa från skrivningen till %1.

en: An attempt was made to write to the reading %1.
sv: Ett försök gjordes att skriva till läsningen från %1.

en: An external diff program used
    for comparing different revisions of files
    <hr=100%>
    You can specify the following parameters to the path:
    %base	the base file
    %mine	the modified file
sv: Ett externt program som används
    för att jämföra olika versioner av filer
    <hr=100%>
    Du kan specifiera följande parametrar i sökvägen:
    %base	den ursprungliga filen
    %mine	tden modifierade filen

en: An external merge program used
    to resolve conflicted files.
    <hr=100%>
    You can specify the following parameters to the path:
    %merged	the conflicted file, where to save
    %theirs		the file as it is in the repository
    %mine		your own file, with your changes
    %base		the original file without your changes
sv: En extern applikation som används för att lösa konflikter.
    <hr=100%>
    Du kan skicka med följande parametrar:
    %merged	filen i konflikt, som ska sparas
    %theirs		filen som den är i arkivet
    %mine		filen med dina ändringar
    %base		originalfilen, utan ändringar

en: An invalid argument was encountered.
sv: En felaktig parameter påträffades.

en: An invalid file handle was associated with %1.
sv: Felaktigt filhantag associerat med %1.

en: An unexpected error occurred while reading %1.
sv: Ett oväntat fel inträffade vid läsning från %1.

en: An unexpected error occurred while writing %1.
sv: Ett oväntat fel inträffade vid skrivning till %1.

en: An unknown error has occurred.
sv: Ett okänt fel har inträffat.

en: An unknown error occurred while accessing %1.
sv: Ett okänt fel inträffade vid åtkomst av %1.

en: An unknown line type was found in line %d !
sv: Okänd radtyp hittades på rad %d!

en: An unsupported operation was attempted.
sv: Försök att utföra en åtgärd som inte stöds gjordes.

en: Applies a unified diff file to the working copy
sv: Applicerar en patchfil i "Unified Diff"-format på arbetskopian

en: Apply Patch...
sv: Applicera patch...

en: Apply Unified Diff
sv: Applicera patch ("Unified Diff")

en: Are you sure you want to revert? You will lose <b>all</b> changes since the last update!
sv: Vill du verkligen återställa? Du kommer att förlora <b>alla</b> ändringar sen förra uppdateringen!

en: At revision: %d
sv: I version: %d

en: Authentication
sv: Autensiering

en: Author
sv: Ändrad av

en: Author:                        Stefan Kueng
sv: Upphovsman: Stefan Kueng

en: Authors:                      Stefan Kueng, Tim Kemp
sv: Upphovsmän: Stefan Kueng, Tim Kemp

en: B&rowse...
sv: B&läddra...

en: B&uiltin
sv: &Intern

en: Backup original file
sv: Skapa backup på originalfilen

en: Base File:
sv: Basfil:

en: Blame
sv: Visa ändringar

en: Blame...
sv: Visa ändringar...

en: Blames each line of a file on an author
sv: Visar ändringar per rad i en fil, med version och av vem

en: Br&owse...
sv: Bl&äddra...

en: Branch / Tag
sv: Skapa gren / märke

en: Branch / Tag created successfully!
sv: Gren / märke skapades utan fel!

en: Branch/Tag...
sv: Skapa gren / märke...

en: Bro&wse...
sv: Blä&ddra...

en: Brows&e...
sv: Bläddr&a...

en: Browse Repository
sv: Utforska arkivet

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Bu&iltin
sv: I&ntern

en: Can't copy 
    %s
    to
    %s
sv: Kan inte kopiera 
    %s
    till
    %s

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancelling SVN Blame...
sv: Avbryter visa ändringar...

en: Certificate expired or not yet valid
sv: Certifikatet har gått ut eller är inte giltigt ännu

en: Certificate expired. Valid until: %s
sv: Certifikatet har gått ut. Giltigt till: %s

en: Certificate not yet valid. Valid from: %s
sv: Certifikatet inte giltigt ännu. Giltigt från: %s

en: Certificates|*.p12;*.pkcs12|All|*.*||
sv: Certifikat|*.p12;*.pkcs12|Alla|*.*||

en: Change the window position
sv: Ändra position på fönstret

en: Change the window size
sv: Ändra storlek på fönstret

en: Changed Files
sv: Ändrade filer

en: Changed files: %d
sv: Ändrade filer: %d

en: Check
sv: Markera

en: Check For Updates
sv: Leta efter uppdateringar

en: Check For Updates...
sv: Leta efter uppdateringar...

en: Check for Updates
sv: Leta efter uppdateringar

en: Check for newer versions
sv: Sök efter nya versioner

en: Check if you want the progress dialog to close
    automatically after the operation finishes.
sv: Markera om du vill att statusdialogen ska
    stängas automatiskt efter utförd åtgärd.

en: Check out a working copy from a repository
sv: Hämtar en arbetskopia från ett arkiv

en: Check the files which you want to
    delete before importing.
sv: Markera de filer som du vill ta bort innan importen.

en: Check those menu entries you want to appear in the top context menu instead of the submenu
sv: Markera de alternativ du vill ska visas i den översta högerknappsmenyn istället för i TSVNs undermeny

en: Check to use a less verbose date and time format in log messages
sv: Kryssa i för att använda ett mindre utförligt format för datum och tid i loggmeddelanden

en: Checking if a newer version of TortoiseSVN is available...
sv: Kontrollerar om det finns en nyare version av TortoiseSVN tillgänglig...

