TortoiseSVN - en to sv translation catalogue (1946 entries)

note: Resource IDs: (1262)
en: # authors shown individually:
sv: # användarnamn visade individuellt:

note: Resource IDs: (357)
en: %.2f MBytes transferred
sv: %.2f MBytes överförda

note: Resource IDs: (3868)
en: %1 contained an unexpected object.
sv: %1 innehåller oväntat objekt.

note: Resource IDs: (3867)
en: %1 contains an incorrect path.
sv: %1 innehåller en felaktiv sökväg.

note: Resource IDs: (3868)
en: %1 contains an incorrect schema.
sv: %1 innehåller ett felaktigt schema.

note: Resource IDs: (3868)
en: %1 has a bad format.
sv: Felaktigt format: %1.

note: Resource IDs: (3867)
en: %1 was not found.
sv: %1 kunde inte hittas.

note: Resource IDs: (3860)
en: %1: %2
    Continue running script?
sv: %1: %2
    Fortsätt att köra script?

note: Resource IDs: (3859)
en: %1
    Cannot find this file.
    Verify that the correct path and file name are given.
sv: %1
    Hittar inte den här filen.
    Kontrollera att sökvägen och filnamnet är korrekta.

note: Resource IDs: (357)
en: %I64d Bytes transferred
sv: %I64d Bytes överförda

note: Resource IDs: (357)
en: %I64d kBytes transferred
sv: %I64d kBytes överförda

note: Resource IDs: (169)
en: %d files selected, %d files total
sv: %d filer markerade, %d filer totalt

note: Resource IDs: (246)
en: %d most active author(s) with at least %d commits each (%d %%)
sv: %d mest aktiva användarna med minst %d arkiveringar var (%d %%)

note: Resource IDs: (226)
en: %ld minute(s) and %ld second(s)
sv: %ld minut(er) och %ld sekund(er)

note: Resource IDs: (7)
en: %ld of %ld
sv: %ld av %ld

note: Resource IDs: (563)
en: %ld paths
sv: %ld sökvägar

note: Resource IDs: (93)
en: %s (offline)
sv: %s (Frånkopplad)

note: Resource IDs: (115)
en: %s (offline) - %s
sv: %s (frånkopplad) - %s

note: Resource IDs: (226)
en: %s - at revision: %d
sv: %s - i revision: %d

note: Resource IDs: (151)
en: %s : Remote file
sv: %s : Fjärrfil

note: Resource IDs: (151)
en: %s : Working Base
sv: %s : Arbetsbas

note: Resource IDs: (151)
en: %s : Working Base, Revision %ld
sv: %s : Arbetsbas, Revision %ld

note: Resource IDs: (151)
en: %s : Working Copy
sv: %s : Arbetskopia

note: Resource IDs: (226)
en: %s in %s
sv: %s i %s

note: Resource IDs: (357)
en: %s, at %s
sv: %s, i %s

note: Resource IDs: (609)
en: %s, but it already exists unversioned locally.
sv: %s, men det finns redan icke versionshanterad lokalt.

note: Resource IDs: (609)
en: %s, but it is missing locally.
sv: %s, men saknas lokalt.

note: Resource IDs: (609)
en: %s, but it was already added locally.
sv: %s, men är redan tillagd lokalt.

note: Resource IDs: (609)
en: %s, but it was already edited.
sv: %s, är redan borttagen.

note: Resource IDs: (609)
en: %s, but it was deleted, moved or renamed locally.
sv: %s, men det var borttagen, flyttad eller omdöpt lokalt.

note: Resource IDs: (609)
en: %s, but it was obstructed in the working copy.
sv: %s, men den var blockerad i arbetskopian.

note: Resource IDs: (145)
en: %s\Export (%d) of %s
sv: %s\Export (%d) av %s

note: Resource IDs: (145)
en: %s\Export of %s
sv: %s\Export av %s

note: Resource IDs: (145)
en: %s
    Do you want to remove it anyway?
sv: %s
    Vill du ta bort den i alla fall?

note: Resource IDs: (69)
en: %s
    is a directory, not a file!
    TortoiseMerge can't diff directories.
sv: %s
    är en mapp, inte en fil!
    TortoiseMerge kan inte jämföra mappar.

note: Resource IDs: (57664)
en: &About TortoiseMerge...
sv: &Om TortoiseMerge...

note: Resource IDs: (16920)
en: &Activate
sv: &Aktivera

note: Resource IDs: (17075)
en: &Add >>
sv: &Lägg till >>

note: Resource IDs: (1064)
en: &Add or Remove Buttons
sv: &Lägg till eller ta bort knappar

note: Resource IDs: (8, 1098)
en: &Add...
sv: &Lägg till...

note: Resource IDs: (1090, 1093)
en: &Advanced...
sv: &Avancerat...

note: Resource IDs: (1471)
en: &Allow ambiguous URLs
sv: Tillåt tvetydiga &URLer

note: Resource IDs: (65535)
en: &Application Look
sv: &Programutseende

note: Resource IDs: (1013)
en: &Apply unified diff
sv: &Applicera patch ("Unified Diff")

note: Resource IDs: (32852)
en: &Aqua Style
sv: &Aqua temat

note: Resource IDs: (65535)
en: &Arguments:
sv: &Argument:

note: Resource IDs: (16645)
en: &Assign
sv: &Tilldela

note: Resource IDs: (16633)
en: &Associate double-click event with:
sv: &Associera dubbelklick med:

note: Resource IDs: (1066)
en: &Auto Hide
sv: &Dölj automatiskt

note: Resource IDs: (65535)
en: &Autoclose:
sv: Stäng &automatiskt:

note: Resource IDs: (1015)
en: &Backup original file
sv: Skapa &backup på originalfilen

note: Resource IDs: (114)
en: &Blame changes
sv: &Jämför och visa ändringar per rad

note: Resource IDs: (32782)
en: &Blame previous revision
sv: &Jämför föregående revision och visa ändringar per rad

note: Resource IDs: (114, 322)
en: &Blame revisions
sv: &Jämför revisioner och visa ändringar per rad

note: Resource IDs: (13)
en: &Blame...
sv: &Visa ändringar per rad...

note: Resource IDs: (32849)
en: &Blue Style
sv: &Blått tema

note: Resource IDs: (65535)
en: &Blue:
sv: &Blå:

note: Resource IDs: (65535)
en: &Branches
sv: &Grenar

note: Resource IDs: (138)
en: &Browse repository
sv: &Utforska arkivet

note: Resource IDs: (1001, 1009)
en: &Browse...
sv: &Bläddra...

note: Resource IDs: (16913)
en: &Button Appearance...
sv: &Knapputseende...

note: Resource IDs: (65535)
en: &Button text:
sv: &Knapptext:

note: Resource IDs: (2)
en: &Cancel
sv: &Avbryt

note: Resource IDs: (65535)
en: &Categories:
sv: &Kategorier:

note: Resource IDs: (65535)
en: &Category:
sv: &Kategori:

note: Resource IDs: (65535)
en: &Choose commands from:
sv: &Välj kommandon från:

note: Resource IDs: (8)
en: &Clean up
sv: &Rensa

note: Resource IDs: (58112)
en: &Close
sv: &Stäng

note: Resource IDs: (16922)
en: &Close Window(s)
sv: &Stäng fönster

note: Resource IDs: (32785)
en: &Color age of lines
sv: Visa radernas ålder med &färg

note: Resource IDs: (65535)
en: &Command:
sv: &Kommando:

note: Resource IDs: (8)
en: &Commit...
sv: &Arkivera...

note: Resource IDs: (101)
en: &Compare URLs
sv: &Jämför URLer

note: Resource IDs: (76, 274, 32783)
en: &Compare revisions
sv: &Jämför revisioner

note: Resource IDs: (1019)
en: &Compare whitespaces
sv: &Jämför tomrum

note: Resource IDs: (1239)
en: &Configure
sv: &Konfigurera

note: Resource IDs: (1227)
en: &Contact the repository on startup
sv: &Kontakta arkivet vid start

note: Resource IDs: (1073)
en: &Convert files when diffing against BASE
sv: &Konvertera filer vid jämförelser mot basrevision

note: Resource IDs: (501, 1367, 1471, 57634)
en: &Copy
sv: K&opiera

note: Resource IDs: (16911)
en: &Copy Button Image
sv: &Kopiera knappbild

note: Resource IDs: (32776)
en: &Copy log message to clipboard
sv: &Kopiera loggmeddelande till urklipp

note: Resource IDs: (65535)
en: &Copy to clipboard
sv: &Kopiera till urklipp

note: Resource IDs: (101)
en: &Copy to...
sv: &Kopiera till...

note: Resource IDs: (1097)
en: &Custom
sv: &Egen

note: Resource IDs: (1485)
en: &Days of inactivity until small caches get removed
sv: &Dagar av inaktivitet tills den lilla cachen blir borttagen

note: Resource IDs: (1269)
en: &Default
sv: &Standard

note: Resource IDs: (11, 1382, 16617, 16912)
en: &Delete
sv: &Ta bort

note: Resource IDs: (17)
en: &Delete (keep local)
sv: &Ta bort (behåll lokalt)

note: Resource IDs: (101)
en: &Delete...
sv: &Ta bort...

note: Resource IDs: (12)
en: &Diff
sv: &Jämför

note: Resource IDs: (17)
en: &Diff with URL
sv: &Jämför med URL

note: Resource IDs: (14)
en: &Diff with previous version
sv: &Jämför med föregående revision

note: Resource IDs: (1066)
en: &Docking
sv: &Dockning

note: Resource IDs: (1031, 65535)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: Resource IDs: (12)
en: &Edit conflicts
sv: &Editera konflikt

note: Resource IDs: (1099, 1282, 16510)
en: &Edit...
sv: &Redigera...

note: Resource IDs: (1023)
en: &Enable Proxy Server
sv: &Aktivera proxyserver

note: Resource IDs: (1434)
en: &Enable log caching
sv: Aktivera &logg cache

note: Resource IDs: (1213)
en: &Enter a message describing why you are locking the file(s).
sv: S&kriv ett meddelande som beskriver varför du låser filen/filerna.

note: Resource IDs: (32782)
en: &Exit
sv: &Avsluta

note: Resource IDs: (323)
en: &Export selection to...
sv: &Exportera markering till...

note: Resource IDs: (1092, 1094, 1095)
en: &External
sv: &Egen

note: Resource IDs: (65535)
en: &File
sv: &Fil

note: Resource IDs: (1, 57636)
en: &Find
sv: &Sök

note: Resource IDs: (32771)
en: &Find...
sv: &Sök...

note: Resource IDs: (32778)
en: &Fit Images in window
sv: &Anpassa bild till fönstret

note: Resource IDs: (1050)
en: &Fixed drives
sv: &Fasta enheter

note: Resource IDs: (1065)
en: &Floating
sv: &Flytande

note: Resource IDs: (65535)
en: &Font for log messages:
sv: &Font för loggmeddelanden:

note: Resource IDs: (501, 65535)
en: &From URL:
sv: &Från URL:

note: Resource IDs: (1259)
en: &From WC at URL:
sv: &Från arbetskopia på URL:

note: Resource IDs: (65535)
en: &From revision
sv: &Från revision

note: Resource IDs: (32779)
en: &Go To Line...
sv: &Gå till rad...

note: Resource IDs: (65535)
en: &Green:
sv: &Grön:

note: Resource IDs: (32799)
en: &Group by branch
sv: &Gruppera efter gren

note: Resource IDs: (1032, 1115)
en: &HEAD Revision
sv: &HEAD revision

note: Resource IDs: (1182)
en: &HEAD revision in the repository
sv: Arkivets &HEAD revision

note: Resource IDs: (12, 32781, 57670, 65535)
en: &Help
sv: &Hjälp

note: Resource IDs: (57670)
en: &Help Topics
sv: &Hjälpavsnitt

note: Resource IDs: (1066, 3842)
en: &Hide
sv: &Dölj

note: Resource IDs: (1170)
en: &Icon Set:
sv: &Statusikonuppsättning:

note: Resource IDs: (15)
en: &Ignore %d items by name
sv: &Ignorera %d objekt efter namn

note: Resource IDs: (1021)
en: &Ignore whitespace changes
sv: &Ignorera ändringar mellan gemener/versaler

note: Resource IDs: (16914)
en: &Image
sv: &Bild

note: Resource IDs: (32790)
en: &Image Info
sv: &Bild information

note: Resource IDs: (16505)
en: &Image only
sv: &Endast bild

note: Resource IDs: (9, 1461)
en: &Import...
sv: &Importera...

note: Resource IDs: (1480)
en: &Include merge info
sv: &Inkludera föreningsinformation

note: Resource IDs: (65535)
en: &Initial directory:
sv: &Initial mapp

note: Resource IDs: (32825)
en: &Inline diff word-wise
sv: &Skillnader inom rad per ord

note: Resource IDs: (275)
en: &Join all
sv: &Förena alla

note: Resource IDs: (275)
en: &Join with sub-trees
sv: &Förena med alla underträd

note: Resource IDs: (1016)
en: &Jump to first difference when loading
sv: &Gå till första skillnaden när programmet startas

note: Resource IDs: (65535)
en: &Language:
sv: &Språk:

note: Resource IDs: (16653)
en: &Large Icons
sv: S&tora ikoner

note: Resource IDs: (1065)
en: &Limit search to modified lines
sv: &Begränsa sökningar till ändrade rader

note: Resource IDs: (32797)
en: &Link image positions
sv: &Koppla ihop bildpositionerna

note: Resource IDs: (1172)
en: &List View
sv: &List vy

note: Resource IDs: (1309)
en: &Load...
sv: &Öppna...

note: Resource IDs: (1282)
en: &Manually edit property
sv: Editera egenskap &manuellt

note: Resource IDs: (1486)
en: &Maximum size [kByte] of a removed inactive cache
sv: &Maximal storlek [kByte] av en bortagen inaktiv cache

note: Resource IDs: (16543)
en: &Menu animations:
sv: &Meny animationer:

note: Resource IDs: (16921)
en: &Menu contents:
sv: &Meny innehåll:

note: Resource IDs: (1)
en: &Merge
sv: &Förena

note: Resource IDs: (32786)
en: &Merge paths
sv: &Förena sökvägar

note: Resource IDs: (9)
en: &Merge...
sv: &Förena...

note: Resource IDs: (1012)
en: &Merging
sv: &Förenar

note: Resource IDs: (16925)
en: &Minimize
sv: &Minimera

note: Resource IDs: (1493)
en: &Modify color for tag copies
sv: &Modifiera färg för kopierade märken

note: Resource IDs: (1492)
en: &Modify color for trunk copies
sv: &Modifiera färg för huvudgrenskopior

note: Resource IDs: (65535)
en: &Navigate
sv: &Navigera

note: Resource IDs: (1049)
en: &Network drives
sv: &Nätverksenheter

note: Resource IDs: (65535)
en: &New
sv: &Ny

note: Resource IDs: (1310, 16509, 16615)
en: &New...
sv: &Ny...

note: Resource IDs: (115, 1208)
en: &Next %ld
sv: &Nästa %ld

note: Resource IDs: (332)
en: &Next >
sv: &Nästa >

note: Resource IDs: (32779)
en: &Next Difference
sv: &Nästa skillnad

note: Resource IDs: (58114)
en: &Next Page
sv: &Nästa sida

note: Resource IDs: (16632)
en: &No double-click event
sv: &Inga dubbelklick händelser

note: Resource IDs: (1)
en: &Offline for now
sv: &Frånkopplad tillsvidare

note: Resource IDs: (3845)
en: &One Page
sv: &En sida

note: Resource IDs: (101, 113, 32773, 57601)
en: &Open
sv: &Öppna

note: Resource IDs: (1382)
en: &Options
sv: In&ställningar

note: Resource IDs: (32772)
en: &Overlay images
sv: &Överlappa bilderna

note: Resource IDs: (1411, 65535)
en: &Password:
sv: &Lösenord:

note: Resource IDs: (15, 376, 501)
en: &Paste
sv: K&listra in

note: Resource IDs: (1382)
en: &Permanently offline
sv: &Koppla ifrån permanent

note: Resource IDs: (1489)
en: &Power user defaults
sv: &Power user inställningar

note: Resource IDs: (32780)
en: &Previous Difference
sv: &Föregående skillnad

note: Resource IDs: (1069)
en: &Print Preview
sv: &Förhandsgranskning

note: Resource IDs: (58116)
en: &Print...
sv: &Skriv ut...

note: Resource IDs: (11021)
en: &Properties...
sv: &Egenskaper...

note: Resource IDs: (1246)
en: &Recent messages
sv: &Senaste meddelanden

note: Resource IDs: (65535)
en: &Red:
sv: &Röd:

note: Resource IDs: (376)
en: &Redo
sv: G&ör om

note: Resource IDs: (1382)
en: &Refresh
sv: &Uppdatera

note: Resource IDs: (1100, 1285, 16646)
en: &Remove
sv: &Ta bort

note: Resource IDs: (101)
en: &Rename
sv: &Byt namn

note: Resource IDs: (1316)
en: &Reopen commit and branch/tag dialog after a commit failed
sv: &Öppna arkiverings- och gren/märke dialogerna igen om arkiveringen misslyckades

note: Resource IDs: (13)
en: &Repo-browser
sv: &Arkivutforskaren

note: Resource IDs: (16613, 16624)
en: &Reset
sv: Åte&rställ

note: Resource IDs: (1019)
en: &Reset Toolbar
sv: Åte&rställ verktygsrad

note: Resource IDs: (16657)
en: &Reset my usage data
sv: &Nollställ användningsdata

note: Resource IDs: (16910)
en: &Reset to Default
sv: Åte&rställ default

note: Resource IDs: (1382)
en: &Resolve using local property
sv: Lös med hjälp av lokala inställninga&r

note: Resource IDs: (1488)
en: &Restore defaults
sv: Åte&rställ default

note: Resource IDs: (114)
en: &Revert changes from these revisions
sv: Åte&rställ ändringar från de här revisionerna

note: Resource IDs: (113)
en: &Revert changes from this revision
sv: &Återställ ändringar från denna revision

note: Resource IDs: (65535)
en: &SSH client:
sv: &SSH klient:

note: Resource IDs: (16921, 57603)
en: &Save
sv: &Spara

note: Resource IDs: (1023)
en: &Save authentication
sv: &Spara autentisering

note: Resource IDs: (272, 32771, 32806)
en: &Save graph as...
sv: &Spara graf som...

note: Resource IDs: (322)
en: &Save list of selected files to...
sv: &Spara listan av valda filer som...

note: Resource IDs: (1308)
en: &Save...
sv: &Spara...

note: Resource IDs: (9)
en: &Settings
sv: &Inställningar

note: Resource IDs: (32815)
en: &Show HEAD revisions
sv: &Visa HEAD revisioner

note: Resource IDs: (65535)
en: &Show Menus for:
sv: &Visa menyer för:

note: Resource IDs: (16612)
en: &Show text labels
sv: &Visa textetiketter

note: Resource IDs: (32851)
en: &Silver Style
sv: &Silver tema

note: Resource IDs: (1185)
en: &Specific revision in repository
sv: En specifik &revision i arkivet

note: Resource IDs: (16917)
en: &Start Group
sv: &Start grupp

note: Resource IDs: (59393)
en: &Status Bar
sv: &Statusrad

note: Resource IDs: (1211)
en: &Steal the locks
sv: S&tjäl låsen

note: Resource IDs: (1130)
en: &Stop on copy/rename
sv: &Följ inte kopieringshistorik

note: Resource IDs: (276)
en: &Switch WC to path and revision
sv: Växla arbetskopia till &sökväg och revision

note: Resource IDs: (275)
en: &Switch WC to path@HEAD
sv: Växla arbet&skopia till sökväg@HEAD

note: Resource IDs: (1173)
en: &Symbol View
sv: &Symbol vy

note: Resource IDs: (65535)
en: &Tab size:
sv: &Tabbstorlek:

note: Resource IDs: (1069)
en: &Tabbed Document
sv: &Tabbat dokument

note: Resource IDs: (65535)
en: &Tags
sv: &Märken

note: Resource IDs: (1382)
en: &Test merge
sv: &Provkör förening

note: Resource IDs: (16506)
en: &Text only
sv: Endast &text

note: Resource IDs: (1438)
en: &Timeout in seconds before updating the HEAD revision
sv: &Timeout i sekunder innan uppdatering av huvudrevisionen

note: Resource IDs: (1222)
en: &Timeout in seconds to stop the auto-completion parsing
sv: &Timeout i sekunder för inläsningen till den automatiska ifyllningen

note: Resource IDs: (65535)
en: &To Revision
sv: &Till revision

note: Resource IDs: (1384, 65535)
en: &To URL:
sv: &Till URL:

note: Resource IDs: (1305)
en: &To URL:
sv: &Till URL:

note: Resource IDs: (59392)
en: &Toolbar
sv: &Verktygsrad

note: Resource IDs: (65535)
en: &Toolbar Name:
sv: &Verktygsradsnamn:

note: Resource IDs: (65535)
en: &Toolbars:
sv: &Verktygsrader:

note: Resource IDs: (65535)
en: &Trunk
sv: &Huvudgren

note: Resource IDs: (3845)
en: &Two Page
sv: &Två sidor

note: Resource IDs: (1058, 1376, 1394)
en: &URL of repository:
sv: &URL till arkiv:

note: Resource IDs: (376, 57643)
en: &Undo
sv: &Ångra

note: Resource IDs: (274, 32785)
en: &Unified diff
sv: "&Unified Diff"

note: Resource IDs: (1061)
en: &Unknown drives
sv: &Okända enheter

note: Resource IDs: (8)
en: &Update
sv: &Uppdatera

note: Resource IDs: (76)
en: &Update item to revision
sv: &Uppdatera objekt till revision

note: Resource IDs: (11)
en: &Update to revision...
sv: &Uppdatera till revision...