en: Checkout
sv: Hämta ut

en: Checkout...
sv: Hämta...

en: Clean Up
sv: Rensa

en: Cleanup has finished
sv: Rensning klar

en: Cleanup interrupted operations, locked files, ...
sv: Rensar bort efter avbrutna åtgärder; låsta filer etc

en: Close the active window and prompts to save the documents
sv: Stäng aktivt fönster och fråga om spara dokument

en: Colors
sv: Färger

en: Command failed.
sv: Kommandot misslyckades.

en: Commit to:
sv: Arkivera i:

en: Commit...
sv: Arkivera...

en: Commits your changes to the repository
sv: Sparar dina ändringar i arkivet

en: Committing
sv: Arkivering

en: Compare Whitespaces
sv: Jämför whitespace

en: Compare revisions
sv: Jämför versioner

en: Compare with working copy
sv: Jämför med arbetskopia

en: Compares the file with the last commited version to show you the changes you made
sv: Jämför filen med den senaste versionen och visar de ändringar du gjort

en: Completed
sv: Klar

en: Conflicted
sv: I konflikt

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Copied remotely
sv: Kopierades i arkivet

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy To...
sv: Kopiera till...

en: Copy files in Subversion to here
sv: Kopiera filer hit i arkivet

en: Copy the selection and put it on the Clipboard
    Copy
sv: Kopiera markeringen till Klippboken
    Kopiera

en: Copying %s
sv: Kopierar %s

en: Copying...
sv: Kopierar...

en: Corrections
sv: Korrigeringar

en: Could not add %s to the ignore list!
sv: Kunde inte lägga till %s på undtantagslistan!

en: Could not check for a newer version!
sv: Kunde inte leta efter nyare version!

en: Could not copy the files!
    <hr=100%>
    %s
sv: Kunde inte kopiera filerna!
    <hr=100%>
    %s

en: Could not get the status!
sv: Kunde inte hämta status!

en: Could not open the file
    %s
sv: Kunde inte öppna filen %s!

en: Could not retrieve URL of the file!
    %s
sv: Kunde inte hämta URL för filen!
    %s

en: Could not retrieve version %s of the file %s.
    Patching is not possible!
sv: Kunde inte hämta version %s av filen %s.
    Patchning kan inte genomföras!

en: Could not save the file %s!
sv: Kunde inte spara filen %s!

en: Could not start external merge program!
    <hr=100%>
    %s
sv: Kunde inte starta extern applikation för konfliktlösning!
    <hr=100%>
    %s

en: Could not start print job.
sv: Kunde inte starta utskrift.

en: Could not start thread!
sv: Kunde inte starta tråd!

en: Create Folder...
sv: Skapa mapp...

en: Create Patch...
sv: Skapa patch...

en: Create Repository here
sv: Skapa arkiv här

en: Create Tag from revision
sv: Skapa märke för version

en: Created folder remotely
sv: Mapp skapades i arkivet

en: Creates a 'cheap' copy inside the repository used for branches or tagging
sv: Skapar en kopia i arkivet som kan användas som gren eller märke

en: Creates a repository database at the current location
sv: Skapar ett nytt arkiv på vald plats

en: Creates a unified diff file with all changes you made
sv: Skapar en patchfil med dina ändringar i "Unified Diff"-format

en: Cut the selection and put it on the Clipboard
    Cut
sv: Klipp ut markeringen och lägg i klippboken
    Klipp up

en: Date
sv: Datum

en: Default &number of log messages
sv: &Standard antal loggmeddelanden

en: Delete
sv: Ta bort

en: Deletes files / folders from source control
sv: Tar bort filer / mappar ur arkivet

en: Destination disk drive is full.
sv: Otillräckligt diskutrymme på målenheten.

en: Diff File:
sv: Patchfil:

en: Diff Program
sv: Redigeringsprogram för avvikelser

en: Directory:
sv: Mapp:

en: Disk full while accessing %1.
sv: Disken full vid åtkomst av %1.

en: Dispatch exception: %1
sv: Sändningsfel: %1

en: Display help for clicked on buttons, menus and windows
    Help
sv: Visar hjälp för knappar, menyer och dialoger
    Hjälp

en: Display help for current task or command
    Help
sv: Visar hjälp för aktuellt kommando
    Hjälp

en: Display instructions about how to use help
    Help
sv: Visa instruktioner för hjälpen
    Hjälp

en: Display program information, version number and copyright
    About
sv: Visa programinformation, versionsnummer och copyright
    Om

en: Do not show this message again
sv: Visa inte detta meddelande igen

en: Do you really want to revert all changes
    which were made in this revision?
sv: Vill du verkligen återställa alla ändringar
    som gjorts i den här versionen?

en: Do you want to proceed?
sv: Vill du fortsätta?

en: Do you want to reload the documents to reflect the settings changes?
    Note: you will lose all changes you've made!
sv: Vill du ladda om filerna för att se de ändrade inställningarna?
    OBS! Ändringar som inte sparats kommer att gå förlorade!

en: Do you want to reload the documents?
    You will lose all changes you've made!
sv: Vill du ladda om filerna?
    Du kommer att förlora din ändringar!

en: Do you want to save your changes?
sv: Vill du spara dina ändringar?

en: Don't &remove log messages when cancelling a commit
sv: &Ta inte bort loggmeddelanden vid avbruten arkivering

en: Drive Types
sv: Enhetstyper

en: E&xit
sv: &Avsluta

en: E&xternal
sv: &Extern

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Conflicts
sv: Editera konflikt

en: Edit Extension Specific Merge Program
sv: Ändra filändelsebaserat föreningsprogram

en: Either the name or IP of the proxy server
sv: Ange antingen namnet på eller IP-adressen till proxyservern.

en: Empty
sv: Tom

en: Enlarge the window to full size
sv: Maximera fönstret till full storlek

en: Enter Log Message
sv: Skriv loggmeddelande

en: Enter Log Message:
sv: Skriv loggmeddelande:

en: Enter URL
sv: Skriv in URL

en: Erase everything
    Erase All
sv: Radera allt
    Radera allt

en: Erase the selection
    Erase
sv: Radera markeringen
    Radera

en: Error validating server certificate for %s:
sv: Fel vid validering av servercertifikat för %s:

en: Ex&ternal
sv: E&xtern

en: Exceptions:
sv: Undantag:

en: Exclude pattern:
sv: Uteslutningsmönster:

en: Export Directory:
sv: Exportera till folder:

en: Export...
sv: Exportera...

en: Exporting...
sv: Exporterar...

en: Exports a repository to a clean working copy without the svn administrative folders
sv: Exporterar en 'ren' kopia från arkivet, utan .svn mappar

en: Extension
sv: Filändelse

en: Extension specific programs
sv: Filändelsespecifika program

en: Extension:
sv: Filändelse:

en: External
sv: Extern

en: External Program:
sv: Externt program:

en: Failed Revert
sv: Återställning misslyckades

en: Failed to create empty document.
sv: Kunde inte skapa en tom fil.

en: Failed to launch help.
sv: Kan inte visa hjälpen.

en: Failed to open document.
sv: Kunde inte öppna filen.

en: Failed to save document.
sv: Kunde inte spara filen.

en: Fetching File...
sv: Hämtar fil...

en: Fetching version %s of file:
sv: Hämtar version %s av filen:

en: File
sv: Filnamn

en: File Patches
sv: Filpatchar

en: Find the specified text
    Find
sv: Sök efter text
    Sök

en: Finished!
sv: Klar!

en: Font for log messages:
sv: Font för loggmeddelanden:

en: For Help, press F1
sv: Tryck F1 för hjälp

en: From:
sv: Från:

en: General
sv: Generella inställningar

en: Generating Patchfile...
sv: Skapar patchfil...

en: Get &All
sv: Hämta &allt

en: Getting File %s
sv: Hämtar fil %s

en: Getting file info...
sv: Hämtar filinformation...

en: Help
sv: Hjälp

en: Hostname mismatch (%s)
sv: Felaktigt hostnamn (%s)

en: Icon Overlays
sv: Ikonsymboler

en: Icons/Design/Code:     Luebbe Onken
sv: Ikoner/Design/Kodning: Luebbe Onken

en: If activated, prevents the overlays from showing in "save as.." or "open" dialogs
sv: Förhindra att ikonsymboler visas i "spara som..." och "öppna" dialoger

en: If checked then a new folder is created in the repository.
    If not checked then the import goes directly to the specified URL.
sv: Markera om en ny mapp ska skapas i arkivet.
    Annars sker importen på den angivna URL:en.

en: If checked, TortoiseSVN doesn't create a temporary file to do the diff but diffs the original file against BASE
sv: Om markerad, skapar TortoiseSVN inte en temporär fil för järmförelsen, utan jämför originalfilen mot BASE

en: If enabled, TortoiseSVN checks once a week if a newer version is available
sv: Låt TortoiseSVN kontrollera en gång i veckan om det finns en nyare version tillgänglig

en: If you cancel a commit, the log message you have entered is saved
    and filled in the edit box on the next commit.
    You can then either edit that message or use
    it unchanged.
sv: Om du avbryter en arkivering, sparas det logmeddelande som du skrivit in
    och sätts som standard meddelande vid nästa arkivering.
    Du kan sedan välja att ändra det eller använda det oförändrat.

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Ignore All Whitespaces
sv: Ignorera alla whitespace

en: Ignore Leading Whitespaces
sv: Ignorera inledande whitespace

en: Ignore Lineendings (recommended)
sv: Ignorera radslut (rekommenderas)

en: Import
sv: Importera

en: Import &Message
sv: &Importmeddelande

en: Import...
sv: Importera...

en: Imports the directory to a repository
sv: Importera mappen till ett arkiv

en: Initial Import
sv: Första importen

en: Input
sv: Inmatning

en: Insert Clipboard contents
    Paste
sv: Infoga innehåll från Klippboken
    Klista in

en: Insufficient memory to perform operation.
sv: Otillräckligt minne för att utföra åtgärden.

en: Internal application error.
sv: Internt fel.

en: Invalid filename.
sv: Felaktigt filnamn.