note: Resource IDs: (1184)
en: &Use auto-completion of file paths and keywords
sv: &Använd automatisk ifyllning av filsökvägar och nyckelord

note: Resource IDs: (1005, 1410, 65535)
en: &Username:
sv: Användar&namn:

note: Resource IDs: (65535)
en: &View
sv: &Visa

note: Resource IDs: (65535)
en: &View:
sv: &Vy:

note: Resource IDs: (32774)
en: &Whitespaces
sv: &Tomrum

note: Resource IDs: (1066)
en: &Whole word
sv: &Helt ord

note: Resource IDs: (1183)
en: &Working copy
sv: &Arbetskopia

note: Resource IDs: (338)
en: 'skip ranges' are used to mark revision ranges that have not been cached yet
sv: "överhoppade interval" används för att markera revisionsinterval som inte har cachats än

note: Resource IDs: (17, 564)
en: (binary value)
sv: (binärt värde)

note: Resource IDs: (276)
en: (copy)
sv: (kopiera)

note: Resource IDs: (276)
en: (created)
sv: (skapad)

note: Resource IDs: (276)
en: (delete)
sv: (borttagen)

note: Resource IDs: (276)
en: (modified)
sv: (ändrad)

note: Resource IDs: (276)
en: (modified, HEAD revision)
sv: (modifiera, HEAD revisioner)

note: Resource IDs: (208)
en: (multiple targets selected)
sv: (flera mål är markerade)

note: Resource IDs: (213)
en: (no changelist)
sv: (ingen ändringslista)

note: Resource IDs: (314)
en: (no line number)
sv: (inget radnummer)

note: Resource IDs: (276)
en: (no modification but copy created from here)
sv: (ingen modifikation men en kopia skapad härifrån)

note: Resource IDs: (214)
en: (no value)
sv: (inget värde)

note: Resource IDs: (314)
en: (not found)
sv: (inte hittad)

note: Resource IDs: (276)
en: (open branch)
sv: (öppna gren)

note: Resource IDs: (208)
en: (property change only)
sv: (enbart förändringar av egenskaper)

note: Resource IDs: (276)
en: (rename)
sv: (byt namn)

note: Resource IDs: (276)
en: (tagged)
sv: (markerad)

note: Resource IDs: (245)
en: (unknown)
sv: (okänd)

note: Resource IDs: (269)
en: ... checking cache and preparing log query
sv: ... kontrollerar cache och förbereder log förfrågan

note: Resource IDs: (270)
en: ... reading working copy status
sv: ...läser arbetskopians status

note: Resource IDs: (151)
en: : working base
sv: : arbetsbas

note: Resource IDs: (151)
en: : working copy
sv: : arbetskopia

note: Resource IDs: (332)
en: < &Back
sv: < &Tillbaka

note: Resource IDs: (145)
en: <b>TortoiseSVN</b> is a shell extension.
    That means it is integrated into the Windows explorer.
    To use <b>TortoiseSVN</b> please open the explorer and right-click on any folder you like
    to bring up the context menu where you will find all <b>TortoiseSVN</b> commands.
    And <u>read the manual!</u>
sv: <b>TortoiseSVN</b> är en Utforskarutökning.
    Det betyder att den är integrerad med Utforskaren.
    För att använda <b>TortoiseSVN</b> öppna ett utforskarfönster och högerklicka på 
    valfri mapp, i snabbmenyn som visas så finns alla <b>TortoiseSVN</b> kommandon.
    <u>Glöm inte att läsa manualen!</u>

note: Resource IDs: (209)
en: <new changelist>
sv: <ny ändringslista>

note: Resource IDs: (579)
en: A list of user defined properties for files to show in the combo box
sv: En lista av användardefinerade egenskaper för filer som visas i komboboxen

note: Resource IDs: (579)
en: A list of user defined properties for folders to show in the combo box
sv: En lista av användardefinerade egenskaper för mappar som visas i komboboxen

note: Resource IDs: (201)
en: A newer version is available. Please go to http://tortoisesvn.tigris.org and download the current version! Click _here_ to go directly to our website.
sv: En nyare version finns tillgänglig. Surfa till http://tortoisesvn.tigris.org och ladda hem den nya versionen! Klicka _här_ för att öppna vår hemsida.

note: Resource IDs: (195)
en: A newline separated list of paths for which icon overlays are shown.
    If you add an '*' char at the end of a path, then all files and subdirs inside that path are included too.
sv: En lista med sökvägar (en per rad), för vilka statusikoner ska visas.
    Om du avslutar en sökväg med en asterisk ("*"), inkluderas även alla filer och undermappar.

note: Resource IDs: (197)
en: A newline separated list of paths for which no context menu is shown.
    If you add an '*' char at the end of a path, then all files and subdirs inside that path are excluded too.
    An empty list will allow the context menu on all paths.
sv: En lista med sökvägar (en per rad), för vilka inga statusikoner ska visas.
    Om du avslutar en sökväg med en asterisk ('*'), exkluderas även alla filer och undermappar.
    En tom lista tillåter visning av statussymboler för alla sökvägar.

note: Resource IDs: (194)
en: A newline separated list of paths for which no icon overlays are shown.
    If you add an '*' char at the end of a path, then all files and subdirs inside that path are excluded too.
    An empty list will allow overlays on all paths.
sv: En lista med sökvägar (en per rad), för vilka inga statusikoner ska visas.
    Om du avslutar en sökväg med en asterisk ("*"), exkluderas även alla filer och undermappar.
    En tom lista tillåter visning av statussymboler för alla sökvägar.

note: Resource IDs: (3843)
en: A required resource was unavailable.
sv: En resurs som krävs är inte tillgänglig.

note: Resource IDs: (79)
en: A viewer program for GNU diff files (patch files).
    If you don't have one use NotePad.
sv: En applikation för att visa GNU skillnadsfiler (patchfiler).
    Använd tex Notepad om du inte har någon.

note: Resource IDs: (9)
en: A&bout
sv: &Om

note: Resource IDs: (101)
en: A&dd folder...
sv: &Lägg till mapp...

note: Resource IDs: (73)
en: Abort
sv: Avbryt

note: Resource IDs: (1465)
en: Abort &Merge
sv: Avbryt &förening

note: Resource IDs: (136)
en: About TortoiseMerge
sv: Om TortoiseMerge

note: Resource IDs: (129)
en: About TortoiseSVN
sv: Om TortoiseSVN

note: Resource IDs: (82)
en: Accept once
sv: Acceptera en gång

note: Resource IDs: (82)
en: Accept permanently
sv: Acceptera alltid

note: Resource IDs: (3867)
en: Access to %1 was denied.
sv: Åtkomst till %1 nekades.

note: Resource IDs: (77, 319)
en: Action
sv: Åtgärd

note: Resource IDs: (65535)
en: Action log
sv: Åtgärdslogg

note: Resource IDs: (117)
en: Actions
sv: Åtgärder

note: Resource IDs: (3826)
en: Activate Task List
sv: Aktivera uppgiftslistan

note: Resource IDs: (1066)
en: Active Files
sv: Aktiva filer

note: Resource IDs: (3865)
en: ActiveX objects cannot be saved while exiting Windows!
    Discard all changes to %1?
sv: ActiveX objekt kan inte sparas när Windows avslutas!
    Kasta bort alla ändringar av %1?

note: Resource IDs: (155, 209, 229)
en: Add
sv: Lägg till

note: Resource IDs: (101)
en: Add &file...
sv: &Lägg till fil...

note: Resource IDs: (376)
en: Add '%s' to dictionary
sv: Lägg till '%s' till ordlistan

note: Resource IDs: (16)
en: Add (as replacement)...
sv: Lägg till (ersätt)...

note: Resource IDs: (77)
en: Add - TortoiseSVN
sv: Lägg till - TortoiseSVN

note: Resource IDs: (563)
en: Add Properties
sv: Lägg till egenskaper

note: Resource IDs: (110)
en: Add extension specific diff program
sv: Lägg till filändelsespecifikt program för att visa skillnader

note: Resource IDs: (110)
en: Add extension specific merge program
sv: Lägg till föreningsprogram för filändelse

note: Resource IDs: (89)
en: Add the item anyway
sv: Lägg till objektet i alla fall

note: Resource IDs: (613)
en: Add to %1
sv: Addera till %1

note: Resource IDs: (13)
en: Add to &ignore list
sv: Lägg till på &undantagslistan

note: Resource IDs: (1068)
en: Add to Quick Access Toolbar
sv: Lägg till snabbåtkomstfältet

note: Resource IDs: (209, 1279)
en: Add...
sv: Lägg till...

note: Resource IDs: (171)
en: Add/Edit Extension Specific Diff/Merge Program
sv: Lägg till/ändra filändelsebaserat skillnads-/föreningsprogram

note: Resource IDs: (73, 264, 65535)
en: Added
sv: Tillagda

note: Resource IDs: (126)
en: Added a file remotely
sv: Fil lades till i arkivet

note: Resource IDs: (126)
en: Added a folder remotely
sv: Mapp lades till i arkivet

note: Resource IDs: (126)
en: Added items remotely
sv: Arkiverade objekten

note: Resource IDs: (65535)
en: Added node
sv: Tillagd nod

note: Resource IDs: (145)
en: Added the file pattern(s)
    %s
    to the ignore list.
sv: Lagt till filmönstren
    %s
    till undantagslistan.

note: Resource IDs: (263)
en: Adding
sv: Lägger till

note: Resource IDs: (582)
en: Adds a new property
sv: Lägger till en ny egenskap

note: Resource IDs: (9)
en: Adds file(s) to Subversion control
sv: Lägger till fil(er) i arkivet

note: Resource IDs: (13)
en: Adds the selected file(s) or the filemask to the 'ignore' list
sv: Lägger till vald(a) fil(er) eller filfilter på undantagslistan

note: Resource IDs: (2049)
en: Adjust the settings
    Settings
sv: Ändra inställningar
    Inställningar

note: Resource IDs: (170)
en: Advanced Diff/Merge Settings
sv: Avancerade skillnads-/föreningsinställningar

note: Resource IDs: (110)
en: Advanced diff settings
sv: Avancerade skillnadsinställningar

note: Resource IDs: (110)
en: Advanced merge settings
sv: Avancerade föreningsinställningar

note: Resource IDs: (65535)
en: Age
sv: Ålder

note: Resource IDs: (32822)
en: Align trees on top
sv: Äldst överst

note: Resource IDs: (1007)
en: All Commands
sv: Alla kommandon

note: Resource IDs: (3841)
en: All Files (*.*)
sv: Alla filer (*.*)

note: Resource IDs: (157)
en: All Files (*.*)|*.*||
sv: Alla filer (*.*)|*.*||

note: Resource IDs: (1008)
en: All your changes will be lost! Do you really want to reset all toolbars and menus?
sv: Alla dina ändringar kommer att försvinna! Vill du verkligen återställa alla fält och menyer?

note: Resource IDs: (1008)
en: All your changes will be lost! Do you really want to reset the keyboard assignments?
sv: Alla dina ändringar kommer att försvinna! Vill du verkligen återställa alla snabbknappar?

note: Resource IDs: (1008)
en: All your changes will be lost! Do you really want to reset the menu '%s'?
sv: Alla dina ändringar kommer att försvinna! Vill du verkligen återställa menyn '%s'?

note: Resource IDs: (1007)
en: All your changes will be lost! Do you really want to reset the toolbar '%s'?
sv: Alla dina ändringar kommer att försvinna! Vill du verkligen återställa fältet '%s'?

note: Resource IDs: (1484)
en: Allow ambiguous &UUIDs
sv: Tillåt tvetydiga &UUIDs

note: Resource IDs: (345)
en: Allow different repositories to use the same URL, e.g. http://localhost/myrepos/
sv: Tillåt olika arkiv att använda samma URL. Tex http://localhost/myrepos/

note: Resource IDs: (345)
en: Allow different repositories to use the same UUID, e.g. copied repositories
sv: Tillåt olika arkiv att använda samma UUID. Tex http://localhost/myrepos/

note: Resource IDs: (197)
en: Always use the system locale settings to show times and dates
sv: Använd alltid datorns inställning för visning av datum och tid

note: Resource IDs: (339)
en: Amount of memory required to load the cache
sv: Minne som krävs för att ladda in cachen

note: Resource IDs: (78)
en: An external diff program used
    for comparing different revisions of files
    
    You can specify the following parameters to the path:
    %base : the base file
    %mine : the modified file
sv: Ett externt program som används
    för att jämföra olika revisioner av filer
    
    Du kan specifiera följande parametrar i sökvägen:
    %base : den ursprungliga filen
    %mine : den ändrade filen

note: Resource IDs: (79)
en: An external merge program used
    to resolve conflicted files.
    
    You can specify the following parameters to the path:
    %merged : the conflicted file, where to save
    %theirs : the file as it is in the repository
    %mine : your own file, with your changes
    %base : the original file without your changes
sv: En extern applikation som används för att lösa konflikter.
    
    Du kan skicka med följande parametrar:
    %merged : filen i konflikt, som ska sparas
    %theirs : filen som den är i arkivet
    %mine : filen med dina ändringar
    %base : originalfilen, utan ändringar

note: Resource IDs: (3867)
en: An incorrect file handle was associated with %1.
sv: Felaktigt filhantag associerades med %1.

note: Resource IDs: (3843)
en: An unknown error has occurred.
sv: Ett okänt fel har inträffat.

note: Resource IDs: (3867, 3868)
en: An unknown error occurred while accessing %1.
sv: Ett okänt fel inträffade vid åtkomst av %1.

note: Resource IDs: (63)
en: An unknown line type was found in line %d !
sv: Okänd radtyp hittades på rad %d!

note: Resource IDs: (65535)
en: Application Frame Menus:
sv: Program menyer:

note: Resource IDs: (14)
en: Applies a unified diff file to the working copy
sv: Applicerar en patchfil i "Unified Diff"-format på arbetskopian

note: Resource IDs: (581)
en: Applies the properties recursively to all files/folders.
    bugtraq:, tsvn: and webviewer: properties are only applied to folders.
sv: Applicerar egenskaper på alla filer/mappar rekursivt.
    bugtraq:, tsvn: och webviewer: egenskaper appliceras endast på mappar.

note: Resource IDs: (13)
en: Apply &patch...
sv: Applicera &patch...

note: Resource IDs: (345)
en: Apply 'Power User' defaults. Those will provide a smoother experience.
    You should know the meaning of all the settings above.
sv: Använd 'Power User' egenskaper. Dessa kommer att ge bättre upplevelse.
    Du bör vet betydelsen av all inställingar ovan.

note: Resource IDs: (1294)
en: Apply property recursively
sv: Applicera egenskap rekursivt

note: Resource IDs: (65535)
en: Apply unified diff
sv: Applicera patch ("Unified Diff")

note: Resource IDs: (145)
en: Are you sure you want to mark the conflicted file(s) as resolved?
sv: Är du säker på att du vill markera alla konflikter som lösta?

note: Resource IDs: (199)
en: Are you sure you want to remove the cache of the selected %d items?
sv: Är du säker på att du vill ta bort cachen för de %d valde objekten?

note: Resource IDs: (79)
en: Are you sure you want to revert %d item(s)? You will lose <b>all</b> changes since the last update!
sv: Vill du verkligen återställa %d objekt? Du kommer att förlora <b>alla</b> ändringar sen förra uppdateringen!

note: Resource IDs: (32793)
en: Arrange &Vertical
sv: Ordna &vertikalt

note: Resource IDs: (199)
en: Ask the user
sv: Fråga användaren

note: Resource IDs: (264)
en: Assigned to changelist '%s'
sv: Lades till i ändringslistan "%s"

note: Resource IDs: (16528)
en: Assigned to:
sv: Tilldelad:

note: Resource IDs: (77)
en: At revision: %d
sv: I revision: %d

note: Resource IDs: (3843)
en: Attempted an unsupported operation.
sv: Försökte utföra en otillåten åtgärd.

note: Resource IDs: (3867, 3868)
en: Attempted to access %1 past its end.
sv: Försöke läsa förbi slutet av %1.

note: Resource IDs: (3868)
en: Attempted to read from the writing %1.
sv: Försökte läsa från skrivningen till %1.

note: Resource IDs: (3868)
en: Attempted to write to the reading %1.
sv: Försökte skriva till läsningen från %1.

note: Resource IDs: (131, 160)
en: Authentication
sv: Autentisering

note: Resource IDs: (1278)
en: Authentication data
sv: Autentiserings data

note: Resource IDs: (19, 76, 207)
en: Author
sv: Användarnamn

note: Resource IDs: (65535)
en: Author:                                    Stefan Kueng
sv: Upphovsman: Stefan Kueng

note: Resource IDs: (116)
en: Authors
sv: Användarnamn

note: Resource IDs: (1265)
en: Authors case sensitive
sv: Hantera användarnamn skiftlägesokänsligt

note: Resource IDs: (65535)
en: Authors:
sv: Skrivet av:

note: Resource IDs: (1003)
en: Auto Hide
sv: Göm automatiskt

note: Resource IDs: (1003)
en: Auto Hide All
sv: Göm allt automatiskt

note: Resource IDs: (99)
en: Auto Rename
sv: Automatiskt namnbyte

note: Resource IDs: (222)
en: Auto-close for local operations
sv: Stäng automatiskt för lokala operationer

note: Resource IDs: (222)
en: Auto-close if no conflicts
sv: Automatiskt om inga konflikter

note: Resource IDs: (222)
en: Auto-close if no errors
sv: Automatiskt om inga fel uppstod

note: Resource IDs: (222)
en: Auto-close if no merges, adds or deletes
sv: Automatiskt om inga föreningar, tillläggningar eller borttagningar

note: Resource IDs: (195)
en: Auto-complete suggests words (usually class or member names)
    from the files that you have changed as you type a log message.
sv: Automatisk ifyllning föreslår ord (vanligtvis klass- eller medlemsnamn),
    från filer som har ändrats, medans du skriver loggmeddelanden.

note: Resource IDs: (438)
en: Automatic
sv: Automatisk

note: Resource IDs: (1073)
en: Automatically check for &newer versions every week
sv: Leta automatiskt efter &nyare versioner varje vecka

note: Resource IDs: (1157)
en: Average
sv: Medel

note: Resource IDs: (32850)
en: B&lack Style
sv: S&vart tema

note: Resource IDs: (1003, 1011)
en: B&rowse...
sv: B&läddra...

note: Resource IDs: (1064)
en: Back
sv: Tillbaka

note: Resource IDs: (246)
en: Bar Graph
sv: Stapeldiagram

note: Resource IDs: (65535)
en: Base file:
sv: Basfil:

note: Resource IDs: (3850)
en: Bitmap
    a bitmap
sv: Bitmap
    En bitmap

note: Resource IDs: (114, 162)
en: Blame
sv: Visa ändringar per rad

note: Resource IDs: (132)
en: Blame - TortoiseSVN
sv: Visa ändringar per rad - TortoiseSVN

note: Resource IDs: (114)
en: Blame...
sv: Visa ändringar per rad...

note: Resource IDs: (13)
en: Blames each line of a file on an author
sv: Visar ändringar per rad i en fil, med revision och av vem

note: Resource IDs: (32812)
en: Blend Alpha
sv: Blanda alpha

note: Resource IDs: (83)
en: Both /logmsg and /logmsgfile were specified!
    Only one of those can be specified.
sv: Både /logmsg och /logmsgfile angavs!
    Endast en av dem kan användas åt gången.

note: Resource IDs: (1007)
en: Br&owse...
sv: Bl&äddra...

note: Resource IDs: (115)
en: Branch / tag created successfully!
sv: Gren / märke skapades utan fel!