en: Invalid revision number! Valid revisions are:
    HEAD, BASE, PREV, COMMITTED, WC
    positive decimal numbers
    dates in one of the following example forms:
    {2002-02-17}
    {15:30}
    {15:30:00.200000}
    {"2002-02-17 15:30"}
    {"2002-02-17 15:30 +0230"}
    {2002-02-17T15:30}
    {2002-02-17T15:30Z}
    {2002-02-17T15:30-04:00}
    {20020217T1530}
    {20020217T1530Z}
    {20020217T1530-0500}
sv: Ogiltigt versionsnummer! Giltiga versioner är:
    HEAD, BASE, PREV, COMMITTED, WC
    positiva heltal
    datum i något av följande format:
    {2002-02-17}
    {15:30}
    {15:30:00.200000}
    {"2002-02-17 15:30"}
    {"2002-02-17 15:30 +0230"}
    {2002-02-17T15:30}
    {2002-02-17T15:30Z}
    {2002-02-17T15:30-04:00}
    {20020217T1530}
    {20020217T1530Z}
    {20020217T1530-0500}

en: Language:
sv: Språk:

en: Last commit revision:
sv: Senaste version:

en: Last saved revision of item
sv: Version

en: Launches the external diff / merge program to solve the conflicts
sv: Startar vald extern applikation för hantering av konflikter

en: List Help topics
    Help Topics
sv: Lista hjälpavsnitt
    Hjälpavsnitt

en: Local Status
sv: Status lokalt

en: Location where the contents of the
    repository URL will be saved to.
sv: Plats där innehållet på URL:en
    i arkivet ska sparas.

en: Log
sv: Historik

en: Log Message
sv: Loggmeddelande

en: Log Messages
sv: Historik

en: Mail system DLL is invalid.
sv: Felaktig DLL för mailsystem.

en: Main
sv: Generella

en: Menu Layout
sv: Meny

en: Merge
sv: Förena

en: Merge...
sv: Förena...

en: Merges a branch into the main trunk
sv: Förenar en gren med en annan

en: Merging
sv: Förena

en: Message
sv: Loggmeddelande

en: Mime Type
sv: Mimetyp

en: Minimum logsize in chars
sv: Minsta antal tecken för loggmeddelanden

en: Misc
sv: Övrigt

en: Mixed
sv: Blandad

en: Modified
sv: Ändrad

en: Move files in Subversion to here
sv: Flytta filer hit i arkivet

en: Moved remotely
sv: Flyttades i arkivet

en: Moving %s
sv: Flyttar %s

en: Moving...
sv: Flyttar...

en: Network
sv: Nätverk

en: New
sv: Ny

en: New Name:
sv: Nytt namn:

en: No
sv: Nej

en: No command specified!
    <hr=100%>
    TortoiseProc.exe is used by the Shell extension and should not be called directly!
sv: Ingen åtgärd angiven!
    <hr=100%>
    TortoiseProc.exe används av Utforskaren och ska inte startas direkt!

en: No command value specified!
sv: Parameter till åtgärd saknas!

en: No error message is available.
sv: Felmeddelande saknas.

en: No error occurred.
sv: Inga fel inträffade.

en: No files were changed or added since
    the last commit. There's nothing
    to do for TortoiseSVN here...
sv: Det finns inga ändringar/tillägg.

en: Not all of the system registry entries (or INI file) were removed.
sv: Alla registryinställningar eller .ini-filen togs inte bort.

en: Only check out the top folder
sv: Hämta endast översta mappen

en: Only update the top folder
sv: Uppdatera endast översta mappen

en: Open
sv: Öppna

en: Open client certificate file
sv: Öppna fil med klientcertifikat

en: Open file
sv: Öppna fil

en: Opens Help
    Help Topics
sv: Öppnar hjälp
    Hjälpavsnitt

en: Opens the repository browser to tweak the repository online
sv: Visar utforskaren för arkivet

en: Out of memory.
sv: Slut på tillgängligt minne.

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Patch All
sv: Patcha allt

en: Patchfiles|*.diff;*.patch|All|*.*||
sv: Patchfiler|*.diff;*.patch|Alla|*.*||

en: Path
sv: Sökväg

en: Please enter a GUID.
sv: Ange en GUID.

en: Please enter a currency.
sv: Ange en valuta.

en: Please enter a date and/or time.
sv: Ange ett datum och / eller en tidpunkt.

en: Please enter a date.
sv: Ange ett datum.

en: Please enter a number between %1 and %2.
sv: Ange ett numeriskt värde mellan %1 och %2.

en: Please enter a number.
sv: Ange ett numeriskt värde.

en: Please enter a positive integer.
sv: Ange ett positivt heltal.

en: Please enter a time.
sv: Ange en tidpunkt.

en: Please enter an integer between %1 and %2.
sv: Ange ett heltal mellan %1 och %2.

en: Please enter an integer between 0 and 255.
sv: Ange ett heltal mellan 0 och 255.

en: Please enter an integer.
sv: Ange ett heltal.

en: Please enter no more than %1 characters.
sv: Ange inte fler än %1 tecken.

en: Please note:
    your working copy remains on the previous path. If you want your next changes
    to be in the just created copy then you need to <b>switch</b> over
    to that copy path. Use the <b>Switch</b> command to do that.
sv: OBS:
    Din arbetskopia är fortfarande kopplad till förra sökvägen. Om du vill att ändrigar skall arkiveras
    på den nya grenen måste du <b>växla</b> till
    den sökvägen. Använd kommandot <b>Växla till</b> för att göra detta.

en: Please select a button.
sv: Välj en knapp.

en: Please specify the certificate type
sv: Ange typ av certifikat

en: Please wait - this can take several minutes. Seriously!
sv: Var god vänta - åtgärden kan ta upp till flera minuter att genomföra.