note: Resource IDs: (2052)
en: Branch at copy-from-rev even if there was no change in that revision
sv: Skapa gren från copy-from-rev även om det inte fanns någon ändringar i den revisionen

note: Resource IDs: (9)
en: Branch/&tag...
sv: &Skapa gren / märke...

note: Resource IDs: (16)
en: Break loc&k
sv: B&ryt lås

note: Resource IDs: (78)
en: Browse for the external diff program
sv: Välj applikation för skillnadshantering

note: Resource IDs: (1069)
en: Browse...
sv: Bläddra...

note: Resource IDs: (1119)
en: Bug-&ID / Issue-Nr:
sv: Bugg&ID / Ärendenr:

note: Resource IDs: (116)
en: Bug-ID
sv: Bugg-ID

note: Resource IDs: (1119)
en: Bug-ID / Issue-Nr:
sv: BuggID / Ärendenr:

note: Resource IDs: (117)
en: Bug-IDs
sv: Bugg-IDn

note: Resource IDs: (16132)
en: Button Appearance
sv: Knapputseende

note: Resource IDs: (1215)
en: C&heck now
sv: &Leta nu

note: Resource IDs: (1132)
en: C&heck repository
sv: &Kontrollera arkiv

note: Resource IDs: (275)
en: C&ollapse sub-trees
sv: Fäll ih&op underträd

note: Resource IDs: (65535)
en: C&ommands:
sv: K&ommandon:

note: Resource IDs: (77)
en: C&reate branch/tag from revision
sv: &Skapa gren/märke från revision

note: Resource IDs: (101)
en: C&reate folder...
sv: &Skapa mapp...

note: Resource IDs: (65535)
en: C&urrent Keys:
sv: N&uvarande knappar:

note: Resource IDs: (501)
en: C&ut
sv: &Klipp ut

note: Resource IDs: (199)
en: Cache size [kB]
sv: Cachestorlek [kB]

note: Resource IDs: (1440)
en: Cached Repositories
sv: Cachade arkiv

note: Resource IDs: (197)
en: Caches the log messages to speed up log fetching
sv: Cachar loggmeddelanden för att kunna visa dem snabbare

note: Resource IDs: (1127)
en: Can double-click in log list to compare with previous revision
sv: Kan dubbelklicka i logglistan för att jämföra med föregående revision

note: Resource IDs: (3865)
en: Can not activate a static ActiveX object.
sv: Det gick inte att aktivera ett statiskt ActiveX objekt.

note: Resource IDs: (82)
en: Can't copy 
    %s
    to
    %s
sv: Kan inte kopiera 
    %s
    till
    %s

note: Resource IDs: (1001)
en: Can't copy bitmap image into the clipboard!
sv: Kunde inte koipera bitmap bilden till urklipp!

note: Resource IDs: (1001)
en: Can't create a new image!
sv: Kan inte skapa en ny bild!

note: Resource IDs: (1001)
en: Can't customize menues!
sv: Kan inte anpassa menyerna!

note: Resource IDs: (1001)
en: Can't paste bitmap image from the clipboard!
sv: Kan inte klistra in en bitmap bild från urklipp!

note: Resource IDs: (2, 73, 99, 332, 563, 1069)
en: Cancel
sv: Avbryt

note: Resource IDs: (132)
en: Cancelling TortoiseSVN Blame...
sv: Avbryter visa ändringar per rad...

note: Resource IDs: (270)
en: Cancelling operation...
sv: Avbryter...

note: Resource IDs: (68)
en: Cannot show diff because of inconsistent newlines in the file.
sv: Kan inte visa skillnader eftersom nyradstecknen är inkonsistenta i filen

note: Resource IDs: (16926)
en: Cascade
sv: Fäll ner

note: Resource IDs: (65535)
en: Cascaded context menu
sv: Snabbmeny

note: Resource IDs: (65535)
en: Cate&gories:
sv: Kate&gorier

note: Resource IDs: (82)
en: Certificate expired or not yet valid
sv: Certifikatet har gått ut eller är inte giltigt ännu

note: Resource IDs: (82)
en: Certificate expired. Valid until: %s
sv: Certifikatet har gått ut. Giltigt till: %s

note: Resource IDs: (82)
en: Certificate not yet valid. Valid from: %s
sv: Certifikatet inte giltigt ännu. Giltigt från: %s

note: Resource IDs: (157)
en: Certificates|*.p12;*.pkcs12;*.pfx|All|*.*||
sv: Certifikat|*.p12;*.pkcs12;*.pfx|Alla|*.*||

note: Resource IDs: (3825)
en: Change the window position
sv: Ändra position på fönstret

note: Resource IDs: (3825)
en: Change the window size
sv: Ändra storlek på fönstret

note: Resource IDs: (199)
en: Changed Files
sv: Ändrade filer

note: Resource IDs: (324)
en: Changed files between %s, %s and %s, %s
sv: Ändrade filer mellan %s, %s och %s, %s

note: Resource IDs: (163)
en: Changed files: %d
sv: Ändrade filer: %d

note: Resource IDs: (264)
en: Changelist %s moved
sv: Flyttade ändringslistan %s

note: Resource IDs: (65535)
en: Changelist:
sv: Ändringslista:

note: Resource IDs: (1242)
en: Changes made (double-click on file for diff):
sv: Ändringar (dubbelklicka på fil för jämförelse):

note: Resource IDs: (8)
en: Chec&kout...
sv: &Hämta...

note: Resource IDs: (3887)
en: Check
sv: Markera

note: Resource IDs: (174)
en: Check For Updates
sv: Leta efter uppdateringar

note: Resource IDs: (1031)
en: Check For Updates...
sv: Leta efter uppdateringar...

note: Resource IDs: (276)
en: Check for &modifications
sv: &Leta efter ändringar

note: Resource IDs: (13)
en: Check for modi&fications
sv: Le&ta efter ändringar

note: Resource IDs: (65535)
en: Check for modifications
sv: Leta efter ändringar

note: Resource IDs: (9)
en: Check out a working copy from a repository
sv: Hämtar en arbetskopia från ett arkiv

note: Resource IDs: (95)
en: Check the files which you want to
    delete before importing.
sv: Markera de filer som du vill ta bort innan importen.

note: Resource IDs: (612)
en: Check the log to find out how the file/folder got renamed/moved and decide whether you want to keep your rename/move or the one from the repository. Then mark the conflict as resolved.
sv: Kontrollera loggen för att ta reda på hur filen/katalogen blev omdöpt/flyttad och om du vill behålla den omdöpta/flyttade filen/katalogen eller den från arkivet. Markera sedan konflikten som löst.

note: Resource IDs: (612)
en: Check the log to find out how the file/folder got renamed/moved and decide whether you want to merge the change into your renamed file, or restore the original file.
sv: Kontrollera loggen för att ta reda på hur filen/katalogen blev omdöpt/flyttad och välj om du vill förena ändringen till din omdöpta fil, eller återställa orginalfilen

note: Resource IDs: (251)
en: Check the path and/or URL you've entered.
sv: Kontrollera sökvägen och/eller URL:en som du angivit.

note: Resource IDs: (194)
en: Check those menu entries you want to appear in the top context menu instead of the TortoiseSVN submenu
sv: Markera de alternativ du vill ska visas på översta nivån i snabbmenyn istället för i TortoiseSVN undermeny

note: Resource IDs: (80)
en: Check to use a less verbose date and time format in log messages
sv: Kryssa i för att använda ett mindre utförligt format för datum och tid i loggmeddelanden

note: Resource IDs: (2052)
en: Check working copy for modifications
sv: Kontrollera ändringar i arbetskopian

note: Resource IDs: (65535)
en: Checking if a newer version of TortoiseSVN is available...
sv: Kontrollerar om det finns en nyare version av TortoiseSVN tillgänglig...

note: Resource IDs: (133, 65535)
en: Checkout
sv: Hämta

note: Resource IDs: (1074)
en: Checkout &directory:
sv: &Mapp för uthämtning:

note: Resource IDs: (77)
en: Checkout - TortoiseSVN
sv: Hämta - TortoiseSVN

note: Resource IDs: (1377)
en: Checkout Depth
sv: Djup

note: Resource IDs: (229)
en: Checkout from %s, revision %s, %s, %s
sv: Hämtar fil %s, revision %s, %s, %s

note: Resource IDs: (65535)
en: Checksum:
sv: Checksumma:

note: Resource IDs: (1402)
en: Choose item:
sv: Välj objekt:

note: Resource IDs: (65535)
en: Classification Patterns
sv: Klassificerings mönster

note: Resource IDs: (145)
en: Cleaning up
sv: Rensar

note: Resource IDs: (146)
en: Cleaning up.
sv: Rensar.

note: Resource IDs: (83)
en: Cleanup failed to process the following paths:
    %s
sv: Upprensning misslyckades för följande sökvägar:
    %s

note: Resource IDs: (79)
en: Cleanup has successfully processed the following paths:
    %s
sv: Upprensning lyckades för följande sökvägar:
    %s

note: Resource IDs: (9)
en: Cleanup interrupted operations, locked files, ...
sv: Rensar bort efter avbrutna åtgärder; låsta filer etc

note: Resource IDs: (1273, 1275, 1276, 1279, 1281, 1427)
en: Clear
sv: Rensa

note: Resource IDs: (1057)
en: Clear Tool
    Clear
sv: Rensa verktyg
    Rensa

note: Resource IDs: (196)
en: Clears %ld URLs stored for %ld working copies
sv: Rensar %ld sparade URLer för %ld arbetskopior

note: Resource IDs: (196)
en: Clears %ld log messages stored for %ld working copies
sv: Rensar %ld sparade loggmeddelanden för %ld arbetskopior

note: Resource IDs: (196)
en: Clears %ld username/password pairs, %ld ssl certificates and %ld usernames
sv: Rensar %ld användarnamn/lösenords par, %ld ssl certifikat och %ld användarnamn

note: Resource IDs: (197)
en: Clears cached logs from %ld repositories
sv: Rensar cachade loggmeddelanden för %ld arkiv

note: Resource IDs: (195)
en: Clears the stored authentication.
    You will have to enter your username/password again for all repositories.
sv: Raderar lagrad behörighetsinformation.
    Du kommer att behöva ange användarnamn/lösenord för alla arkiv igen.

note: Resource IDs: (196)
en: Clears the stored sizes and positions of %ld dialogs
sv: Rensar sparade storlekar och positioner för %ld dialoger

note: Resource IDs: (1466)
en: Click here to go to the website
sv: Klicka här för att gå till webbsidan

note: Resource IDs: (170)
en: Click here to select a recently typed message
sv: Klicka här för att välja ett gammalt loggmeddelande

note: Resource IDs: (65535)
en: Click on "Advanced" to specify alternate diff programs based on file extension
sv: Klicka på "Avancerat..." för att ange olika skillnadsprogram baserat på filändelse

note: Resource IDs: (65535)
en: Click on "Advanced" to specify alternate merge programs based on file extension
sv: Klicka på "Avancerat..." för att ange olika föreningsprogram baserat på filändelse

note: Resource IDs: (257)
en: Clipboard
sv: Urklipp

note: Resource IDs: (2, 1003, 1007, 1064)
en: Close
sv: Stäng

note: Resource IDs: (1065)
en: Close Full Screen
sv: Avsluta fullskärmsläge

note: Resource IDs: (3633)
en: Close Print Preview
    &Close
sv: Stäng förhandsgranskning
    &Stäng

note: Resource IDs: (222)
en: Close manually
sv: Stäng manuellt

note: Resource IDs: (3825)
en: Close the active window and prompts to save the documents
sv: Stäng aktivt fönster och fråga om spara dokument

note: Resource IDs: (275)
en: Coll&apse source tree
sv: &Fäll ihop källkodsträd

note: Resource IDs: (275)
en: Collapse &following tree
sv: Fäll ihop &följande träd

note: Resource IDs: (16662)
en: Color
sv: Färg

note: Resource IDs: (65535)
en: Color 1
sv: Färg 1

note: Resource IDs: (65535)
en: Color 2
sv: Färg 2

note: Resource IDs: (1068)
en: Color co&de in-line changes
sv: Färgko&da ändringar inom en rad

note: Resource IDs: (138, 16961, 65535)
en: Colors
sv: Färger

note: Resource IDs: (65535)
en: Colors:
sv: Färger:

note: Resource IDs: (65535)
en: Comman&ds:
sv: Komman&don:

note: Resource IDs: (220, 1002)
en: Command
sv: Kommando

note: Resource IDs: (198)
en: Command Line
sv: Kommandorad

note: Resource IDs: (1336)
en: Command Line To Execute:
sv: Kommandoraden som skall exekveras:

note: Resource IDs: (3857)
en: Command failed.
sv: Kommandot misslyckades.

note: Resource IDs: (16104)
en: Commands
sv: Kommandon

note: Resource IDs: (135, 229, 1083)
en: Commit
sv: Arkivera

note: Resource IDs: (77)
en: Commit - TortoiseSVN
sv: Arkivera - TortoiseSVN

note: Resource IDs: (1110)
en: Commit to:
sv: Arkivera i:

note: Resource IDs: (209)
en: Commit...
sv: Arkivera...

note: Resource IDs: (244)
en: Commits by author
sv: Arkiveringar per användarnamn

note: Resource IDs: (244)
en: Commits by date
sv: Arkiveringar per datum

note: Resource IDs: (1135)
en: Commits each week:
sv: Arkiveringar varje vecka:

note: Resource IDs: (9)
en: Commits your changes to the repository
sv: Sparar dina ändringar i arkivet

note: Resource IDs: (170)
en: Committing an unversioned folder will not recursively add its child items!
    You might want to add these folders recursively by using the 'Add...' context menu item.
    
    Are you sure that you want to continue the commit?
sv: Om en mapp som inte är versionshanterad arkiveras så läggs dess barn inte till automatiskt!
    För att lägga till mappar rekursivt använd "Lägg till.." från snabbmenyn.
    
    Är du säker på att du vill fortsätta arkiveringen?

note: Resource IDs: (274, 32784)
en: Compare &HEAD revisions
sv: Jämför &HEAD revisioner

note: Resource IDs: (114)
en: Compare and &blame with working BASE
sv: Jämför med &arbetskopians BASE och visa ändringar per rad

note: Resource IDs: (114)
en: Compare and blame with previous revision
sv: Jämför med föregående revision och visa ändringar per rad

note: Resource IDs: (1390)
en: Compare whitespaces
sv: Jämför tomrum

note: Resource IDs: (76)
en: Compare with &working copy
sv: Jämför med &arbetskopia

note: Resource IDs: (138)
en: Compare with b&ase
sv: Jämför med &basrevision

note: Resource IDs: (114)
en: Compare with previous revision
sv: Jämför med föregående revision

note: Resource IDs: (12)
en: Compares the file with the last committed revision to show you the changes you made
sv: Jämför filen med den senaste arkiverade revisionen och visar de ändringar du gjort

note: Resource IDs: (17)
en: Compares the selected file with a file in the repository
sv: Jämför den valda filen med en fil i arkivet

note: Resource IDs: (120)
en: Comparing %s to %s
sv: Jämför %s med %s

note: Resource IDs: (74)
en: Completed
sv: Klar

note: Resource IDs: (236)
en: Configure Hook Scripts
sv: Konfigurera krokskript

note: Resource IDs: (284)
en: Configure Issue Tracker Integration
sv: Konfigurera ärendespårningsintegrering

note: Resource IDs: (65535)
en: Configure the program used for comparing different revisions of files
sv: Konfigurera programmet som används för att jämföra olika revisioner av filer

note: Resource IDs: (65535)
en: Configure the program used for comparing different revisions of properties
sv: Konfigurera programmet som används för att jämföra olika revisioner av filer

note: Resource IDs: (65535)
en: Configure the program used to resolve conflicted files.
sv: Konfigurera programmet som används för att lösa konflikter i filer.

note: Resource IDs: (65535)
en: Configure viewer program for GNU diff files (patch files).
sv: Konfigurera applikation för att visa GNU skillnadsfiler (patchfiler).

note: Resource IDs: (1503)
en: Conflict Sources
sv: Konflikt källor

note: Resource IDs: (65535)
en: Conflict resolved
sv: Konflikt löst

note: Resource IDs: (263, 65535)
en: Conflicted
sv: I konflikt

note: Resource IDs: (188)
en: Conflicts: %d
sv: Konflikter: %d

note: Resource IDs: (345)
en: Connect to the repository server and download missing log data
sv: Anslut till arkivet och ladda ner loggmeddelanden som saknas

note: Resource IDs: (65535)
en: Container sizes
sv: Behållarstorlekar

note: Resource IDs: (16520)
en: Context Menus:
sv: Snabbmenyer:

note: Resource IDs: (73)
en: Continue
sv: Fortsätt

note: Resource IDs: (1001)
en: Contract docked window
sv: Förminska det dockade fönstret

note: Resource IDs: (376)
en: Cop&y
sv: K&opiera

note: Resource IDs: (73)
en: Copied
sv: Kopierad

note: Resource IDs: (208)
en: Copied from URL
sv: Kopierad från URL

note: Resource IDs: (275)
en: Copied from: %s@%ld
sv: Kopierad från: %s@%ld

note: Resource IDs: (126)
en: Copied remotely
sv: Kopierades i arkivet

note: Resource IDs: (16991)
en: Copy
sv: Kopiera

note: Resource IDs: (127)
en: Copy %ld items to
    %s
sv: Kopierade %ld objekt till
    %s

note: Resource IDs: (103)
en: Copy %s
sv: Kopiera %s

note: Resource IDs: (229)
en: Copy %s to %s, Revision %s
sv: Kopiera %s till %s, Revision %s

note: Resource IDs: (126)
en: Copy %s
    to %s
sv: Kopiera %s
    till %s

note: Resource IDs: (142)
en: Copy (Branch / Tag)
sv: Kopiera (gren / märke)

note: Resource IDs: (78)
en: Copy - TortoiseSVN
sv: Kopiera - TortoiseSVN

note: Resource IDs: (1057)
en: Copy Tool
    Copy
sv: Kopieringsverktyg
    Kopiera

note: Resource IDs: (101)
en: Copy URL to clipboard
sv: Kopiera URL till urklipp

note: Resource IDs: (209)
en: Copy all information to clipboard
sv: Kopiera all information till urklipp

note: Resource IDs: (146)
en: Copy and rename
sv: Kopiera och byt namn

note: Resource IDs: (104)
en: Copy and rename item to here
sv: Kopiera och byt namn på objekten hit

note: Resource IDs: (101)
en: Copy error message to clipboard
sv: Kopiera felmeddelande till urklipp

note: Resource IDs: (76)
en: Copy from path
sv: Kopierad från

note: Resource IDs: (103)
en: Copy items to here
sv: Kopiera objekten hit

note: Resource IDs: (209)
en: Copy paths to clipboard
sv: Kopiera sökvägar till urklipp

note: Resource IDs: (323)
en: Copy selection to cli&pboard
sv: Kopiera till urkli&pp

note: Resource IDs: (3603)
en: Copy the selection and put it on the Clipboard
    Copy
sv: Kopiera markeringen till urklipp
    Kopiera

note: Resource IDs: (613)
en: Copy to %1
sv: Kopiera till %1

note: Resource IDs: (114)
en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till urklipp

note: Resource IDs: (103)
en: Copy to working copy
sv: Kopiera till arbetskopia

note: Resource IDs: (101)
en: Copy to working copy...
sv: Kopiera till arbetskopia...

note: Resource IDs: (98)
en: Copy: New name for %s
sv: Kopiera: Nytt namn för %s

note: Resource IDs: (80)
en: Copying %s
sv: Kopierar %s

note: Resource IDs: (80)
en: Copying...
sv: Kopierar...

note: Resource IDs: (188)
en: Corrections
sv: Korrigeringar

note: Resource IDs: (81)
en: Could not add %s to the ignore list!
sv: Kunde inte lägga till %s på undtantagslistan!

note: Resource IDs: (582)
en: Could not add '%s' because
sv: Kunde inte lägga till "%s" på grund av

note: Resource IDs: (582)
en: Could not add property '%s' on '%s' because
sv: Det gick inte att lägga till egenskapen "%s" på "%s" på grund av

note: Resource IDs: (201)
en: Could not check for a newer version!
sv: Kunde inte leta efter nyare version!

note: Resource IDs: (81)
en: Could not copy the files!
    <hr=100%%>
    %s
sv: Kunde inte kopiera filerna!
    <hr=100%%>
    %s

note: Resource IDs: (3867)
en: Could not create %1 because the directory is full.
sv: Kunde inte skapa %1 eftersom mappen är full.

note: Resource IDs: (582)
en: Could not delete '%s' because
sv: Kunde inte ta bort "%s" på grund av

note: Resource IDs: (582)
en: Could not delete property '%s' on '%s' because
sv: Kunde inte ta bort egenskapen "%s" på "%s" på grund av

note: Resource IDs: (83)
en: Could not determine the last committed revision!
sv: Det gick inte att ta reda på den senaste arkiverade revisionen!

note: Resource IDs: (81)
en: Could not get the status!
sv: Kunde inte hämta status!

note: Resource IDs: (582)
en: Could not merge '%s' because
sv: Kunde inte förena "%s" på grund av

note: Resource IDs: (582)
en: Could not merge property '%s' on '%s' because
sv: Kunde inte förena egenskapen "%s" på "%s" på grund av

note: Resource IDs: (3867)
en: Could not open %1 because there are too many open files.
sv: Kunde inte öppna %1 eftersom för många filer är öppna.

note: Resource IDs: (69)
en: Could not open the file
    %s
sv: Kunde inte öppna filen %s!

note: Resource IDs: (3867)
en: Could not remove %1 because it is the current directory.
sv: Kunde inte flytta %1 eftersom det är den aktiva mappen.

note: Resource IDs: (82)
en: Could not remove %s from the ignore list
sv: Kunde inte ta bort %s från undantagslistan

note: Resource IDs: (81)
en: Could not retrieve URL of the file!
    %s
sv: Kunde inte hämta URL för filen!
    %s

note: Resource IDs: (66)
en: Could not retrieve revision %s of the file %s.
    Patching is not possible!
sv: Kunde inte hämta revision %s av filen %s.
    Patchning kan inte genomföras!

note: Resource IDs: (64)
en: Could not save the file %s!
sv: Kunde inte spara filen %s!

note: Resource IDs: (81)
en: Could not start diff viewer!
    <hr=100%%>
    %s
sv: Kunde inte starta extern visare för skillnader!
    <hr=100%%>
    %s

note: Resource IDs: (81)
en: Could not start external diff program!
    <hr=100%%>
    %s
sv: Kunde inte starta extern applikation för skillnader!
    <hr=100%%>
    %s

note: Resource IDs: (81)
en: Could not start external merge program!
    <hr=100%%>
    %s
sv: Kunde inte starta extern applikation för konfliktlösning!
    <hr=100%%>
    %s

note: Resource IDs: (3857)
en: Could not start print job.
sv: Kunde inte starta utskrift.

note: Resource IDs: (83)
en: Could not start text viewer!
    <hr=100%%>
    %s
sv: Kunde inte starta textvisare!
    <hr=100%%>
    %s

note: Resource IDs: (81)
en: Could not start thread!
sv: Kunde inte starta tråd!

note: Resource IDs: (13)
en: Create &patch...
sv: Skapa &patch...

note: Resource IDs: (243)
en: Create Changelist
sv: Skapa ändringslista

note: Resource IDs: (208)
en: Create Patch
sv: Skapa patch

note: Resource IDs: (1385)
en: Create copy in the repository from:
sv: Skapa kopiera i arkivet från:

note: Resource IDs: (126)
en: Create new directory:
    %s
sv: Skapa ny mapp:
    %s

note: Resource IDs: (8)
en: Create repositor&y here
sv: Skapa arki&v här

note: Resource IDs: (32828)
en: Create unified diff file
sv: Skapa "Unified Diff" fil

note: Resource IDs: (126)
en: Created folder remotely
sv: Mapp skapades i arkivet

note: Resource IDs: (10)
en: Creates a 'cheap' copy inside the repository used for branches or tagging
sv: Skapar en kopia i arkivet som kan användas som gren eller märke

note: Resource IDs: (2052)
en: Creates a patch file from the differences of the two files
    Create patch file
sv: Skapa en patchfil från skillnaderna mellan två filer
    Skapa patchfil

note: Resource IDs: (10)
en: Creates a repository database at the current location
sv: Skapar ett nytt arkiv på vald plats

note: Resource IDs: (14)
en: Creates a unified diff file with all changes you made
sv: Skapar en patchfil med dina ändringar i "Unified Diff"-format

note: Resource IDs: (376)
en: Cu&t
sv: &Klipp ut

note: Resource IDs: (65535)
en: Current
sv: Aktiv

note: Resource IDs: (1113)
en: Current version is:
sv: Nuvarande version är:

note: Resource IDs: (201)
en: Current version is: %s
sv: Nuvarande version är: %s

note: Resource IDs: (17079)
en: Cus&tomize...
sv: An&passa...

note: Resource IDs: (16963)
en: Custom
sv: Egen

note: Resource IDs: (1007, 17074)
en: Customize
sv: Anpassa

note: Resource IDs: (17076)
en: Customize Keyboard
sv: Anpassa tangentbord

note: Resource IDs: (1069)
en: Customize Quick Access Toolbar
sv: Anpassa snabbåtkomstfältet

note: Resource IDs: (1068)
en: Customize Quick Access Toolbar...
sv: Anpassa snabbåtkomstfältet...

note: Resource IDs: (3603)
en: Cut the selection and put it on the Clipboard
    Cut
sv: Klipp ut markeringen och lägg i urklipp
    Klipp ut

note: Resource IDs: (1279)
en: D&etails
sv: D&etaljer

note: Resource IDs: (19, 76, 208)
en: Date
sv: Datum

note: Resource IDs: (1008)
en: Default
sv: Standard

note: Resource IDs: (65535)
en: Default &number of log messages
sv: &Standard antal loggmeddelanden

note: Resource IDs: (1007)
en: Default Menu
sv: Standardmeny

note: Resource IDs: (65535)
en: Default URL:
sv: Förvald URL:

note: Resource IDs: (1007)
en: Default application menu. Appears when no documents are open.
sv: Standard programmeny. Visas när inga dokument är öppna.

note: Resource IDs: (65535)
en: Default path:
sv: Förvald sökväg:

note: Resource IDs: (1064)
en: Default to UTF-8 encoding
sv: Använd UTF-8 som standard

note: Resource IDs: (1002)
en: Delete
sv: Ta bort

note: Resource IDs: (240)
en: Delete Unversioned Items
sv: Ta bort icke versionshanterade objekt

note: Resource IDs: (14)
en: Delete and &ignore %d items by name
sv: Radera och &Ignorera %d objekt efter namn

note: Resource IDs: (14)
en: Delete and add to &ignore list
sv: Radera och lägg till på &undantagslistan

note: Resource IDs: (14)
en: Delete and ignore %d items by &extension
sv: Radera och ignorera %d objekt efter filänd&else

note: Resource IDs: (17)
en: Delete unversioned items...
sv: Ta bort icke versionshanterade objekt...

note: Resource IDs: (73, 264)
en: Deleted
sv: Borttagna

note: Resource IDs: (65535)
en: Deleted node
sv: Borttagen nod

note: Resource IDs: (15)
en: Deletes and adds the selected file(s) or the filemask to the 'ignore' list
sv: Raderar och lägger till vald(a) fil(er) eller filfilter på undantagslistan

note: Resource IDs: (11)
en: Deletes files / folders from version control
sv: Tar bort filer / mappar ur arkivet

note: Resource IDs: (18)
en: Deletes files / folders from version control but keeps the file
sv: Tar bort filer / mappar från versionshantering men behåller den lokala filen

note: Resource IDs: (198)
en: Deletes the action log file
sv: Tar bort åtgärdsloggfilen

note: Resource IDs: (263)
en: Deleting
sv: Tar bort

note: Resource IDs: (207)
en: Depth
sv: Djup

note: Resource IDs: (65535)
en: Depth:
sv: Djup:

note: Resource IDs: (1002)
en: Description
sv: Beskrivning

note: Resource IDs: (65535)
en: Description:
sv: Beskrivning:

note: Resource IDs: (213)
en: Deselect changelist
sv: Avmarkera ändringslista

note: Resource IDs: (3859)
en: Destination disk drive is full.
sv: Otillräckligt diskutrymme på målenheten.

note: Resource IDs: (3849)
en: Device Independent Bitmap
    a device independent bitmap
sv: Enhetsoberoende bitmap
    en enhetsoberoende bitmap

note: Resource IDs: (1277)
en: Dialog sizes and positions
sv: Storlek och positioner för dialoger

note: Resource IDs: (65535)
en: Diff file:
sv: Patchfil:

note: Resource IDs: (65535)
en: Diff options
sv: Alternativ för olikheter

note: Resource IDs: (146, 279)
en: Diff with URL
sv: Jämför med URL

note: Resource IDs: (1302)
en: Difference between
sv: Skillnader mellan

note: Resource IDs: (32817)
en: Differential path &names
sv: Differe&ntiella sökvägar

note: Resource IDs: (1022)
en: Diffing
sv: Jämför

note: Resource IDs: (14)
en: Diffs the working copy file with the one before the last commit.
sv: Jämför filen i arbetskopian med den innan föregående arkivering.

note: Resource IDs: (65535)
en: Directory:
sv: Mapp:

note: Resource IDs: (195)
en: Disable this option if you have really big working copies and experience
    too much disk access when browsing the working copy.
sv: Stäng av det här valet om du har riktigt stora arbetskopior och upplever
    för mycket diskanvändning när du utforskar arbetskopian.

note: Resource IDs: (3867)
en: Disk full while accessing %1.
sv: Disken full vid åtkomst av %1.

note: Resource IDs: (3860)
en: Dispatch exception: %1
sv: Sändningsfel: %1

note: Resource IDs: (65535)
en: Display &buttons in this order
sv: Visa &knapparna i den här ordningen

note: Resource IDs: (3605)
en: Display help for clicked on buttons, menus and windows
    Help
sv: Visar hjälp för knappar, menyer och dialoger
    Hjälp

note: Resource IDs: (3605)
en: Display help for current task or command
    Help
sv: Visar hjälp för aktuellt kommando
    Hjälp

note: Resource IDs: (3605)
en: Display instructions about how to use help
    Help
sv: Visa instruktioner för hjälpen
    Hjälp

note: Resource IDs: (3605)
en: Display program information, version number and copyright
    About
sv: Visa programinformation, versionsnummer och copyright
    Om

note: Resource IDs: (65535)
en: Do not show the context menu for the following paths:
sv: Visa inte snabbmenyn för följande sökvägar

note: Resource IDs: (1007)
en: Do you really want to delete the toolbar '%s'?
sv: Vill du verkligen ta bort verktygsraden '%s'?

note: Resource IDs: (145)
en: Do you really want to move this file or folder?
sv: Vill du verkligen flytta den här filen eller mappen?

note: Resource IDs: (119)
en: Do you really want to revert all changes in
    %s
    and go back to this revision? These changes will be reverted by reverse-merging the revisions into your working copy.
sv: Vill du verkligen återställa alla ändringar i
    %s
    och gå tillbaka till den här revisionen? Ändringarna kommer att förenas med din arbetskopia.

note: Resource IDs: (76)
en: Do you really want to revert all changes in
    %s
    which were made in this revision? These changes will be reverted by reverse-merging the revision into your working copy.
sv: Vill du verkligen återställa alla ändringar i
    %s
    som gjorts i den här revisionen? Ändringarna kommer att förenas med din arbetskopia.

note: Resource IDs: (99)
en: Do you want to make this working copy unversioned?
    This will remove all Subversion admin directories from
    %s!
sv: Vill du göra om den här arbetskopian till en vanlig mapp?
    Alla administratoins mappar kommer att tas bort från
    %s!

note: Resource IDs: (76)
en: Do you want to proceed?
sv: Vill du fortsätta?

note: Resource IDs: (313)
en: Do you want to reload the documents to reflect the settings changes?
    Note: you will lose all changes you've made!
sv: Vill du ladda om filerna för att se de ändrade inställningarna?
    OBS! Ändringar som inte sparats kommer att gå förlorade!

note: Resource IDs: (563)
en: Do you want to remove the property %s recursively?
sv: Vill du ta bort egenskapen %s rekursivt?

note: Resource IDs: (313)
en: Do you want to save your changes?
sv: Vill du spara dina ändringar?

note: Resource IDs: (65535)
en: Document :
sv: Dokument :

note: Resource IDs: (65535)
en: Documentation : Simon Large
    Code : Tobias Schäfer, Stefan Fuhrmann
sv: Dokumentation : Simon Large
    Kod : Tobias Schäfer, Stefan Fuhrmann

note: Resource IDs: (73, 80)
en: Don't show this message again
sv: Visa inte detta meddelande igen

note: Resource IDs: (1002)
en: Drag to make this menu float
sv: Dra för att koppla loss den här menyn

note: Resource IDs: (16513)
en: Draw
sv: Rita

note: Resource IDs: (1079)
en: Drive Types
sv: Enhetstyper

note: Resource IDs: (1315)
en: Drives A: and B:
sv: Enheterna A: och B:

note: Resource IDs: (613)
en: Drop not possible on %1
sv: Går inte att släppa objeket på %1

note: Resource IDs: (32816)
en: E&xact copy sources
sv: Kopiera källor e&xakt

note: Resource IDs: (65535)
en: E&xclude paths:
sv: &Uteslut sökvägar:

note: Resource IDs: (105, 57665)
en: E&xit
sv: &Avsluta

note: Resource IDs: (275)
en: E&xpand all
sv: E&xpandera alla

note: Resource IDs: (275)
en: E&xpand sub-trees
sv: E&xpandera underträd

note: Resource IDs: (1437)
en: E&xport
sv: E&xportera

note: Resource IDs: (9, 1382)
en: E&xport...
sv: E&xportera...

note: Resource IDs: (1237)
en: Edit
sv: Redigera

note: Resource IDs: (16133)
en: Edit Button Image
sv: Ändra knappbild

note: Resource IDs: (227, 564)
en: Edit Properties
sv: Editera egenskaper

note: Resource IDs: (297)
en: Edit Property Conflict
sv: Editera egenskapskonflikt

note: Resource IDs: (298)
en: Edit Tree Conflicts
sv: Editera trädkonflikt

note: Resource IDs: (113)
en: Edit author
sv: Ändra användarnamn...

note: Resource IDs: (115)
en: Edit author name
sv: Ändra användarnamn

note: Resource IDs: (1399)
en: Edit conflict
sv: Editera konflikt

note: Resource IDs: (110)
en: Edit extension specific diff program
sv: Ändra filändelsespecifikt program för att visa skillnader

note: Resource IDs: (110)
en: Edit extension specific merge program
sv: Ändra föreningsprogram för filändelse

note: Resource IDs: (113, 115)
en: Edit log message
sv: Skriv loggmeddelande

note: Resource IDs: (127)
en: Edit property '%s' on
    %s
sv: Ändra egenskapen "%s" på
    %s

note: Resource IDs: (1331, 1382)
en: Edit...
sv: Redigera...

note: Resource IDs: (581)
en: Edits the selected property value
sv: Ändrar den valda egenskapens värde

note: Resource IDs: (79)
en: Either the name or IP of the proxy server
sv: Ange antingen namnet på eller IP-adressen till proxyservern.

note: Resource IDs: (1057)
en: Ellipse Tools
    Ellipse
sv: Ellipsverktyg
    Ellips

note: Resource IDs: (65535)
en: Empty
sv: Tom

note: Resource IDs: (344)
en: Enable log caching to speed up log and revision graph dialogs
sv: Aktivera loggcachning för att snabba upp logg- och revisionsgrafdialoger

note: Resource IDs: (196)
en: Enable this only if you're working with web projects on VS.NET2003!
    You must restart the system for this setting to take effect.
sv: Aktivera endast detta om du arbetar med web projekt i VS.NET2003!
    Du måste starta om systemet för att ändringen ska börja gälla.

note: Resource IDs: (195)
en: Enables the spellchecker only if the
    tsvn:projectlanguage property is set.
sv: Använd rättstavning endast om 
    tsvn:projectlanguage är satt.

note: Resource IDs: (3867)
en: Encountered a hardware I/O error while accessing %1.
sv: Ett hårdvaruläs- eller skrivfel inträffade vid åtkomst av %1.

note: Resource IDs: (3867)
en: Encountered a locking violation while accessing %1.
sv: Ett låsningsfel inträffade vid åtkomst av %1.

note: Resource IDs: (3867)
en: Encountered a sharing violation while accessing %1.
sv: Ett delningsfel inträffade vid åtkomst av %1.

note: Resource IDs: (3843)
en: Encountered an improper argument.
sv: Felaktiga argument.

note: Resource IDs: (3859)
en: Encountered an unexpected error while reading %1.
sv: Ett oväntat fel inträffade vid läsning från %1.

note: Resource IDs: (3859)
en: Encountered an unexpected error while writing %1.
sv: Ett oväntat fel inträffade vid skrivning till %1.

note: Resource IDs: (65535)
en: End Revision
sv: Slutrevision

note: Resource IDs: (3825)
en: Enlarge the window to full size
sv: Maximera fönstret till full storlek

note: Resource IDs: (241)
en: Enter Log Message
sv: Skriv loggmeddelande

note: Resource IDs: (80)
en: Enter URL
sv: Skriv in URL

note: Resource IDs: (3858)
en: Enter a GUID.
sv: Ange en GUID.

note: Resource IDs: (3858)
en: Enter a currency.
sv: Ange en valuta.

note: Resource IDs: (3858)
en: Enter a date and/or time.
sv: Ange ett datum och / eller en tidpunkt.

note: Resource IDs: (3858)
en: Enter a date.
sv: Ange ett datum.

note: Resource IDs: (313)
en: Enter a lock message (optional):
sv: Ange ett låsmeddelande (valfritt):

note: Resource IDs: (65535)
en: Enter a name for the changelist:
sv: Ange namn för ändringslistan:

note: Resource IDs: (3858)
en: Enter a number between %1 and %2.
sv: Ange ett numeriskt värde mellan %1 och %2.

note: Resource IDs: (3858)
en: Enter a number.
sv: Ange ett numeriskt värde.

note: Resource IDs: (3858)
en: Enter a positive integer.
sv: Ange ett positivt heltal.

note: Resource IDs: (3858)
en: Enter a time.
sv: Ange en tidpunkt.

note: Resource IDs: (3858)
en: Enter an integer between %1 and %2.
sv: Ange ett heltal mellan %1 och %2.

note: Resource IDs: (3858)
en: Enter an integer between 0 and 255.
sv: Ange ett heltal mellan 0 och 255.

note: Resource IDs: (3858)
en: Enter an integer.
sv: Ange ett heltal.

note: Resource IDs: (1065)
en: Enter log &message:
sv: Skriv logg&meddelande:

note: Resource IDs: (126)
en: Enter log message:
sv: Skriv loggmeddelande:

note: Resource IDs: (3858)
en: Enter no more than %1 characters.
sv: Ange inte fler än %1 tecken.

note: Resource IDs: (3603)
en: Erase everything
    Erase All
sv: Radera allt
    Radera allt

note: Resource IDs: (3603)
en: Erase the selection
    Erase
sv: Radera markeringen
    Radera

note: Resource IDs: (82)
en: Error
sv: Fel

note: Resource IDs: (145)
en: Error rebuilding Shell Icon Cache!
sv: Ett fel uppstod när ikoncachen reparerades!

note: Resource IDs: (81)
en: Error validating server certificate for %s:
sv: Fel vid validering av servercertifikat för %s:

note: Resource IDs: (70)
en: Error while reading/writing the registry key %s
    %s
sv: Fel vid läsning/skrivning av register nyckeln %s
    %s

note: Resource IDs: (1413)
en: Exceptions:
sv: Undantag:

note: Resource IDs: (20)
en: Exclude
sv: Exkludera

note: Resource IDs: (1002)
en: Executable (*.exe)|*.exe|Command (*.com)|*.com|Information (*.pdf)|*.pdf|Batch (*.bat)|*.bat|All Files (*.*)|*.*||
sv: Exekverbar (*.exe)|*.exe|Kommando (*.com)|*.com|Information (*.pdf)|*.pdf|Batch (*.bat)|*.bat|Alla filer (*.*)|*.*||

note: Resource IDs: (1002)
en: Existing
sv: Avslutar

note: Resource IDs: (275)
en: Exp&and source tree
sv: Exp&andera källkodsträd

note: Resource IDs: (275)
en: Expand &following tree
sv: Expandera &följande träd

note: Resource IDs: (1002)
en: Expand (%s)
sv: Expandera (%s)

note: Resource IDs: (1001)
en: Expand docked window
sv: Expandera det dockade fönstret

note: Resource IDs: (65535)
en: Expert settings
sv: Expert inställningar

note: Resource IDs: (209)
en: Explore to
sv: Utforska till

note: Resource IDs: (229, 238)
en: Export
sv: Exportera

note: Resource IDs: (1074)
en: Export &directory:
sv: Exportera &mapp:

note: Resource IDs: (78)
en: Export - TortoiseSVN
sv: Exportera - TortoiseSVN

note: Resource IDs: (94)
en: Export directory:
sv: Exportera mapp:

note: Resource IDs: (345)
en: Export the selected cache as a set of Comma Separated Value (CSV) files
sv: Exportera den valda cachen till en uppsättning med komma separerade värden (CSV) filer

note: Resource IDs: (79)
en: Export unversioned files too
sv: Exportera även icke versionshanterade filer

note: Resource IDs: (284)
en: Exporting %s
sv: Exporterar %s

note: Resource IDs: (79)
en: Exporting...
sv: Exporterar...