en: Please wait while cancelling...
sv: Vänta medan operationen avbryts...

en: Please wait...
sv: Vänta...

en: Processing revision %d of %d...
sv: Processar version %d av %d...

en: Programs (*.exe)|*.exe|All Files (*.*)|*.*||
sv: Program (*.exe)|*.exe|Alla Files (*.*)|*.*||

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Property
sv: Egenskap

en: Property Page
sv: Egenskaper

en: Property Status
sv: Egenskapstatus

en: Property Status:
sv: Egenskapsstatus:

en: Proxy &timeout in seconds:
sv: &Timeout för proxy i sekunder:

en: Proxy Settings
sv: Inställningar för proxy

en: Quit the application; prompts to save documents
    Exit
sv: Avsluta programmet
    Avsluta

en: RAM drives
sv: RAM enheter

en: Read the 'Daily Use Guide' before you are stuck...
sv: Läs i lathunden om du kört fast...

en: Redo the previously undone action
    Redo
sv: Gör om det föregående ångrakommandot
    Gör om

en: Reduce the window to an icon
sv: Minimera fönstret till en ikon

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Reject
sv: Avslå

en: Reload
sv: Ladda om

en: Reloads the opened files and reverts all changes.
    Reload
sv: Laddar om öppna filer och återställer alla ändringar.
    Ladda om

en: Relocate
sv: Omlokalisera

en: Relocate...
sv: Omlokalisera...

en: Relocating...
sv: Omlokaliserar...

en: Remote Property Status
sv: Fjärregenskapstatus

en: Remote Status
sv: Status i arkivet

en: Remote Text Status
sv: Fjärrtextstatus

en: Removed
sv: Borttagen

en: Removed file/folder
sv: Fil / mapp togs bort

en: Rename
sv: Byt namn

en: Rename %s
sv: Döp om %s

en: Rename...
sv: Byt namn...

en: Renames files / folders inside source control
sv: Byter namn på filer / mappar i arkivet

en: Repeat the last action
    Repeat
sv: Upprepa senaste kommandot
    Upprepa

en: Replace specific text with different text
    Replace
sv: Ersätt text med annan text
    Ersätt

en: Replaced
sv: Ersatt

en: Repo-Browser
sv: Arkivutforskaren

en: Repository
sv: Arkiv

en: Repository Browser
sv: Arkivutforskaren

en: Resolve
sv: Lös konflikt

en: Resolve conflicted subversion status on save
sv: Markera konflikten som löst vid spara

en: Resolved
sv: Markera konflikt som löst

en: Resolves conflicted files
sv: Markerar konflikten i filen som löst

en: Restore
sv: Återställ

en: Restore the window to normal size
sv: Återställ fönstret till normal storlek

en: Retry
sv: Försök igen

en: Revert
sv: Återställ

en: Revert changes from this revision
sv: Återställ till denna version

en: Reverts all changes you made since the last update
sv: Återställer alla ändringar sedan senaste uppdateringen

en: Revision
sv: Version

en: Revision %d
sv: Version %d

en: Revision / Author:
sv: Version / ändrad av:

en: Revision:
sv: Version:

en: S&ettings
sv: &Inställningar

en: SVN Add...
sv: Lägger till...

en: SVN Blame
sv: Visa ändringar...

en: SVN Checkout...
sv: Hämtar...

en: SVN Commit...
sv: Arkiverar...

en: SVN Copy...
sv: Kopierar...

en: SVN Export...
sv: Exporterar...

en: SVN Import...
sv: Importerar...

en: SVN Merge...
sv: Förenar...

en: SVN Progress
sv: Förlopp

en: SVN Resolve...
sv: Markerar konflikt som löst...

en: SVN Revert...
sv: Återställer...

en: SVN Revision
sv: SVN Version

en: SVN Status
sv: SVN-status

en: SVN Switch...
sv: Växlar...

en: SVN Update...
sv: Uppdaterar...

en: SVN Url
sv: SVN URL

en: SVN short Url
sv: SVN URL (kort)

en: Save &As...
sv: S&para som...

en: Save As
sv: Spara som

en: Save as...
sv: Spara som...

en: Save changes to %1?
sv: Spara ändringar i %1?

en: Save revision to...
sv: Spara version till...

en: Save the modified file
    Save file
sv: Spara den ändrade filen
    Spara fil

en: Saving patchfile to:
sv: Sparar patchfil till:

en: Search log messages...
sv: Sök loggmeddelanden...

en: Seek failed on %1
sv: Sökning misslyckades i %1

en: Select / Deselect &All
sv: Markera / avmarkera &allt

en: Select File...
sv: Välj fil...

en: Select Merge Application
sv: Välj föreningsapplikation

en: Select Revision
sv: Välj version

en: Select SSH Client
sv: Välj SSH klient

en: Select Text Editor Application
sv: Välj applikation för textredigering

en: Select an object on which to get Help
sv: Markera ett objekt för att få hjälp

en: Select folder to export to.
    You might need to create a new folder before performing this export.
sv: Välj mapp att exportera till.
    Du kan behöva skapa en ny mapp innan du kan genomföra den här exporten.

en: Select the entire document
    Select All
sv: Markera hela dokumentet
    Markera allt

en: Send Mail failed to send message.
sv: Skicka mail misslyckades.