note: Resource IDs: (10)
en: Exports a repository to a clean working copy without the svn administrative folders
sv: Exporterar en 'ren' kopia från arkivet, utan .svn mappar

note: Resource IDs: (581)
en: Exports a set of properties to a file
sv: Exporterar en grupp med egenskaper till fil

note: Resource IDs: (74, 207)
en: Extension
sv: Filändelse

note: Resource IDs: (65535)
en: Extension or mime-type:
sv: Filändelse eller mime-typ:

note: Resource IDs: (65535)
en: Extension/mime-type specific programs
sv: Filändelse- och mime-typ specifika program

note: Resource IDs: (74)
en: External
sv: Extern

note: Resource IDs: (65535)
en: External Program:
sv: Externa program:

note: Resource IDs: (192)
en: External Programs::Diff Viewer
sv: Externa program::Skillnadsvisare

note: Resource IDs: (193)
en: External Programs::Merge Tool
sv: Externa program::Föreningsverktyg

note: Resource IDs: (194)
en: External Programs::Unified Diff Viewer
sv: Externa program::"Unified Diff" visare

note: Resource IDs: (263)
en: External failed
sv: Externt misslyckades

note: Resource IDs: (226)
en: Externals excluded
sv: Exkluderat externa

note: Resource IDs: (226)
en: Externals included
sv: Inkluderat externa

note: Resource IDs: (74)
en: Failed revert
sv: Återställning misslyckades

note: Resource IDs: (3865)
en: Failed to connect.
    Link may be broken.
sv: Misslyckades med att ansluta.
    Länken kan vara trasig.

note: Resource IDs: (3865)
en: Failed to convert ActiveX object.
sv: Misslyckades med att konvertera ActiveX objekt.

note: Resource IDs: (3857)
en: Failed to create empty document.
sv: Kunde inte skapa en tom fil.

note: Resource IDs: (3865)
en: Failed to create object.  Make sure the application is entered in the system registry.
sv: Misslyckades med att skapa objekt. Kontrollera att programmet är registrerat i registret.

note: Resource IDs: (3857)
en: Failed to launch help.
sv: Kan inte visa hjälpen.

note: Resource IDs: (3865)
en: Failed to launch server application.
sv: Misslyckades med att starta server programmet.

note: Resource IDs: (3857)
en: Failed to open document.
sv: Kunde inte öppna filen.

note: Resource IDs: (3865)
en: Failed to perform server operation.
sv: Misslyckades med att utföra server operation.

note: Resource IDs: (3857)
en: Failed to save document.
sv: Kunde inte spara filen.

note: Resource IDs: (264)
en: Failed to set/remove changelist '%s'
sv: Misslyckades med att ändra/ta bort ändringslistan "%s"

note: Resource IDs: (83)
en: Failed to start the issue tracker COM provider '%s'.
    %s
sv: Misslyckades med att starta ärendespårning COM provider "%s".
    %s

note: Resource IDs: (220)
en: Failed!
sv: Misslyckades!

note: Resource IDs: (313)
en: Fetching file...
sv: Hämtar fil...

note: Resource IDs: (313)
en: Fetching revision %s of file:
sv: Hämtar revision %s av filen:

note: Resource IDs: (63, 74, 77, 319, 1001)
en: File
sv: Filnamn

note: Resource IDs: (1138)
en: File changes each week:
sv: Filändringar varje vecka:

note: Resource IDs: (376)
en: File diffs
sv: Filskillnader

note: Resource IDs: (213)
en: File list is empty
sv: Fillistan är tom

note: Resource IDs: (135, 376)
en: File patches
sv: Filpatchar

note: Resource IDs: (7)
en: File size:		%s (%s)
    Width:			%ld pixel
    Height:			%ld pixel
    Horizontal Resolution:	%.1f dpi
    Vertical Resolution:	%.1f dpi
    Depth:			%d bit
    Zoom:			%d%%
sv: Filstorlek:		%s (%s)
    Bredd:			%ld pixlar
    Höjd:			%ld pixlar
    Horizontell upplösning:	%.1f dpi
    Vertikal upplösning:	%.1f dpi
    Djup:			%d bitar
    Zoom:			%d%%

note: Resource IDs: (8)
en: File size:		%s (%s)
    Width:			%ld pixel
    Height:			%ld pixel
    Horizontal Resolution:	%.1f dpi
    Vertical Resolution:	%.1f dpi
    Depth:			%d bit
    Zoom:			%d%%
    
    File size:		%s (%s)
    Width:			%ld pixel
    Height:			%ld pixel
    Horizontal Resolution:	%.1f dpi
    Vertical Resolution:	%.1f dpi
    Depth:			%d bit
    Zoom:			%d%%
sv: Filstorlek:		%s (%s)
    Bredd:			%ld pixlar
    Höjd:			%ld pixlar
    Horizontell upplösning:	%.1f dpi
    Vertikal upplösning:	%.1f dpi
    Djup:			%d bitar
    Zoom:			%d%%
    
    Filstorlek:		%s (%s)
    Bredd:			%ld pixlar
    Höjd:			%ld pixlar
    Horizontell upplösning:	%.1f dpi
    Vertikal upplösning:	%.1f dpi
    Djup:			%d bitar
    Zoom:			%d%%

note: Resource IDs: (7)
en: File size:			%s (%s)
    Width:			%ld pixel
    Height:			%ld pixel
    Horizontal Resolution:	%.1f dpi
    Vertical Resolution:		%.1f dpi
    Depth:			%d bit
    Zoom:			%d%%
sv: Filstorlek:		%s (%s)
    Bredd:			%ld pixlar
    Höjd:			%ld pixlar
    Horizontell upplösning:	%.1f dpi
    Vertikal upplösning:	%.1f dpi
    Djup:			%d bitar
    Zoom:			%d%%

note: Resource IDs: (7)
en: File size:			%s (%s)
    Width:			%ld pixel
    Height:			%ld pixel
    Horizontal Resolution:	%.1f dpi
    Vertical Resolution:		%.1f dpi
    Depth:			%d bit
    Zoom:			%d%%
    
    File size:			%s (%s)
    Width:			%ld pixel
    Height:			%ld pixel
    Horizontal Resolution:	%.1f dpi
    Vertical Resolution:		%.1f dpi
    Depth:			%d bit
    Zoom:			%d%%
sv: Filstorlek:		%s (%s)
    Bredd:			%ld pixlar
    Höjd:			%ld pixlar
    Horizontell upplösning:	%.1f dpi
    Vertikal upplösning:	%.1f dpi
    Djup:			%d bitar
    Zoom:			%d%%
    
    Filstorlek:		%s (%s)
    Bredd:			%ld pixlar
    Höjd:			%ld pixlar
    Horizontell upplösning:	%.1f dpi
    Vertikal upplösning:	%.1f dpi
    Djup:			%d bitar
    Zoom:			%d%%

note: Resource IDs: (208)
en: Filename
sv: Filnamn

note: Resource IDs: (1057)
en: Fill Tool
    Fill
sv: Fyllverktyg
    Fyll

note: Resource IDs: (65535)
en: Filter out paths that contain one of the following strings
    (separate multiple paths with the '*' char):
sv: Filtrera bort sökvägar som innehåller följade ord
    (separera sökvägar med '*'-tecken):

note: Resource IDs: (321)
en: Filter paths
sv: Filtrera sökvägar

note: Resource IDs: (139)
en: Find
sv: Sök

note: Resource IDs: (3603)
en: Find the specified text
    Find
sv: Sök efter text
    Sök

note: Resource IDs: (77, 219)
en: Finished!
sv: Klar!

note: Resource IDs: (32804)
en: Fit graph
sv: Anpassa graf

note: Resource IDs: (32802)
en: Fit height
sv: Anpassa höjd

note: Resource IDs: (32810)
en: Fit image &sizes
sv: Anpassa bild&storlekar

note: Resource IDs: (32803)
en: Fit width
sv: Anpassa bredd

note: Resource IDs: (89)
en: Fix case of item and do not add it
sv: Fixera objektfall och lägg inte till

note: Resource IDs: (32818)
en: Fold &tags
sv: Fäll ihop &märken

note: Resource IDs: (65535)
en: Folded tag
sv: Fäll ihop märken

note: Resource IDs: (1002)
en: Folder
sv: Mappar

note: Resource IDs: (3585)
en: For Help, press F1. Scroll horizontally with Ctrl-Scrollwheel
sv: Tryck F1 för hjälp. Rulla horisontellt med Ctrl+mushjul

note: Resource IDs: (119)
en: For complete history deselect 'Stop on copy/rename'
sv: Avmarkera "Följ inte kopieringshistorik" för att se all historik

note: Resource IDs: (1064)
en: Forward
sv: Framåt

note: Resource IDs: (65535)
en: From URL:
sv: Från URL:

note: Resource IDs: (1200, 65535)
en: From:
sv: Från:

note: Resource IDs: (65535)
en: From: (start URL and revision of the range to merge)
sv: Från: (URL och revision att börja förena från)

note: Resource IDs: (1065)
en: Full Screen
sv: Fullskärm

note: Resource IDs: (19)
en: Fully recursive
sv: Fullt rekursivt

note: Resource IDs: (273)
en: GDI+ couldn't be initialized!
sv: Det gick inte att initiera GDI+!

note: Resource IDs: (273)
en: GDI+ couldn't create a bitmap object. You probably don't have enough memory.
sv: GDI+ kunde inte skapa ett bitmap objekt. Du har antagligen inte tillräckligt med ledigt minne.

note: Resource IDs: (284)
en: Gathering information. Please wait...
sv: Hämtar information. Var god vänta...

note: Resource IDs: (107, 143)
en: General
sv: Generella inställningar

note: Resource IDs: (212)
en: General::Colors
sv: Allmänt::Färger

note: Resource IDs: (195)
en: General::Context Menu
sv: Allmänt::Snabbmeny

note: Resource IDs: (196)
en: General::Dialogs 1
sv: Allmänt::Dialoger 1

note: Resource IDs: (213)
en: General::Dialogs 2
sv: Allmänt::Dialoger 2

note: Resource IDs: (144)
en: Generating patchfile...
sv: Skapar patchfil...

note: Resource IDs: (16)
en: Get loc&k...
sv: Skaffa &lås...

note: Resource IDs: (114)
en: Get merge logs
sv: Hämta föreningsloggar

note: Resource IDs: (89)
en: Getting a lock for files without the 'svn:needs-lock' property will <b>not</b> prevent others from editing them in their working copies.
    To enable strict locking please add the 'svn:needs-lock' property to all files that need locking, and commit those files.
    Each file will have the file-system read-only flag set, and getting a lock will make the file writable.
    Note that other users will need to update their working copies before they see the files as read-only.
sv: Att hämta ett lås för filer utan 'svn:needs-lock' egenskapen hindrar <b>inte</b> andra från att editera dem i sina arbetskopior.
    För att arbeta med strikt låsning lägg till 'svn:needs-lock' egenskapen till alla filer som behöver låsas innan editering, och arkivera dem.
    Filer med 'svn:needs-lock' egenskapen markeras som skrivskyddade i filsystemet, och man hämtar låset för att göra dem skrivbara.
    Användare måste uppdatera sina arbetskopior för att filerna ska bli skrivskyddade.

note: Resource IDs: (119)
en: Getting file %s
sv: Hämtar fil %s

note: Resource IDs: (120)
en: Getting file %s, revision %s
sv: Hämtar fil %s, revision %s

note: Resource IDs: (132)
en: Getting file info...
sv: Hämtar filinformation...

note: Resource IDs: (269)
en: Getting information from repository...
sv: Hämtar information från arkiv...

note: Resource IDs: (120)
en: Getting information...
sv: Hämtar information...

note: Resource IDs: (132)
en: Getting log info...
sv: Hämtar logginformation...

note: Resource IDs: (220)
en: Getting required information...
sv: Hämtar nödvändig information...

note: Resource IDs: (119)
en: Getting unified diff
sv: Hämtar "Unified Diff"

note: Resource IDs: (65535)
en: Global ignore &pattern:
sv: &Uteslutningsfilter:

note: Resource IDs: (65535)
en: Global settings
sv: Globala inställningar

note: Resource IDs: (130)
en: Go to line
sv: Gå till rad

note: Resource IDs: (2051)
en: Go to the next conflict
    Next conflict
sv: Gå till nästa konflikt
    Nästa konflikt

note: Resource IDs: (2049)
en: Go to the next difference
    Next difference
sv: Gå till nästa skillnad
    Nästa skillnad

note: Resource IDs: (2051)
en: Go to the previous conflict
    Previous conflict
sv: Gå till föregående konflikt
    Föregående konflikt

note: Resource IDs: (2049)
en: Go to the previous difference
    Previous difference
sv: Gå till förra skillnaden
    Föregående skillnad

note: Resource IDs: (1134)
en: Graph type:
sv: Graf typ:

note: Resource IDs: (16972)
en: Gray
sv: Grå

note: Resource IDs: (2050)
en: Group by branch
sv: Gruppera efter gren

note: Resource IDs: (214)
en: Group changelists
sv: Gruppera ändringslistor

note: Resource IDs: (1229)
en: H&ide unrelated changed paths
sv: &Göm orelaterade ändrade sökvägar

note: Resource IDs: (65535)
en: H&ue:
sv: F&ärgton

note: Resource IDs: (65535)
en: HEAD node
sv: HEAD nod

note: Resource IDs: (106)
en: Head revision is %s
sv: Den senaste revisionen är %s

note: Resource IDs: (9, 73, 332, 1004)
en: Help
sv: Hjälp

note: Resource IDs: (16982)
en: Help Keyboard
sv: Hjälp för tangentbord

note: Resource IDs: (32820)
en: Hide &deleted paths
sv: Göm &borttagna sökvägar

note: Resource IDs: (2052)
en: Hide all branches that did not modify the item
sv: Dölj alla grenar som inte modifierade objektet

note: Resource IDs: (2052)
en: Hide deleted branches and tags
sv: Radera borttagna grenar och märken

note: Resource IDs: (1001)
en: Hide docked window
sv: Göm det dockade fönstret

note: Resource IDs: (1326)
en: Hide the script while running
sv: Dölj skriptet medans det körs

note: Resource IDs: (32830)
en: Hide unused &branches
sv: &Dölj oanvända grenar

note: Resource IDs: (2052)
en: Hide/Show the patch file list
    Hides or shows the patch file list
sv: Visa/Göm patch fillistan
    Visar eller gömmer patch fillistan

note: Resource IDs: (339)
en: Highest revision number in the cache
sv: Högsta revisionen i cachen

note: Resource IDs: (1127)
en: Hint: Press F5 to refresh the selected subtree and Ctrl-F5 to load all children too
sv: Tips: Tryck F5 för att uppdatera valt underträd och Ctrl-F5 för att också ladda in alla barnnoder

note: Resource IDs: (16519)
en: Hint: select the context menu, change the page to 'Commands' and drag the toolbar buttons into the menu window.
sv: Tips: välj snabbmenyn, ändra sidan till "Kommandon" och dra knappar till menyfönstret.

note: Resource IDs: (1064)
en: Home
sv: Hem

note: Resource IDs: (103)
en: Hook Scripts
sv: Krokskript

note: Resource IDs: (283)
en: Hook Scripts::Issue Tracker Integration
sv: Krokskript::Ärendespårningsintegration

note: Resource IDs: (198)
en: Hook Type
sv: Kroktyp

note: Resource IDs: (1334)
en: Hook Type:
sv: Kroktyp:

note: Resource IDs: (82)
en: Hostname mismatch (%s)
sv: Felaktigt hostnamn (%s)

note: Resource IDs: (65535)
en: How do you want to resolve this conflict?
sv: Hur vill du lösa följande konflikt?

note: Resource IDs: (65535)
en: I&nclude paths:
sv: &Inkludera sökvägar:

note: Resource IDs: (106)
en: Icon Overlays
sv: Statusikoner

note: Resource IDs: (65535)
en: Icon Overlays / Status Columns
sv: Statusikoner / statuskolumner

note: Resource IDs: (184)
en: Icon Overlays::Icon Set
sv: Statusikoner::Statusikonuppsättning

note: Resource IDs: (65535)
en: Icons/Design/Code:                 Luebbe Onken
sv: Ikoner/Design/Kodning: Luebbe Onken

note: Resource IDs: (346)
en: If a component (part between two '/') of a given path matches one
    of these patterns, it is considered a 'branch'.
sv: Om en komponent (del mellan två '/') av den angivna sökvägen matchar
    ett av dessa mönster räknas det som en 'gren'.

note: Resource IDs: (346)
en: If a component (part between two '/') of a given path matches one
    of these patterns, it is considered a 'tag'.
sv: Om en komponent (del mellan två '/') av den angivna sökvägen matchar
    ett av dessa mönster räknas det som ett 'märke'.

note: Resource IDs: (346)
en: If a component (part between two '/') of a given path matches one
    of these patterns, it is considered a 'trunk'.
sv: Om en komponent (del mellan två '/') av den angivna sökvägen matchar
    ett av dessa mönster räknas det som en 'huvudgren'.

note: Resource IDs: (194)
en: If activated, prevents the overlays and the context menu from showing in 'save as...' or 'open' dialogs
sv: Förhindra att statusikoner och snabbmenyn visas i "spara som..." och "öppna" dialoger

note: Resource IDs: (198)
en: If activated, the menu entry 'Get Lock' is always shown in the top level menu
    if the selected file has the svn:needs-lock property set
sv: Visa menyvalet "Lås" på den högsta nivån i menyn om den valda filen har
    egenskapen svn:needs-lock satt

note: Resource IDs: (95)
en: If checked then a new folder is created in the repository.
    If not checked then the import goes directly to the specified URL.
sv: Markera om en ny mapp ska skapas i arkivet.
    Annars sker importen på den angivna URL:en.

note: Resource IDs: (79)
en: If checked, TortoiseSVN creates a temporary file of the BASE to do the diff
    with the keywords expanded and the line endings adjusted.
sv: Skapa en temporär fil av BASE för att göra jämnförelsen med nyckelorden
    expanderade och radsluten justerade.

note: Resource IDs: (197)
en: If checked, double-clicking on a revision in the log list compares it with the previous revision
sv: Dubbelklicka på en revision i logglistan för att jämföra med föregående revision

note: Resource IDs: (196)
en: If checked, the commit dialog will be started again automatically after an error,
    while preserving your last selection and log message.
sv: Öppna arkiveringsdialogen igen automatiskt efter fel med samma markeringar och loggmeddelande.

note: Resource IDs: (194)
en: If enabled, TortoiseSVN checks once a week if a newer version is available
sv: Låt TortoiseSVN kontrollera en gång i veckan om det finns en nyare version tillgänglig

note: Resource IDs: (195)
en: If enabled, the Merge dialog initializes the 'From:' URL with the URL of the selected working copy
    instead of the last used URL.
sv: Om ikryssad så initieras Förenings dialogens "Från:" URL med den valda arbetskopians URL
    istället för den senast använda.

note: Resource IDs: (195)
en: If enabled, the repository is contacted when the dialog starts up.
    You don't have to click on 'Check Repository' anymore.
sv: Kontakta arkivet när dialogen visas.
    Man behöver inte längre klicka på "Kontrollera arkiv".

note: Resource IDs: (197)
en: If enabled, working copy folders which are excluded from
    showing overlays still show the overlay for status 'normal'
sv: Visa statusikonen för 'normal' för mappar i arbetskopior som är exkluderade
    från att ha statusikoner

note: Resource IDs: (195)
en: If set, TortoiseSVN will set the filetimes to the time they
    were last committed. If not set, TortoiseSVN uses the current time.
sv: Om valt kommer TortoiseSVN sätta datum/tid för filer till den tid då
    de senast arkiverades. Annars används aktuell tid.

note: Resource IDs: (196)
en: If set, files inside unversioned folders can be shown in the status control.
    The status control is used for example in the commit dialog.
sv: Visa filer inuti mappar som inte är versionshanterade i status kontrollen.
    Status kontrollen används tex i arkivera dialogen.

note: Resource IDs: (196)
en: If set, then unversioned files will mark the status of the parent directory as modified
    i.e. they get the modified overlay icon.
sv: Om valt så visas mappar med filer som inte är versionshanterade som ändrade.

note: Resource IDs: (2052)
en: If the graph contains multiple trees, separate them by slight variations in background color.
sv: Om grafen innehåller flera träd, separera dem med lätt nyansskillnad i bakgrundfärgen.