en: Sending Content
sv: Skickar innehåll

en: Server &address:
sv: Server&adress:

en: Set filedates to the "last commit time"
sv: Sätt fildatum till "senaste arkiveringsdatum"

en: Setting Properties...
sv: Sätter egenskaper...

en: Settings
sv: Inställningar

en: Short &date/time format in log messages
sv: Kort &datum/tid format i loggmeddelanden

en: Short Url of subversion items
sv: Sökväg i arkivet (kort)

en: Show &Log
sv: Visa &logg

en: Show &Log...
sv: Visa &logg...

en: Show &log
sv: Visa &logg

en: Show Linenumbers
sv: Visa radnummer

en: Show Log
sv: Visa historik

en: Show Properties
sv: Visa egenskaper

en: Show log
sv: Visa historik

en: Show or hide the status bar
    Toggle StatusBar
sv: Visa eller dölj statusrad
    Växla statusrad

en: Show or hide the toolbar
    Toggle ToolBar
sv: Visa eller dölj verktygsrad
    Växla verktygsrad

en: Show overlays only in explorer
sv: Visa ikonsymboler endast i Utforskaren

en: Show special characters for whitespaces
    Show Whitespaces
sv: Visa whitespace som specialtecken
    Visa whitespace

en: Show unversioned files
sv: Visa icke versionshanterade filer

en: Shows all files which were changed since the last update, locally and in the repository
sv: Visar alla ändrade filer sen förra uppdateringen, både lokalt och i arkivet

en: Shows information about TortoiseSVN
sv: Visar information om TortoiseSVN

en: Shows the log for the selected file / folder
sv: Visar historik för den valda filen / mappen

en: Shows the mime type of the versioned file
sv: Visar mime-typen för den versionshanterade filen

en: Size
sv: Storlek

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Specify the files or folders wich TortoiseSVN
     should exclude from version control.
    Separate the patterns with a space.
sv: Ange de filer/mappar som TortoiseSVN ska
    exkludera från versionshantering.
    Separera sökmönster med mellanslag.

en: Split the active window into panes
    Split
sv: Dela det aktiva fönstret
    Dela

en: Status of item in SVN
sv: Status

en: Subversion configuration file:
sv: Konfigurationsfil för Subversion:

en: Subversion export here
sv: Exportera filer hit

en: Subversion reported an error while creating a repository!
    Make sure the folder is empty and not write protected.
sv: SVN rapporterade ett fel när nytt arkiv skapades!
    Se till att mappen är tom och inte är skrivskyddad.

en: Subversion reported an error while doing a cleanup!
    <hr=100%>
    %s
sv: SVN rapporterade ett fel vid rensning!
    <hr=100%>
    %s

en: Switch To Branch / Tag
sv: Växla till gren / märke

en: Switch back to the previous window pane
    Previous Pane
sv: Växla tillbaka till förra fönsterpanelen
    Föregående panel

en: Switch between single and double pane view
    Switch between single and double pane view
sv: Växla mellan enkel och dubbel vy
    Växla mellan enkel och bubbel vy

en: Switch to the next document window
sv: Växla till nästa dokumentfönster

en: Switch to the next window pane
    Next Pane
sv: Växla till nästa fönsterpanel
    Nästa panel

en: Switch to the previous document window
sv: Växla till föregående dokumentfönster

en: Switch working copy to another branch / tag
sv: Växlar över arbetskopian till en annan gren / märke

en: Switch...
sv: Växla till...

en: System registry entries have been removed and the INI file (if any) was deleted.
sv: Registryinställningar och eventuell .ini-fil har tagits bort.

en: Tab Size:
sv: Tabbstorlek:

en: Tagged the working copy to %s
sv: Arbetskopian märkt med %s

en: Text Status
sv: Textstatus

en: Text Status:
sv: Status:

en: The File
    %s
    is not a valid text file!
sv: Filen
    %s
    är inte en giltig textfil!

en: The Repository was successfully created.
sv: Arkivet skapades utan problem.

en: The chunk size did not match the number of added/removed lines!
sv: Storleken på stycket stämmer inte med antalet nya/borttagna rader!

en: The chunk start "@@" was expected in line %d !
sv: Början på stycke ("@@") förväntas på rad %d!

en: The diffing engine aborted because of an error:
    %s
sv: Jämförelsemotorn avbröt på grund av följande fel:
    %s

en: The file %s does not exist!
sv: Filen %s finns inte!

en: The file %s was not found in the patch file!
sv: Filen %s kunde inte hittas i patchfilen!

en: The file is too large to open.
sv: Filen är för stor för att öppna.

en: The file
    %s
    already exists! Do you want to overwrite it?
sv: Filen
    %s
    finns redan! Vill du skriva över den?

en: The folder 
    %s
    does not exist.
    Would you like to create it first?
sv: Mappen 
    %s
    finns inte.
    Vill du skapa den först?

en: The line "====" was expected in line %d !
sv: Texten "====" förväntades på rad %d!

en: The line "Index: " was not found!
sv: Raden "Index: " hittades inte!

en: The line indicating the new file was expected in line %d !
sv: Raden som visar den ny filen förväntas på rad %d!

en: The line indicating the old file was expected in line %d !
sv: Raden som visar den gamla filen förväntas på rad %d!

en: The old file does not match the new file.
    Renaming of files is not (yet) supported!
sv: Det gamla filnamnet matchar inte det nya.
    Namnbyte på filer stöds inte (ännu)!