note: Resource IDs: (1439)
en: If the repository can not be contacted
sv: Om arkivet inte kan kontaktas

note: Resource IDs: (196)
en: If you change this value, your existing working copies won't be recognized anymore!
    You must check out your working copies again.
    If you're not sure about this, then please read the docs.
    Are you absolutely sure you want to do this?
sv: Om du ändrar det här värdet så kommer inte dina befintliga arbetskopior att detekteras längre!
    Du måste hämta nya arbetskopior.
    Om du är osäker läs dokumentationen.
    Är du helt säker att du vill ändra detta?

note: Resource IDs: (251)
en: If you want to break the lock, use the 'Check For Modifications' dialog.
sv: Om du vill bryta låset, använd "Leta efter ändringar" dialogen.

note: Resource IDs: (73)
en: Ignore
sv: Ignorera

note: Resource IDs: (14)
en: Ignore %d items by &extension
sv: Ignorera %d objekt efter &extension

note: Resource IDs: (1020)
en: Ignore &all whitespaces
sv: Ignorera &alla tomrum

note: Resource IDs: (1067)
en: Ignore &case changes
sv: &Ignorera ändringar mellan gemener/versaler

note: Resource IDs: (1392)
en: Ignore all whitespaces
sv: Ignorera alla tomrum

note: Resource IDs: (1267)
en: Ignore ancestry
sv: Ignorera ursprung

note: Resource IDs: (1018)
en: Ignore line &endings (recommended)
sv: Ignorera &radslut (rekommenderas)

note: Resource IDs: (1126, 1127)
en: Ignore line endings
sv: Ignorera radslut

note: Resource IDs: (1391)
en: Ignore whitespace changes
sv: Ignorera ändringar av tomrum

note: Resource IDs: (226)
en: Ignored items included
sv: Inkluderade ignorerade objekt

note: Resource IDs: (16916)
en: Image &and Text
sv: Bilder &och text

note: Resource IDs: (16507)
en: Image &and text
sv: Bilder &och text

note: Resource IDs: (16508)
en: Images
sv: Bilder

note: Resource IDs: (19)
en: Immediate children, including folders
sv: Direkta barn, inklusive mappar

note: Resource IDs: (139)
en: Import
sv: Importera

note: Resource IDs: (127)
en: Import %ld items
sv: Importera %ld objekt

note: Resource IDs: (229)
en: Import %s to %s%s
sv: Importera %s till %s%s

note: Resource IDs: (1056)
en: Import &message
sv: Import&meddelande

note: Resource IDs: (77)
en: Import - TortoiseSVN
sv: Importera - TortoiseSVN

note: Resource IDs: (581)
en: Import a previously saved set of properties from a file
sv: Importera sparade egenskaper från en fil

note: Resource IDs: (127)
en: Import file %s
    to %s
sv: Importera filen %s
    till %s

note: Resource IDs: (126)
en: Import file to
    %s
sv: Importera filen till
    %s

note: Resource IDs: (126)
en: Import folder %s
    to %s
sv: Importera mappen %s
    till %s

note: Resource IDs: (613)
en: Import to %1
sv: Importera till %1

note: Resource IDs: (120)
en: Importing file %s
sv: Importerar fil %s

note: Resource IDs: (10)
en: Imports the directory to a repository
sv: Importera mappen till ett arkiv

note: Resource IDs: (1266)
en: Include ignored files
sv: Inkludera ignorerade filer

note: Resource IDs: (1126)
en: Include merged revisions
sv: Inkludera förenade revisioner

note: Resource IDs: (65535)
en: Include only the following revision range:
sv: Inkludera endast följande revisionsinterval:

note: Resource IDs: (239)
en: Includes the repository for status check
    Hold down the shift key when clicking to fetch everything.
sv: Inkluderar arkivet för statuskontroll
    Håll ner shift-tangenten när du klickar för att hämta allt.

note: Resource IDs: (3857)
en: Incorrect filename.
sv: Felaktigt filnamn.

note: Resource IDs: (76)
en: Initial import
sv: Första importen

note: Resource IDs: (65535)
en: Inline differences
sv: Skillnader inom rad

note: Resource IDs: (161)
en: Input
sv: Inmatning

note: Resource IDs: (3603)
en: Insert Clipboard contents
    Paste
sv: Infoga innehåll från urklipp
    Klista in

note: Resource IDs: (3857)
en: Insufficient memory to perform operation.
sv: Otillräckligt minne för att utföra åtgärden.

note: Resource IDs: (3857)
en: Internal application error.
sv: Internt fel.

note: Resource IDs: (339)
en: Internal value indicating compression quality
sv: Internt värde som visar komprimeringskvalitén

note: Resource IDs: (3850)
en: Invalid Currency.
sv: Ogiltig valuta.

note: Resource IDs: (102)
en: Invalid data object dropped!
sv: Ogiltigt data objekt släppt!

note: Resource IDs: (82)
en: Invalid revision number! Valid revisions are:
    HEAD, BASE, PREV, COMMITTED, WC,
    positive decimal numbers,
    dates in one of the following example forms:
    {2002-02-17}
    {15:30}
    {15:30:00.200000}
    {"2002-02-17 15:30"}
    {"2002-02-17 15:30 +0230"}
    {2002-02-17T15:30}
    {2002-02-17T15:30Z}
    {2002-02-17T15:30-04:00}
    {20020217T1530}
    {20020217T1530Z}
    {20020217T1530-0500}
sv: Ogiltigt revisionsnummer! Giltiga revisioner är:
    HEAD, BASE, PREV, COMMITTED, WC
    positiva heltal
    datum i något av följande format:
    {2002-02-17}
    {15:30}
    {15:30:00.200000}
    {"2002-02-17 15:30"}
    {"2002-02-17 15:30 +0230"}
    {2002-02-17T15:30}
    {2002-02-17T15:30Z}
    {2002-02-17T15:30-04:00}
    {20020217T1530}
    {20020217T1530Z}
    {20020217T1530-0500}

note: Resource IDs: (83)
en: Invalid revision number! Valid revisions are:
    HEAD
    positive decimal numbers,
    dates in one of the following example forms:
    {2002-02-17}
    {15:30}
    {15:30:00.200000}
    {"2002-02-17 15:30"}
    {"2002-02-17 15:30 +0230"}
    {2002-02-17T15:30}
    {2002-02-17T15:30Z}
    {2002-02-17T15:30-04:00}
    {20020217T1530}
    {20020217T1530Z}
    {20020217T1530-0500}
sv: Ogiltigt revisionsnummer! Giltiga revisioner är:
    HEAD
    positiva heltal,
    datum i ett av följande format:
    {2002-02-17}
    {15:30}
    {15:30:00.200000}
    {"2002-02-17 15:30"}
    {"2002-02-17 15:30 +0230"}
    {2002-02-17T15:30}
    {2002-02-17T15:30Z}
    {2002-02-17T15:30-04:00}
    {20020217T1530}
    {20020217T1530Z}
    {20020217T1530-0500}

note: Resource IDs: (83)
en: Invalid revision range!
    Valid revisions are numbers and HEAD, separated by commas.
    A range can be specified with a dash.
    Example: 2-5,7,10,44-70,300-HEAD
sv: Ogiltigt revisionsinterval!
    Giltiga revisioner är nummer och HEAD, avgränsade med kommatecken.
    Ett interval kan specificeras med bindesträck.
    Exempel: 2-5,7,10,44-70,300-HEAD

note: Resource IDs: (145)
en: It is not possible to rename a file by changing the case of its name alone.
    For example, you can't make MyFile.txt become MYFILE.txt.
    Please consult the documentation for a way to work around this limitation.
sv: Det går inte att byta namn på en fil om det enda som ändrats är stora och små bokstäver.
    Till exempel, det går inte att byta namn på MyFile.txt till MYFILE.txt.
    För instruktioner om hur man kan komma runt denna begränsning konsultera dokumentationen.

note: Resource IDs: (88)
en: It seems you are trying to <b>relocate</b> your working copy to a different path inside the same repository.
    
    From:	%s
    To:		%s
    
    A relocate is only needed if the path <b>to</b> a repository has changed.
    Changing to a different path <b>inside</b> a repository is done by a switch operation.
    
    Improper use of relocate <b>will corrupt your working copy!</b>
    If you are not sure what to do, please refer to our docs on <i>relocate</i>.
    Do you really want to relocate?
sv: Det verkar som att du försöker <b>omlokalisera</b> din arbetskopia till en annan sökväg i samma arkiv.
    
    Från: %s
    Till: %s
    
    Omlokalisering behövs endast om sökvägen <b>till</b> ett arkiv har ändrats.
    För att byta sökväg <b>inom</b> samma arkiv så används växla alternativet.
    
    Används omlokalisera felaktigt så <b>korrumperas din arbetskopia!</b>
    Om du är osäker så konsultera dokumentationen om <i>omlokalisera</i>.
    Vill du verkligen omlokalisera?

note: Resource IDs: (275)
en: Join with following &tree
sv: Förena med följande &träd

note: Resource IDs: (275)
en: Join with source tree
sv: Förena med källkodsträd

note: Resource IDs: (1203)
en: Keep &locks
sv: Behåll &lås

note: Resource IDs: (1126)
en: Keep changelists
sv: Behåll ändringslistor

note: Resource IDs: (610)
en: Keep the directory from the repository
sv: Behåll katalogen från arkivet

note: Resource IDs: (610)
en: Keep the file from the repository
sv: Behåll filen från arkivet

note: Resource IDs: (610)
en: Keep the local directory
sv: Behåll den lokala katalogen

note: Resource IDs: (610)
en: Keep the local file
sv: Behåll den lokala filen

note: Resource IDs: (16136)
en: Keyboard
sv: Tangentbord

note: Resource IDs: (65535)
en: Keyboard shortcuts:
sv: Tangentbordsgenvägar:

note: Resource IDs: (1002)
en: Keys
sv: Nycklar

note: Resource IDs: (65535)
en: Last commit revision:
sv: Senaste revision:

note: Resource IDs: (11)
en: Last saved revision of item
sv: Senast sparade revision

note: Resource IDs: (338)
en: Last time the cache content was changed
sv: Tiden då innehållet i cachen senast ändrades

note: Resource IDs: (338)
en: Last time the cache was accessed
sv: Tiden då cachen senast lästes

note: Resource IDs: (338)
en: Last time the repository was asked for the HEAD revision number
sv: Tiden då arkivet senast frågades om HEAD revisionen

note: Resource IDs: (12)
en: Launches the external diff / merge program to solve the conflicts
sv: Startar vald extern applikation för hantering av konflikter

note: Resource IDs: (1137)
en: Least active author:
sv: Minst aktiv:

note: Resource IDs: (1404)
en: Leave conflicted:
sv: Lämna i konflikt:

note: Resource IDs: (188)
en: Left View:
sv: Vänster vy:

note: Resource IDs: (65535)
en: Left image
sv: Vänsger bild

note: Resource IDs: (19)
en: Line
sv: Rad

note: Resource IDs: (246)
en: Line Graph
sv: Linjediagram

note: Resource IDs: (1057)
en: Line Tool
    Line
sv: Linjeverktyg
    Linje

note: Resource IDs: (32853)
en: Line diff bar
sv: Visa avvikelsefält

note: Resource IDs: (65535)
en: Line differences
sv: Radskillnader

note: Resource IDs: (65535)
en: Line:
sv: Rad:

note: Resource IDs: (269)
en: Line: %*ld
sv: Rad: %*ld

note: Resource IDs: (3605)
en: List Help topics
    Help Topics
sv: Lista hjälpavsnitt
    Hjälpavsnitt

note: Resource IDs: (344)
en: List of repositories for which log information has been cached
sv: Arkiv för vilka logginformation har cachats

note: Resource IDs: (130)
en: Load Images
sv: Ladda bilder

note: Resource IDs: (63)
en: Local status
sv: Lokal status

note: Resource IDs: (94)
en: Location where the contents of the
    repository URL will be saved to.
sv: Plats där innehållet på URL:en
    i arkivet ska sparas.

note: Resource IDs: (32854)
en: Locator Bar
sv: Addressfält

note: Resource IDs: (207, 221, 229, 65535)
en: Lock
sv: Lås

note: Resource IDs: (208)
en: Lock Date
sv: Lås datum

note: Resource IDs: (191)
en: Lock Files
sv: Lås filer

note: Resource IDs: (213)
en: Lock broken!
sv: Lås brutet!

note: Resource IDs: (207)
en: Lock comment
sv: Lås kommentar

note: Resource IDs: (65535)
en: Lock creation date:
sv: Låset skaffades:

note: Resource IDs: (263)
en: Lock failed
sv: Låsning misslyckades

note: Resource IDs: (65535)
en: Lock owner:
sv: Ägare av låset:

note: Resource IDs: (213)
en: Lock stolen by %s
sv: Lås stulet av %s

note: Resource IDs: (263)
en: Locked by %s
sv: Låst av %s

note: Resource IDs: (89)
en: Locking failed because a newer version exists!
    Do you want to update and try again?
sv: Låsningen misslyckades eftersom det finns en nyare version!
    Vill du uppdatera och försöka igen?

note: Resource IDs: (16)
en: Locks a file for other users and makes it editable by you.
sv: Låser en fil för andra användare och gör den editerbar för dig.

note: Resource IDs: (126)
en: Log
sv: Historik

note: Resource IDs: (282)
en: Log Cache Statistics
sv: Logg cache statistik

note: Resource IDs: (281)
en: Log Caching
sv: Logg cache

note: Resource IDs: (295)
en: Log Caching::Cached Repositories
sv: Logg Caching::Cachade arkiv

note: Resource IDs: (211)
en: Log History
sv: Historik

note: Resource IDs: (130)
en: Log Messages
sv: Loggmeddelanden

note: Resource IDs: (1386)
en: Log message
sv: Loggmeddelande

note: Resource IDs: (65535)
en: Log messages
sv: Loggmeddelanden

note: Resource IDs: (1274)
en: Log messages (Input dialog)
sv: Loggmeddelanden (Inmatningsdialog)

note: Resource IDs: (1280)
en: Log messages (Show log dialog)
sv: Loggmeddelanden (Visa loggmeddelande dialogen)

note: Resource IDs: (238)
en: Lowest shown revision: %ld - Highest shown revision: %ld
sv: Lägsta visade revision: %ld - Högsta visade revision: %ld

note: Resource IDs: (238)
en: Lowest shown revision: %ld - Highest shown revision: %ld - HEAD revision: %ld
sv: Lägsta visade revision: %ld - Högsta visade revision: %ld - HEAD revision: %ld

note: Resource IDs: (3866)
en: Mail system DLL is invalid.
sv: Felaktig DLL för e-post systemet.

note: Resource IDs: (1431)
en: Make this the default
sv: Spara detta som default

note: Resource IDs: (17)
en: Manage Subversion properties
sv: Hantera Subversion egenskaper

note: Resource IDs: (32808)
en: Mark as &resolved
sv: Markera som &löst

note: Resource IDs: (282)
en: Mark as resolved
sv: Markera som löst

note: Resource IDs: (2052)
en: Mark current revision of your working copy
sv: Markera din arbetskopias nuvarande revision

note: Resource IDs: (101)
en: Mark for comparison
sv: Markera för jämförelse

note: Resource IDs: (610)
en: Mark the conflict as resolved
sv: Markera konflikten som löst

note: Resource IDs: (65535)
en: Markers
sv: Markörer

note: Resource IDs: (2051)
en: Marks a file as resolved in Subversion
    Mark as resolved
sv: Markerar filen som löst i Subversion
    Markera som löst

note: Resource IDs: (596)
en: Marks the revisions as merged, without actually doing the merge.
    This blocks the revisions from getting merged in the future.
sv: Markera revisionerna som förenade, utan att faktiskt genomföra föreningen.
    Detta kommer att blockera revisionen från att bli förenad i framtiden.

note: Resource IDs: (1064)
en: Match &case
sv: Matcha &gemener/versaler

note: Resource IDs: (1317)
en: Max. items to keep in the log message history
sv: Max antal sparade loggmeddelanden

note: Resource IDs: (65535)
en: Max. lines in action log
sv: Övre gräns för antal rader i åtgärdsloggen

note: Resource IDs: (1487)
en: Maximum number of tool &failures until cache removal
sv: Maximalt antal verktygs&fel tills cachen raderas

note: Resource IDs: (16655)
en: Me&nus show recently used commands first
sv: Me&nyer visar senaste använda kommandon först

note: Resource IDs: (16134)
en: Menu
sv: Meny

note: Resource IDs: (1001)
en: Menu Bar
sv: Menyrad

note: Resource IDs: (16626)
en: Menu s&hadows
sv: Meny s&kuggor

note: Resource IDs: (109, 110, 111, 112, 276, 278, 65535)
en: Merge
sv: Förena

note: Resource IDs: (78)
en: Merge - TortoiseSVN
sv: Förena - TortoiseSVN

note: Resource IDs: (221)
en: Merge Reintegrate
sv: Återintegrera

note: Resource IDs: (1468)
en: Merge a range of revisions
sv: Förena ett revisionsinterval

note: Resource IDs: (277)
en: Merge all
sv: Förena alla

note: Resource IDs: (65535)
en: Merge depth:
sv: Föreningsdjup:

note: Resource IDs: (1432)
en: Merge non-interactive
sv: Återintegrera utan användarinteraktivitet

note: Resource IDs: (595, 65535)
en: Merge options
sv: Alternativ för förening

note: Resource IDs: (14)
en: Merge reintegrate...
sv: Återintegrera...

note: Resource IDs: (595)
en: Merge revision range
sv: Förena revsionsinterval

note: Resource IDs: (114)
en: Merge revision to...
sv: Förena revsion till...

note: Resource IDs: (114)
en: Merge revisions to...
sv: Förena revisioner till...

note: Resource IDs: (610)
en: Merge the changes into '%s'
sv: Förena ändringar med '%s'

note: Resource IDs: (1470)
en: Merge two different trees
sv: Förena två olika träd

note: Resource IDs: (595, 65535)
en: Merge type
sv: Förena typ

note: Resource IDs: (263)
en: Merged
sv: Förenade

note: Resource IDs: (286)
en: Merged revision(s) %s from %s:
sv: Förenade revision %s från %s:

note: Resource IDs: (10)
en: Merges a branch into the main trunk
sv: Förena en gren med huvudgrenen

note: Resource IDs: (14)
en: Merges all missing revisions back into the working copy using merge-tracking information
sv: Förena alla revisioner som saknas baserat på föreningsspårningsinformation till arbetskopian

note: Resource IDs: (65535)
en: Merging
sv: Förenar

note: Resource IDs: (229)
en: Merging %s into %s, %s
sv: Förenar %s till %s, %s

note: Resource IDs: (264)
en: Merging differences between repository URLs
sv: Förenar skillnader mellan arkiv URLerna

note: Resource IDs: (229)
en: Merging from %s, revision %s to %s, revision %s into %s, %s%s
sv: Förenar från %s, revision %s till %s, revision %s till %s, %s%s

note: Resource IDs: (264)
en: Merging r%ld
sv: Förenar r%ld

note: Resource IDs: (264)
en: Merging r%ld through r%ld
sv: Förenar r%ld till r%ld

note: Resource IDs: (83)
en: Merging requires different revisions or different URLs in 'From:' and 'To:'
sv: Förening kräver olika revisioner eller olika URLer i 'Från:' och 'Till:'

note: Resource IDs: (229)
en: Merging revisions %s of %s into %s, %s%s
sv: Förenar revision %s av %s till %s, %s%s

note: Resource IDs: (76, 1359)
en: Message
sv: Loggmeddelande

note: Resource IDs: (1241)
en: Message:
sv: Meddelande:

note: Resource IDs: (116)
en: Messages
sv: Meddelanden

note: Resource IDs: (116)
en: Messages, authors and paths
sv: Meddelanden, användarnamn och sökvägar

note: Resource IDs: (78)
en: Mime type
sv: Mime-typ

note: Resource IDs: (263)
en: Mine
sv: Min

note: Resource IDs: (1068)
en: Minimize the Ribbon
sv: Minimera menyfliksområdet

note: Resource IDs: (1023, 65535)
en: Misc
sv: Övrigt

note: Resource IDs: (3887)
en: Mixed
sv: Blandad

note: Resource IDs: (208)
en: Modification date
sv: Senast ändrad

note: Resource IDs: (74, 264, 65535)
en: Modified
sv: Ändrad

note: Resource IDs: (65535)
en: Modified node
sv: Modifierad nod

note: Resource IDs: (1070)
en: More
sv: Flytta

note: Resource IDs: (1002)
en: More Buttons
sv: Fler knappar

note: Resource IDs: (1069)
en: More Commands...
sv: Fler kommandon...

note: Resource IDs: (438)
en: More colors...
sv: Mer färger...

note: Resource IDs: (438)
en: More...
sv: Flytta...

note: Resource IDs: (1136)
en: Most active author:
sv: Mest aktiv:

note: Resource IDs: (16135)
en: Mouse
sv: Mus

note: Resource IDs: (127)
en: Move %ld items to
    %s
sv: Flytta %ld objekt till
    %s

note: Resource IDs: (127)
en: Move %s
    to %s
sv: Flytta %s
    till %s

note: Resource IDs: (17026)
en: Move &Down
sv: Flytta &ner

note: Resource IDs: (17025)
en: Move &Up
sv: Flytta &upp

note: Resource IDs: (1002)
en: Move Item Down
sv: Flytta objekt upp

note: Resource IDs: (1002)
en: Move Item Up
sv: Flytta objekt ner

note: Resource IDs: (147)
en: Move and rename
sv: Flytta och byt namn

note: Resource IDs: (104)
en: Move and rename item to here
sv: Flytta och byt namn på objektet hit

note: Resource IDs: (103)
en: Move items to here
sv: Flytta objekten hit

note: Resource IDs: (613)
en: Move to %1
sv: Flytta till %1

note: Resource IDs: (209)
en: Move to changelist
sv: Flytta till ändringslista

note: Resource IDs: (229)
en: Move/Rename
sv: Flytta/Byt namn

note: Resource IDs: (98)
en: Move: New name for %s
sv: Flytta: Nytt namn för %s

note: Resource IDs: (126)
en: Moved remotely
sv: Flyttades i arkivet

note: Resource IDs: (197)
en: Moves the modified files to the recycle bin first before reverting
sv: Flytta de ändrade filerna till papperskorgen innan återställning

note: Resource IDs: (80)
en: Moving %s
sv: Flyttar %s

note: Resource IDs: (80)
en: Moving...
sv: Flyttar...

note: Resource IDs: (65535)
en: My file:
sv: Min fil:

note: Resource IDs: (32804)
en: N&ext Conflict
sv: N&ästa konflikt

note: Resource IDs: (17004)
en: Navigation Pane Options
sv: Alternativ för navigeringspanelen

note: Resource IDs: (1065)
en: Navigation Pane Options...
sv: Alternativ för navigeringspanelen...

note: Resource IDs: (208)
en: Needs lock
sv: Behöver lås

note: Resource IDs: (213)
en: Nested
sv: Nästlad

note: Resource IDs: (102)
en: Network
sv: Nätverk

note: Resource IDs: (199)
en: Never try to contact the repository again
sv: Kontakta aldrig arkivet igen

note: Resource IDs: (1002, 30721, 65535)
en: New
sv: Ny

note: Resource IDs: (1076)
en: New &name:
sv: Nytt &namn:

note: Resource IDs: (1001)
en: New Menu
sv: Ny meny

note: Resource IDs: (97)
en: New name for %s
sv: Nytt namn för %s

note: Resource IDs: (98)
en: New name:
sv: Nytt namn:

note: Resource IDs: (3633)
en: Next Page
    Next Page
sv: Nästa sida
    Nästa sida

note: Resource IDs: (73)
en: No
sv: Nej

note: Resource IDs: (81)
en: No command specified!
    <hr=100%>
    TortoiseProc.exe is used by the Shell extension and should not be called directly!
sv: Ingen åtgärd angiven!
    <hr=100%>
    TortoiseProc.exe används av Utforskaren och ska inte startas direkt!

note: Resource IDs: (81)
en: No command value specified!
sv: Parameter till åtgärd saknas!

note: Resource IDs: (82)
en: No differences found!
sv: Inga skillnader funna!

note: Resource IDs: (3843)
en: No error message is available.
sv: Felmeddelande saknas.

note: Resource IDs: (3867, 3868)
en: No error occurred.
sv: Inga fel inträffade.

note: Resource IDs: (82)
en: No files or folders were modified. There is nothing for TortoiseSVN to revert!
sv: Inga filer eller mappar har ändrats. Det finns inget för TortoiseSvn att återställa!

note: Resource IDs: (239)
en: No files to show with the current setting.
    Check one or more settings below to see unversioned, ignored and/or unmodified files.
    To see remote changes, click on 'Check Repository'
sv: Det finns inga filer att visa med de nuvarande inställningarna.
    Kryssa i en eller flera inställningar nedan för att se icke versionshanterade, ignorerade och/eller omodifierade filer.
    För att se ändringar i arkivet, klicka på "Kontrollera arkiv"

note: Resource IDs: (77)
en: No files were changed or added since
    the last commit. There's nothing
    for TortoiseSVN to do here...
sv: Inga filer har ändrats eller lagts till sedan
    senaste arkiveringen.

note: Resource IDs: (170)
en: No files were changed or added since
    the last commit. There's nothing
    for TortoiseSVN to do here...
    Do you want to see the unversioned files?
sv: Inga filer har ändrats eller lagts till sedan
    senaste arkiveringen. Det finns inget
    för TortoiseSVN att göra här...
    Vill du se filer som inte är versionshanterade?

note: Resource IDs: (273)
en: No graph available
sv: Ingen graf tillgänglig

note: Resource IDs: (273)
en: No image encoder found for %s.
sv: Ingen bildkodare hittad för %s.

note: Resource IDs: (188)
en: No spell corrections
sv: Inga stavningskorrigeringar

note: Resource IDs: (196)
en: No status cache. Only versioned folders get an overlay, files don't get an overlay
sv: Ingen status cache. Endast versionshanterade mappar har statusikoner, inga filer

note: Resource IDs: (188)
en: No thesaurus suggestions
sv: Inga förslag

note: Resource IDs: (65535)
en: Node colors
sv: Nod färger

note: Resource IDs: (1271)
en: None
sv: Inga

note: Resource IDs: (3857)
en: Not all of the system registry entries (or INI file) were removed.
sv: Alla registerinställningar eller .ini-filen togs inte bort.

note: Resource IDs: (83)
en: Not enough memory to complete operation.
sv: Otillräckligt minne för att utföra åtgärden.

note: Resource IDs: (273)
en: Not enough memory!
    Try reducing the size of the revision graph by either
    collapsing nodes or reducing the zoom factor.
sv: Otillräckligt med minne!
    Försök att reducera storleken på revisionsgrafen genom
    att antingen fälla ihop noder eller reducera zoomen.

note: Resource IDs: (563)
en: Not recursive
sv: Icke rekursivt

note: Resource IDs: (1481)
en: Note: the folder contains unversioned items
sv: Notering: Katalogen innehåller icke versionshanterade objekt

note: Resource IDs: (65535)
en: Note: the font settings also affect the TortoiseUDiff viewer
sv: OBS! Font inställningen påverkar också TortoiseUDiff

note: Resource IDs: (88)
en: Notice
sv: Notera

note: Resource IDs: (338)
en: Number of authors in the cache
sv: Antalet användare i cachen

note: Resource IDs: (1161)
en: Number of authors:
sv: Antal användare:

note: Resource IDs: (339)
en: Number of cached merged revisions
sv: Antal cachade förenade revisioner

note: Resource IDs: (339)
en: Number of cached revisions
sv: Antalet cachade revisioner

note: Resource IDs: (339)
en: Number of cached revisions that have a non-empty change list
sv: Antalet cachade revisioner som har en ändringslistor med innehåll

note: Resource IDs: (339)
en: Number of cached revisions that have user revision properties
sv: Antal cachade revisioner som har användardefinerade revisionsegenskaper

note: Resource IDs: (339)
en: Number of cached revisions whose change list is not cached yet
sv: Antal cachade revisioner vars ändringslistor inte har cachats än

note: Resource IDs: (339)
en: Number of cached revisions whose user revision properties are not cached yet
sv: Antal cachade revisioner vars användardefinerade revisionsegenskaper inte har cachats än

note: Resource IDs: (338)
en: Number of different paths shown in the log dialog, including parent paths
sv: Antal olika sökvägar som visas i loggdialogen, inklusive föräldrasökvägar

note: Resource IDs: (338)
en: Number of different words used in log messages
sv: Antal olika ord i loggmeddelandena

note: Resource IDs: (339)
en: Number of merged revisions that are not cached yet
sv: Antal förenade revisioner som inte har cachats än

note: Resource IDs: (338)
en: Number of path elements. A path element is a folder or file name like 'foo.txt' or 'mybranch'.
sv: Antal sökvägsdelar. En sökvägsdel är en mapp eller filnamn, tex 'foo.txt' or 'mingren'.

note: Resource IDs: (345)
en: Number of times a log cache can fail to close properly
    due to crashes etc. until it gets deleted automatically.
sv: Antal gånger en logg cache kan misslyckas med att stängas korrekt
    på grund av krascher etc. tills den blir borttagen automatiskt.

note: Resource IDs: (1160)
en: Number of weeks:
sv: Antal veckor:

note: Resource IDs: (65535)
en: Older lines
sv: Äldre rader

note: Resource IDs: (32814)
en: Oldest on to&p
sv: Äldst övers&t

note: Resource IDs: (99, 1202)
en: Omit e&xternals
sv: Hoppa över e&xterna

note: Resource IDs: (145)
en: Omit externals
sv: Hoppa över externa

note: Resource IDs: (63)
en: One of the paths you are attempting to move appears to be a special path
    (one of 'branches', 'tags' or 'trunk').
    
    Are you sure you want to move the selected paths?
sv: En av sökvägarna du försöker flytta verkar vara en speciell sökväg
    (en av 'branches', 'tags' or 'trunk').
    
    Är du säker på att du vill flytta de valda sökvägarna?

note: Resource IDs: (219)
en: One or more files are in a conflicted state.
sv: En eller flera filer innehåller konflikter.

note: Resource IDs: (99)
en: Only check out the &top folder
sv: Häm&ta endast översta mappen

note: Resource IDs: (19)
en: Only file children
sv: Endast filer

note: Resource IDs: (169)
en: Only numbers (optionally separated by commas)
    are allowed!
sv: Endast siffror (med möjlig kommaseparering)
    är tillåtna!

note: Resource IDs: (1424)
en: Only record the merge (block revisions from getting merged)
sv: Registrera endast föreningen (blockera revisioner från att bli förenade)

note: Resource IDs: (19)
en: Only this item
sv: Endast det här objektet

note: Resource IDs: (1224)
en: Only use s&pellchecker when tsvn:projectlanguage is set
sv: Använd &rättstavning endast om tsvn:projectlanguage är satt

note: Resource IDs: (65535)
en: Opacity
sv: Opacitet

note: Resource IDs: (3841)
en: Open
sv: Öppna

note: Resource IDs: (76)
en: Open client certificate file
sv: Öppna fil med klientcertifikat

note: Resource IDs: (3601)
en: Open file
sv: Öppna fil

note: Resource IDs: (1132)
en: Open from clipboard
sv: Öppna från urklipp

note: Resource IDs: (7)
en: Open image file...
sv: Öppna bild fil...

note: Resource IDs: (282)
en: Open parent folder
sv: Öppna mappens förälder

note: Resource IDs: (113)
en: Open with...
sv: Öppna med...

note: Resource IDs: (3605)
en: Opens Help
    Help Topics
sv: Öppnar hjälp
    Hjälpavsnitt

note: Resource IDs: (13)
en: Opens the repository browser to tweak the repository online
sv: Visar utforskaren för arkivet

note: Resource IDs: (199)
en: Operate from log cache for now only
sv: Använd endast loggcachen tills vidare

note: Resource IDs: (16137)
en: Options
sv: Inställningar

note: Resource IDs: (32779)
en: Ori&ginal size
sv: Ursprungli&g storlek

note: Resource IDs: (1065)
en: Other Task Panes
sv: Andra paneler

note: Resource IDs: (245)
en: Others
sv: Andras

note: Resource IDs: (3843)
en: Out of memory.
sv: Slut på tillgängligt minne.

note: Resource IDs: (65535)
en: Overlays
sv: Statusikoner

note: Resource IDs: (95)
en: Override the svn:eol-style property setting.
    Files which don't have this property set are not affected.
sv: Åsidosätt svn:eol-style egenskapen.
    Filer som inte har den egenskapen satt påverkas inte.

note: Resource IDs: (99)
en: Overwrite
sv: Skriv över

note: Resource IDs: (32802)
en: P&revious Conflict
sv: &Föregående konflikt

note: Resource IDs: (3845)
en: Page %u
sv: Sida %u

note: Resource IDs: (3845)
en: Page %u
    Pages %u-%u
sv: Sida %u
    Sidor %u-%u

note: Resource IDs: (65535)
en: Page :
sv: Sida:

note: Resource IDs: (63)
en: Parameters
sv: Parametrar

note: Resource IDs: (1477)
en: Parameters:
sv: Parametrar:

note: Resource IDs: (69)
en: Password:
sv: Lösenord:

note: Resource IDs: (1057)
en: Paste Tool
    Paste
sv: Klistra-in verktyg
    Klistra-in

note: Resource IDs: (172)
en: Paste filename list
sv: Klistra in namn på ändrade filer

note: Resource IDs: (15)
en: Pastes the svn path from the clipboard, resulting in a move (cut) or copy operation
sv: Klistrar in SVN-sökvägen från urklippshanteraren, resulterar i en flytt (klipp ut) eller en kopierings operation

note: Resource IDs: (376)
en: Patch all
sv: Patcha allt

note: Resource IDs: (376)
en: Patch selected
sv: Patcha markerade

note: Resource IDs: (157)
en: Patchfiles (*.diff, *.patch)|*.diff;*.patch|All (*.*)|*.*||
sv: Patchfiler (*.diff, *.patch)|*.diff;*.patch|Alla (*.*)|*.*||

note: Resource IDs: (20, 63, 77, 198, 207)
en: Path
sv: Sökväg

note: Resource IDs: (116)
en: Paths
sv: Sökvägar

note: Resource IDs: (1057)
en: Pencil Tool
    Pencil
sv: Pennverktyg
    Penna

note: Resource IDs: (16538)
en: Personalized Menus and Toolbars
sv: Anpassade menyer och verktygsfält

note: Resource IDs: (3849)
en: Picture (Metafile)
    a picture
sv: Bild (Metafil)
    en bild

note: Resource IDs: (65535)
en: Picture:
sv: Bild:

note: Resource IDs: (157)
en: Pictures (*.wmf, *.jpg, *.png, *.bmp, *.gif)|*.wmf;*.jpg;*.jpeg;*.png;*.bmp;*.gif|All (*.*)|*.*||
sv: Bilder (*.wmf, *.jpg, *.png, *.bmp, *.gif)|*.wmf;*.jpg;*.jpeg;*.png;*.bmp;*.gif|Alla (*.*)|*.*||

note: Resource IDs: (246)
en: Pie Graph
sv: Cirkeldiagram

note: Resource IDs: (83)
en: Please enter a hook script to execute.
sv: Fyll i ett krokskript som skall exekveras.

note: Resource IDs: (83)
en: Please enter a path where to apply the hook script to.
sv: Fyll i sökvägen som krokskriptet skall appliceras på.

note: Resource IDs: (251)
en: Please execute the 'Cleanup' command.
sv: Var vänlig kör "Rensa"-kommandot.

note: Resource IDs: (78)
en: Please note:
    Your working copy remains on the previous path. If you want your next changes
    to be committed to the copy or branch you have just created,
    then you need to switch your working copy over to the new URL.
    Use the Switch command to do that.
sv: OBS:
    Din arbetskopia är fortfarande kopplad till den förra sökvägen. Om du vill att ändringar
    skall arkiveras i den nya kopian eller grenen som du precis skapat så måste du
    <b>växla</b> din arbetskopia till den nya URLen. Använd kommandot
    <b>Växla till</b> för att göra detta.

note: Resource IDs: (1287)
en: Please resolve the conflict by choosing one of the following options:
sv: Lös konflikten genom att välja ett av följande val:

note: Resource IDs: (83)
en: Please select a hook type
sv: Välj krokskript typ

note: Resource IDs: (76)
en: Please specify the certificate type
sv: Ange typ av certifikat

note: Resource IDs: (132)
en: Please wait - this can take several minutes. Seriously!
sv: Var god vänta - åtgärden kan ta upp till flera minuter att genomföra.

note: Resource IDs: (13)
en: Please wait while cancelling...
sv: Vänta medan operationen avbryts...

note: Resource IDs: (319)
en: Please wait while differences are obtained...
sv: Vänta medan skillnader hämtas...

note: Resource IDs: (104)
en: Please wait while the repository browser is initializing...
sv: Var god vänta medans arkivutforskaren initieras...

note: Resource IDs: (1368)
en: Please wait while we gather more information...
sv: Var god vänta medans mer information hämtas...

note: Resource IDs: (104, 119, 146, 213)
en: Please wait...
sv: Vänta...

note: Resource IDs: (347)
en: Possible values: 0 (fully transparent) .. 255 (opaque)
sv: Möjliga värden: 0 (helt transparent) .. 255 (ogenomskinlig)

note: Resource IDs: (569)
en: Post-Commit Hook
sv: "Efter arkivering" krok

note: Resource IDs: (570)
en: Post-Update Hook
sv: "Efter uppdatering" krok

note: Resource IDs: (58115)
en: Pre&v Page
sv: Fö&regående sida

note: Resource IDs: (569)
en: Pre-Commit Hook
sv: "Innan arkivering" krok

note: Resource IDs: (570)
en: Pre-Update Hook
sv: "Innan uppdatering" krok

note: Resource IDs: (65535)
en: Press &New Shortcut Key:
sv: Välj &ny genvägsknapp:

note: Resource IDs: (65535)
en: Press &new shortcut key:
sv: Välj &ny genvägsknapp

note: Resource IDs: (2052)
en: Prevents most cases in which connection lines cross revision nodes
sv: Förhindrar de flesta fallen där linjer korsar revisionsnoder

note: Resource IDs: (1069)
en: Preview
sv: Förhandsgranska

note: Resource IDs: (376)
en: Preview patched file
sv: Förhandsgranska den patchade filen

note: Resource IDs: (65535)
en: Preview:
sv: Förhandsgranskning:

note: Resource IDs: (3633)
en: Previous Page
    Previous Page
sv: Föregående sida
    Föregående sida

note: Resource IDs: (1069, 16990)
en: Print
sv: Skriv ut

note: Resource IDs: (3633)
en: Print Document
    &Print
sv: Skriv ut dokument
    &Skriv ut

note: Resource IDs: (3845)
en: Print to File
sv: Skriv ut till fil

note: Resource IDs: (65535)
en: Printer :
sv: Skrivare:

note: Resource IDs: (3845)
en: Printer Files (*.prn)|*.prn|All Files (*.*)|*.*||
sv: Utskriftsfiler (*.prn)|*.prn|Alla Files (*.*)|*.*||

note: Resource IDs: (65535)
en: Printing
sv: Skriver ut

note: Resource IDs: (132)
en: Processing revision %d of %d...
sv: Bearbetar revision %d av %d...

note: Resource IDs: (157)
en: Programs (*.exe)|*.exe|All Files (*.*)|*.*||
sv: Program (*.exe)|*.exe|Alla Files (*.*)|*.*||

note: Resource IDs: (134)
en: Progress
sv: Förlopp

note: Resource IDs: (17, 177, 226)
en: Properties
sv: Egenskaper

note: Resource IDs: (157)
en: Properties (*.svnprops)|*.svnprops|All Files (*.*)|*.*||
sv: Egenskaper (*.svnprops)|*.svnprops|Alla Files (*.*)|*.*||

note: Resource IDs: (1287)
en: Properties for
sv: Egenskaper för

note: Resource IDs: (209)
en: Properties...
sv: Egenskaper...

note: Resource IDs: (11)
en: Property
sv: Egenskap

note: Resource IDs: (151)
en: Property %s : Revision %s
sv: Egenskap %s : Revision %s

note: Resource IDs: (151)
en: Property %s : Working Base, Revision %ld
sv: Egenskap %s : Arbetsbas, Revision %ld

note: Resource IDs: (151)
en: Property %s : remote
sv: Egenskap %s : fjärr

note: Resource IDs: (151)
en: Property %s : working base
sv: Egenskap %s : arbetsbas

note: Resource IDs: (151)
en: Property %s : working copy
sv: Egenskap %s : arbetskopia

note: Resource IDs: (262)
en: Property '%s' deleted
sv: Egenskap '%s' borttagen

note: Resource IDs: (262)
en: Property '%s' set
sv: Egenskap '%s' satt

note: Resource IDs: (107)
en: Property Page
sv: Egenskaper

note: Resource IDs: (65535)
en: Property Status:
sv: Egenskapsstatus:

note: Resource IDs: (1292)
en: Property name:
sv: Egenskapsnamn:

note: Resource IDs: (207)
en: Property status
sv: Egenskapstatus

note: Resource IDs: (1293)
en: Property value:
sv: Egenskapsvärde:

note: Resource IDs: (1412)
en: Proxy &timeout in seconds:
sv: &Timeout för proxy i sekunder:

note: Resource IDs: (1080)
en: Proxy Settings
sv: Inställningar för proxy

note: Resource IDs: (1338)
en: Put "Get Lock" on top menu when svn:needs-lock is set
sv: Visa "Lås" på den högsta nivån i menyn när svn:needs-lock är satt

note: Resource IDs: (3605)
en: Quit the application; prompts to save documents
    Exit
sv: Avsluta programmet
    Avsluta

note: Resource IDs: (1073)
en: R&AM drives
sv: R&AM enheter

note: Resource IDs: (16623)
en: R&eset
sv: N&ollställ

note: Resource IDs: (114)
en: R&evert to this revision
sv: &Återställ till denna revision

note: Resource IDs: (1048)
en: Re&movable drives
sv: &Flyttbara enheter

note: Resource IDs: (11)
en: Re&name...
sv: Byt &namn...