en: The patch seems outdated! The file line
    %s
    and the patchline
    %s
    do not match!
sv: Patchen verkar gammal! Filraden
    %s
    och patchraden
    %s
     matchar inte!

en: The selected file appears to still have one or more conflict markers in it.
    Are you sure you want to mark the file resolved?
sv: Den valda filen verkar fortfarande ha en eller flera konfliktmarkörer i sig.
    Är du säker på att du vill markera konflikten som löst?

en: The working copy has changed!
    <hr=100%>
    Please commit your changes first or revert.
sv: Arbetskopian har ändrats!
    <hr=100%>
    Arkivera dina ändringar eller återställ dem först.

en: The working copy is not up to date!
    Please Update first.
sv: Arbetskopian är inte uppdaterad!
    Uppdatera den först.

en: Their File:
sv: "Deras" fil:

en: There are changes inside one or more directories which you have included with svn:externals.
    Those files are <b>not</b> listed for commit. You need to commit those files separately.
sv: Det finns ändringar i en eller flera mappar som du har inkluderat med svn:externals.
    De filerna är <b>inte</b> markerade för arkivering. Du kommer att behöva arkerivera de filerna separat.

en: There are still unresolved conflicts in line %d!
    Please resolve those conflicts first before saving.
sv: Det finns utestående konflikter på rad %d!
    Var god lös dessa innan du sparar.

en: This product includes software developed by CollabNet (http://www.Collab.Net/)
sv: Den här produkten innehåller programvara utvecklad av CollabNet (http://www.Collab.Net/)

en: This program is linked to the missing export %s in the file %s. This machine may have an incompatible version of %s.
sv: Det här programmet är länkad med den saknade exprten %s i filen %s. Den här datorn kan ha en inkompatibel version av %s.

en: This program requires the file %s, which was not found on this system.
sv: Den här applikationen kräver filen %s, som inte kunde hittas.

en: Three File Diff
sv: 3-filershantering av avvikelser

en: To merge changes from a specific branch, you must put the same URL in both "From:" and "To:" fields.
sv: För att förena ändringar från en specifik gren, måste du ange samma URL i både "Från:" och "Till:".

en: To see the changes you made, double click on the files above.
sv: Dubbelklicka på filerna ovan för att se de ändringar som är gjorda.

en: To:
sv: Till:

en: TortoiseSVN Settings
sv: TortoiseSVN inställningar

en: Try Again
sv: Försök igen

en: Tweak TortoiseSVN
sv: Ändra inställningar för TortoiseSVN

en: Two File Diff
sv: 2-filers avvikelsehantering

en: URL of subversion items
sv: Sökväg i arkivet

en: Unable to load mail system support.
sv: Kunde inte ladda stöd för mailsystem.

en: Unable to read from %1, it is opened by someone else.
sv: Kan inte läsa från %1, filen är öppnad av någon annan.

en: Unable to read write-only property.
sv: Kan inte läsa egenskap som är markerad för endast skrivning.

en: Unable to write read-only property.
sv: Kan inte skriva till egenskap som är markerad för endast läsning.

en: Unable to write to %1, it is read-only or opened by someone else.
sv: Kan inte skriva till %1, filen är markerad för endast läsning eller är öppnad av någon annan.

en: Uncheck
sv: Avmarkera

en: Undo the last action
    Undo
sv: Ångra senaste kommandot
    Ångra

en: Unexpected file format.
sv: Oväntat filformat.

en: Unknown certificate issuer.
      Fingerprint: %s
      Distinguished name: %s
sv: Okänd utgivare av certifikat.
      Avtryck: %s
      Namn: %s

en: Unknown drives
sv: Okända enheter

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update To Revision...
sv: Uppdatera till version...

en: Update item to revision
sv: Uppdatera till version

en: Updates the working copy to a specific revision
sv: Uppdaterar arbetskopian till en specifik version

en: Updates the working copy to the current revision
sv: Uppdaterar arbetskopian med den senaste versionen

en: Url:
sv: URL:

en: Use Magnifier on Locatorbar
sv: Använd förstoring på översikten

en: Use one-pane view as default
sv: Använd enkel vy som standard

en: Use strikeout for deleted lines
sv: Använd överstrykning för borttagna rader

en: Use text block from "theirs"
sv: Använd "deras" textblock

en: Use text block from "yours"
sv: Använd "ditt" textblock

en: Use this if the URL of the repository has changed
sv: Används när URL:en för ett arkiv har ändrats

en: Use this text block
sv: Använd detta textblock

en: Used for comparing different revisions of files.
sv: Används för att jämföra olika versioner av filer.

en: Used to resolve conflicted files.
sv: Används för att lösa konflikter i filer.

en: User cancelled
sv: Åtgärd avbruten av användaren

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Valid command line options are:
    /base:<path to base file>
    /theirs:<path to their file>
    /yours:<path to your file>
    /merged:<path to resulting merged file>
    /diff:<path to unified diff file>
    /patchpath:<path to folder>
sv: Tillåtna kommandoradsparametrar är:
    /base:<sökväg till basfilen>
    /theirs:<sökväg till deras fil>
    /yours:<sökväg till din fil>
    /merged:<sökväg till resultatfilen>
    /diff:<sökväg till fil i "Unified Diff"-format>
    /patchpath:<sökväg till mapp>

en: Value
sv: Värde

en: Visit our website
sv: Besök vår webbsida

en: Whitespaces
sv: Whitespace

en: Working copy relocated to
    %s
sv: Arbetskopian omlokaliserad till
    %s

en: Yes
sv: Ja

en: Yes to all
sv: Ja på allt

en: You already have the most current version installed.
sv: Du har redan den senaste versionen installerad.

en: You are creating a repository on a network share.
    This is safe, but once the repository is created you must access it by some other means.
    Accessing a repository via file:/// on a network share may corrupt your data!
    Create the repository anyway?
sv: Du skapar ett arkiv på en delad nätverksenhet.
    Det är säkert, men när arkivet är skapat måste du använda någon annan metod för att komma åt det.
    Arkivåtkomst via file:/// på en delad nätverksenhet kan förstöra dina data!
    Vill du skapa arkivet i alla fall?

en: You are trying to access a repository via file:/// on
    a shared network drive.
    This could lead to severe repository corruption!
    Do you really want to do that?
sv: Du försöker komma åt ett arkiv via file:/// på
    en delad nätverksenhet.
    Detta kan leda till att ditt arkiv förstörs!
    Vill du verkligen göra det?

en: You selected an unversioned file.
    The file will be added to version control when you commit.
sv: Du har valt en fil som inte finns i arkivet.
    Den kommar att läggas till när du arkiverar dina ändringar.

en: Your File:
sv: "Din" fil:

en: Your working copy appears to be on a <b>tag</b> path!
    You should first switch to a branch or the main trunk before committing.
sv: Din arbetskopia verkar peka på ett <b>märke</b>!
    Du bör <b>växla</b> den till en sidogren eller huvudgrenen innan du arkiverar dina ändringar.

en: added
sv: Tillagd

en: an unnamed file
sv: en namnlös fil

en: and support the developers
sv: och stöd utvecklarna

en: cleaning up
sv: rensar

en: conflicted
sv: I konflikt

en: current version is:
sv: nuvarande version är:

en: current version is: %s
sv: nuvarande version är: %s

en: deleted
sv: Borttagen

en: exported
    %s
    to
    %s
sv: Exporterade
    %s
    till
    %s

en: exporting %s to
sv: Exporterar %s till

en: external
sv: Extern

en: ignored
sv: Undantagen

en: incomplete
sv: Ofullständig

en: locked
sv: Låst

en: merged
sv: Förenad

en: missing
sv: Saknas

en: modified
sv: Ändrad

en: no description for this command is available
sv: Beskrivning för detta kommando saknas

en: non-versioned
sv: Ej i arkivet

en: normal
sv: Normal

en: obstructed
sv: Blockerad

en: pixels
sv: pixlar

en: re&cursive
sv: re&kursivt

en: replaced
sv: Ersatt

en: save authentication
sv: Spara

en: svn:eol-style
    One of 'native', 'LF', 'CR', 'CRLF'.
sv: svn:eol-style
    En av 'native', 'LF', 'CR', 'CRLF'.

en: svn:executable
    If present, make the file executable. This property cannot be set on a directory. A non-recursive attempt will fail, and a recursive attempt will set the property only on the file children of the directory.
sv: svn:executable
    Markerar en fil som körbar. Den här egenskapen kan inte sättas på en mapp. Den går inte att sätta som icke-rekursiv, och rekursivt sätts egenskapen endast på filer.

en: svn:externals
    A newline separated list of module specifiers, each of which consists of a relative directory path, optional revision flags, and an URL. For example
    foo		http://example.com/repos/zig
    foo/bar -r 1234	http://example.com/repos/zag
sv: svn:externals
    En lista av arkivsökvägar angivna en per rad. Varje rad ska innehålla mappnamn, frivillig versionsflagga samt en URL. Exempel:
    foo		http://example.com/repos/zig
    foo/bar -r 1234	http://example.com/repos/zag

en: svn:ignore
    A newline separated list of file patterns to ignore.
sv: svn:ignore
    En lista ett filmatchningsmönster att utesluta per rad.

en: svn:keywords
    Keywords to be expanded. Valid keywords are:
    URL, HeadURL			The URL for the head version of the object.
    Author, LastChangedBy		The last person to modify the file.
    Date, LastChangedDate		The date/time the object was last modified.
    Rev, LastChangedRevision	The last revision the object changed.
    Id				A compressed summary of the previous 4 keywords.
sv: svn:keywords
    Nyckelord att expandera. Giltiga nyckelord är:
    URL, HeadURL			URL:en för huvudversionen för filen.
    Author, LastChangedBy		Namn på den som senast ändrade filen.
    Date, LastChangedDate		Datum/tid för senaste ändringen av filen.
    Rev, LastChangedRevision	Senaste versionsnummret för filen.
    Id				En kompakt sammanställning av ovan nämnda nyckelord.

en: svn:mime-type
    The mimetype of the file. Used to determine whether to merge the file, and how to serve it from Apache. A mimetype beginning with 'text/' (or an absent mimetype) is treated as text. Anything else is treated as binary.
sv: svn:mime-type
    Mimetyp för en fil. Används för att avgöra om det går att förena filen och hur den ska hanteras av Apache. En mimetyp som börjar med 'text/' (eller om ingen mimetyp anges) hanteras som text. Allt annat hanteras som binärdata.

en: to %s
sv: till %s

en: your version is:
sv: din version är:

en: your version is: %d.%d.%d.%d
sv: din version är: %d.%d.%d.%d