note: Resource IDs: (16613)
en: Re&set
sv: Noll&ställ

note: Resource IDs: (16647)
en: Re&set All
sv: Noll&ställ alla

note: Resource IDs: (1382)
en: Re&store defaults
sv: Åter&ställ default

note: Resource IDs: (8)
en: Re&vert...
sv: Åt&erställ...

note: Resource IDs: (12)
en: Read the 'Daily Use Guide' before you are stuck...
sv: Läs i lathunden om du kört fast...

note: Resource IDs: (1002)
en: Recent
sv: Senaste

note: Resource IDs: (65535)
en: Recently modified lines
sv: Nyligen ändrade rader

note: Resource IDs: (276)
en: Record Only
sv: Spela endast in

note: Resource IDs: (1057)
en: Rectangle Tool
    Rectangle
sv: Rektangelverktyg
    Rektangel

note: Resource IDs: (1260)
en: Recurse into unversioned folders
sv: Visa filer som inte är versionshanterade

note: Resource IDs: (563)
en: Recursive
sv: Rekursivt

note: Resource IDs: (3603)
en: Redo the previously undone action
    Redo
sv: Gör om det föregående ångrakommandot
    Gör om

note: Resource IDs: (32819)
en: Reduce cross-&lines
sv: Minska antalet &linjer som korsas

note: Resource IDs: (3825)
en: Reduce the window to an icon
sv: Minimera fönstret till en ikon

note: Resource IDs: (101, 135, 1382)
en: Refresh
sv: Uppdatera

note: Resource IDs: (117)
en: Regular expressions filter:
    .   : any character
    c+   : match character c one or more times
    c*   : match character c zero or more times
    ^   : start of line
    $   : end of line
    (string){n} : match string n times
    (abcd)   : subexpression
    [aei0-9]   : match a,e,i and 0..9
    [^aei0-9] : anything but a,e,i and 0..9
    
    \w   : matches a-z,A-Z,0-9 and _
    \W   : any non-alphanumeric character
    \d   : digits 0-9
    \s   : whitespaces
sv: Reguljära uttrycksfilter:
    . : alla tecken
    c+ : bokstaven c en eller flera gånger
    c* : bokstaven c noll eller flera gånger
    ^ : början på raden
    $ : slutet på raden
    (sträng){n} : sträng n gånger
    (abcd) : subuttryck
    [aei0-9] : a,e,i och 0..9
    [^aei0-9] : allt förutom a,e,i och 0..9
    
    \w : a-z,A-Z,0-9 and _
    \W : alla tecken som inte är alfanumeriska
    \d : siffrorna 0-9
    \s : tomrum

note: Resource IDs: (1469)
en: Reintegrate a branch
sv: Återintegrera en gren

note: Resource IDs: (230)
en: Reintegrate merge %s into %s
sv: Återintegrerar %s till %s

note: Resource IDs: (82)
en: Reject
sv: Avslå

note: Resource IDs: (16)
en: Release loc&k
sv: Släpp &lås

note: Resource IDs: (16)
en: Releases locks even if you're not the owner of the locks (breaks them).
sv: Släpper lås även om du inte äger dem (bryter dem).

note: Resource IDs: (16)
en: Releases locks on files so other users can edit them again.
sv: Släpper låset på filer så att andra användare kan editera dem igen.

note: Resource IDs: (12)
en: Relo&cate...
sv: Omloka&lisera...

note: Resource IDs: (32794)
en: Reload
sv: Ladda om

note: Resource IDs: (2050)
en: Reloads the opened files and reverts all changes.
    Reload
sv: Laddar om öppna filer och återställer alla ändringar.
    Ladda om

note: Resource IDs: (157)
en: Relocate
sv: Omlokalisera

note: Resource IDs: (89)
en: Relocate Warning
sv: Omlokaliseringsvarning

note: Resource IDs: (80)
en: Relocating...
sv: Omlokaliserar...

note: Resource IDs: (207)
en: Remote property status
sv: Egenskapstatus i arkivet

note: Resource IDs: (208)
en: Remote revision
sv: Fjärrrevision

note: Resource IDs: (63, 207)
en: Remote status
sv: Status i arkivet

note: Resource IDs: (207)
en: Remote text status
sv: Textstatus i arkivet

note: Resource IDs: (1332, 1470)
en: Remove
sv: Ta bort

note: Resource IDs: (126)
en: Remove %ld items
sv: Ta bort %ld objekt

note: Resource IDs: (126)
en: Remove %s
sv: Ta bort %s

note: Resource IDs: (15)
en: Remove from &ignore list
sv: Ta bort från &undantagslistan

note: Resource IDs: (1068)
en: Remove from Quick Access Toolbar
sv: Ta bort från snabbåtkomstfältet

note: Resource IDs: (209)
en: Remove from changelist
sv: Ta bort från ändringslista

note: Resource IDs: (127)
en: Remove property '%s' from
    %s
sv: Ta bort egenskapen "%s" från
    %s

note: Resource IDs: (610)
en: Remove the directory
sv: Ta bort katalogen

note: Resource IDs: (610)
en: Remove the file
sv: Ta bort filen

note: Resource IDs: (345)
en: Remove the selected cache(s) from disk
sv: Ta bort de valda cacharna från hårddisken

note: Resource IDs: (1352)
en: Remove the whole subtree(s)
sv: Radera hela underträd(et/en)

note: Resource IDs: (65535)
en: Removed
sv: Borttagen

note: Resource IDs: (126)
en: Removed file/folder
sv: Fil / mapp togs bort

note: Resource IDs: (264)
en: Removed from changelist
sv: Togs bort från ändringslista

note: Resource IDs: (145)
en: Removed the file pattern(s)
    %s
    from the ignore list.
sv: Tog bort filmönstren
    %s
    från undantagslistan.

note: Resource IDs: (17)
en: Removes all unversioned and ignored items
sv: Tar bort alla ignorerade objekt och alla objekt som inte är versionshanterade

note: Resource IDs: (15)
en: Removes the file or filemask from the list of ignored items
sv: Tar bort filen eller filmasken från undantagslistan

note: Resource IDs: (581)
en: Removes the selected properties
sv: Tar bort valda egenskaper

note: Resource IDs: (16616)
en: Rena&me...
sv: Byt na&mn...

note: Resource IDs: (151)
en: Rename
sv: Byt namn

note: Resource IDs: (97)
en: Rename %s
sv: Döp om %s

note: Resource IDs: (127)
en: Rename item from %s
    to %s
sv: Byt namn på objektet från %s
    till %s

note: Resource IDs: (221)
en: Rename/move - TortoiseSVN
sv: Byt namn/flytta - TortoiseSVN

note: Resource IDs: (65535)
en: Renamed node
sv: Omdöpt nod

note: Resource IDs: (126)
en: Renamed remotely
sv: Bytte namn på i arkivet

note: Resource IDs: (11)
en: Renames files / folders inside version control
sv: Byter namn på filer / mappar i arkivet

note: Resource IDs: (209)
en: Repair move
sv: Reparera flytta

note: Resource IDs: (3603)
en: Repeat the last action
    Repeat
sv: Upprepa senaste kommandot
    Upprepa

note: Resource IDs: (3603)
en: Replace specific text with different text
    Replace
sv: Ersätt text med annan text
    Ersätt

note: Resource IDs: (74)
en: Replacing
sv: Ersätter

note: Resource IDs: (1055, 1374, 1383)
en: Repository
sv: Arkiv

note: Resource IDs: (153)
en: Repository Browser
sv: Arkivutforskaren

note: Resource IDs: (199)
en: Repository URL
sv: Arkiv URL

note: Resource IDs: (65535)
en: Repository UUID:
sv: Arkivets UUID:

note: Resource IDs: (65535)
en: Requests a username and a password
sv: Begär ett användarnamn och ett lösenord

note: Resource IDs: (8)
en: Res&olved...
sv: Kon&flikten är markerad som löst..

note: Resource IDs: (16614)
en: Reset &All
sv: Nollställ &alla

note: Resource IDs: (214)
en: Reset columns
sv: Återställ kolumner

note: Resource IDs: (207, 229)
en: Resolve
sv: Markera konflikt som löst

note: Resource IDs: (77)
en: Resolve - TortoiseSVN
sv: Markera konflikt som löst - TortoiseSVN

note: Resource IDs: (268)
en: Resolve Conflict
sv: Lös konflikt

note: Resource IDs: (1382)
en: Resolve all later
sv: Lös alla konflikter senare

note: Resource IDs: (282)
en: Resolve conflict using 'mine'
sv: Använd "min" för att lösa konflikten

note: Resource IDs: (282)
en: Resolve conflict using 'theirs'
sv: Använd "deras" för att lösa konflikten

note: Resource IDs: (1403)
en: Resolve conflict:
sv: Lös konflikt:

note: Resource IDs: (2)
en: Resolve later
sv: Lös senare

note: Resource IDs: (74, 209, 1400)
en: Resolved
sv: Markera konflikt som löst

note: Resource IDs: (282)
en: Resolved:
    %s
sv: Löstar:
    %s

note: Resource IDs: (9)
en: Resolves conflicted files
sv: Markerar konflikten i filen som löst

note: Resource IDs: (1254)
en: Restore Default
sv: Återställ default

note: Resource IDs: (3826)
en: Restore the window to normal size
sv: Återställ fönstret till normal storlek

note: Resource IDs: (73)
en: Restored
sv: Återställd

note: Resource IDs: (73)
en: Retry
sv: Försök igen

note: Resource IDs: (1423)
en: Reverse merge
sv: Omvänd förening

note: Resource IDs: (264)
en: Reverse merging %ld
sv: Omvänd förening %ld

note: Resource IDs: (264)
en: Reverse merging %ld through %ld
sv: Omvänd förening %ld till %ld

note: Resource IDs: (175, 229)
en: Revert
sv: Återställ

note: Resource IDs: (77)
en: Revert - TortoiseSVN
sv: Återställ - TortoiseSVN

note: Resource IDs: (345)
en: Revert to default settings. Recommended for unexperienced users.
sv: Återgå till standard inställningar. Rekommenderas för oerfarna användare.

note: Resource IDs: (73)
en: Reverted
sv: Återställd

note: Resource IDs: (9)
en: Reverts all changes you made since the last update
sv: Återställer alla ändringar sedan senaste uppdateringen

note: Resource IDs: (14)
en: Reverts an addition to version control
sv: Återställer en tilläggning till versionshantering

note: Resource IDs: (15)
en: Revision &graph
sv: Revisions&graf

note: Resource IDs: (65535)
en: Revision / Author:
sv: Revision / Användare:

note: Resource IDs: (182)
en: Revision Graph
sv: Revisionsgraf

note: Resource IDs: (239)
en: Revision Graph Filter
sv: Revisionsgraf filter

note: Resource IDs: (299)
en: Revision Graph::Colors
sv: Revisionsgraf::Färger

note: Resource IDs: (228)
en: Revision Range
sv: Revisionsintervall

note: Resource IDs: (269, 65535)
en: Revision graph
sv: Revisionsgraf

note: Resource IDs: (65535)
en: Revision range to merge
sv: Revisionsintervall att förena

note: Resource IDs: (272)
en: Revision: %ld %s
    URL: %s
    %sAuthor: %s
    Date: %s
    
    Logmessage:
    %s
sv: Revision: %ld %s
    URL: %s
    %sAnvändarnamn: %s
    Datum: %s
    
    Loggmeddelande:
    %s

note: Resource IDs: (272)
en: Revision: %ld %s
    URL: %s
    %sAuthor: %s
    Date: %s
    
    Tags (%d):%s
    
    Logmessage:
    %s
sv: Revision: %ld %s
    URL: %s
    %sAnvändarnamn: %s
    Datum: %s
    
    Märken (%d):%s
    
    Loggmeddelande:
    %s

note: Resource IDs: (116, 65535)
en: Revisions
sv: Revisioner

note: Resource IDs: (3850)
en: Rich Text (RTF)
    text with font and paragraph formatting
sv: RTF
    text med typsnitts- och paragrafformatering

note: Resource IDs: (188)
en: Right View:
sv: Höger vy:

note: Resource IDs: (65535)
en: Right image
sv: Höger bild

note: Resource IDs: (1070)
en: Row %d of %d
sv: Rad %d av %d

note: Resource IDs: (1070)
en: Row %d-%d of %d
sv: Rad %d-%d av %d

note: Resource IDs: (17045)
en: S&elect...
sv: Mark&era...

note: Resource IDs: (32782)
en: S&ettings
sv: &Inställningar

note: Resource IDs: (1065)
en: S&how Buttons on One Row
sv: V&isa knappar på en rad

note: Resource IDs: (1065)
en: S&how Buttons on Two Rows
sv: V&isa knappar på två rader

note: Resource IDs: (17078)
en: S&how Quick Access Toolbar below the Ribbon
sv: V&isa snabbåtkomstfältet ovanför menyfliksområdet

note: Resource IDs: (1132)
en: S&tatistics
sv: &Statistik

note: Resource IDs: (9)
en: S&witch...
sv: Vä&xla till...

note: Resource IDs: (16)
en: SVN Author
sv: SVN Användarnamn

note: Resource IDs: (12)
en: SVN Copy and add files to this WC
sv: SVN Kopiera och lägg till filer till den här arbetskopian

note: Resource IDs: (16)
en: SVN Copy and rename versioned item here
sv: SVN Kopiera och byt namn på versionshanterade filer här

note: Resource IDs: (13)
en: SVN Copy versioned item(s) here
sv: SVN Kopiera versionshanterade objekt hit

note: Resource IDs: (14)
en: SVN Export all items here
sv: SVN Exportera alla objekt hit

note: Resource IDs: (14)
en: SVN Export versioned items here
sv: SVN Exportera versionshanterade objekt hit

note: Resource IDs: (16)
en: SVN Local lock owner
sv: SVN Lokal låsägare

note: Resource IDs: (17)
en: SVN Move and rename versioned item here
sv: SVN Flytta och byt namn på versionshanterade objekt här

note: Resource IDs: (12)
en: SVN Move versioned item(s) here
sv: SVN Flytta versionshanterade objekt hit

note: Resource IDs: (12)
en: SVN short URL
sv: SVN URL (kort)

note: Resource IDs: (57604)
en: Save &As...
sv: S&para som...

note: Resource IDs: (101)
en: Save &as...
sv: Spara so&m...

note: Resource IDs: (3841)
en: Save As
sv: Spara som

note: Resource IDs: (313)
en: Save as...
sv: Spara som...

note: Resource IDs: (3857)
en: Save changes to %1?
sv: Spara ändringar i %1?

note: Resource IDs: (232)
en: Save client certificate path
sv: Spara sökväg till klientcertifikat

note: Resource IDs: (76)
en: Save revision &to...
sv: Spara revision &till...

note: Resource IDs: (3601)
en: Save the modified file
    Save file
sv: Spara den ändrade filen
    Spara fil

note: Resource IDs: (1132)
en: Save to clipboard
sv: Spara till urklipp

note: Resource IDs: (108)
en: Saved Data
sv: Sparad data

note: Resource IDs: (344)
en: Saves expensive server roundtrips when set to longer than 0 seconds
sv: Sparar tidskrävande serveranrop om satt till större än 0 sekunder

note: Resource IDs: (581)
en: Saves the selected property value to a file
sv: Sparar den valda egenskapen till en fil

note: Resource IDs: (103)
en: Saving file %s
sv: Sparar %s

note: Resource IDs: (103)
en: Saving files
sv: Sparar filer

note: Resource IDs: (144)
en: Saving patchfile to:
sv: Sparar patchfil till:

note: Resource IDs: (1003)
en: Scroll Left
sv: Rulla vänster

note: Resource IDs: (1003)
en: Scroll Right
sv: Rulla höger

note: Resource IDs: (113)
en: Search &log messages...
sv: Sök &loggmeddelanden...

note: Resource IDs: (65535)
en: Search for:
sv: Sök:

note: Resource IDs: (7)
en: Search string not found!
sv: Söksträngen hittades inte!

note: Resource IDs: (3867)
en: Seek failed on %1
sv: Sökning misslyckades i %1

note: Resource IDs: (376)
en: Select &All
sv: Markera &allt

note: Resource IDs: (16529)
en: Select &User-defined Image:
sv: Välj &användardefinerad bild:

note: Resource IDs: (16508)
en: Select &context menu:
sv: Välj &snabbmeny:

note: Resource IDs: (65535)
en: Select &window:
sv: Välj &fönster:

note: Resource IDs: (1067)
en: Select / deselect &all
sv: &Markera / avmarkera allt

note: Resource IDs: (1057)
en: Select Color Tool
    Select Color
sv: Välj färg verktyg
    Välj färg

note: Resource IDs: (13)
en: Select File...
sv: Välj fil...

note: Resource IDs: (173)
en: Select Revision
sv: Välj revision

note: Resource IDs: (78)
en: Select SSH client
sv: Välj SSH klient

note: Resource IDs: (3858)
en: Select a button.
sv: Välj en knapp.

note: Resource IDs: (3585)
en: Select an object on which to get Help
sv: Markera ett objekt för att få hjälp

note: Resource IDs: (213)
en: Select changelist
sv: Markera ändringslista

note: Resource IDs: (78)
en: Select diff application
sv: Välj applikation för att visa skillnader

note: Resource IDs: (313)
en: Select diff file...
sv: Välj skillnadsfil...

note: Resource IDs: (99)
en: Select directory to check out to
sv: Välj mapp att hämta ut till

note: Resource IDs: (276)
en: Select end revision
sv: Välj slutrevision

note: Resource IDs: (64)
en: Select folder to associate with this issue tracker
sv: Välj mapp att associera med ärendespåraren

note: Resource IDs: (79)
en: Select folder to export to.
    You might need to create a new folder before performing this export.
sv: Välj mapp att exportera till.
    Du kan behöva skapa en ny mapp innan du kan genomföra den här exporten.

note: Resource IDs: (197)
en: Select folder to run script for
sv: Välj mapp att köra skriptet för

note: Resource IDs: (119)
en: Select folder to save the selected files to
sv: Välj mapp där de valda filerna skall sparas

note: Resource IDs: (197)
en: Select hook script file
sv: Välj krokskriptfil

note: Resource IDs: (1405)
en: Select items automatically
sv: Välj versionshanterade objekt automatiskt

note: Resource IDs: (78)
en: Select merge application
sv: Välj föreningsapplikation

note: Resource IDs: (119)
en: Select merge target
sv: Välj föreningsmål

note: Resource IDs: (276)
en: Select revision range
sv: Välj revisioner

note: Resource IDs: (276)
en: Select start revision
sv: Välj startrevision

note: Resource IDs: (79)
en: Select text editor application
sv: Välj applikation för textredigering

note: Resource IDs: (595)
en: Select the URLs for the tree merge
sv: Välj URLerna för träd förening

note: Resource IDs: (79)
en: Select the behaviour of the progress dialog at the end of the operation.
sv: Välj dialogrutans beteende efter avklarad operation.

note: Resource IDs: (3603)
en: Select the entire document
    Select All
sv: Markera hela dokumentet
    Markera allt

note: Resource IDs: (595)
en: Select the merge options
sv: Välj föreningsalternativ

note: Resource IDs: (595)
en: Select the revisions to merge
sv: Välj revisioner att förena

note: Resource IDs: (595)
en: Select the type of merge
sv: Välj typ av förening

note: Resource IDs: (78)
en: Select viewer for diff-files
sv: Välj applikation för att visa skillnadsfiler

note: Resource IDs: (65535)
en: Selected node
sv: Vald nod

note: Resource IDs: (3866)
en: Send Mail failed to send message.
sv: Skicka mail misslyckades.

note: Resource IDs: (74)
en: Sending content
sv: Skickar innehåll

note: Resource IDs: (1409)
en: Server &address:
sv: Server&adress:

note: Resource IDs: (65535)
en: Set Accelerator &for:
sv: Välj snabbknapp &för:

note: Resource IDs: (1088)
en: Set file dates to the "last commit &time"
sv: Sätt fildatum till "senaste &arkivering"

note: Resource IDs: (127)
en: Set property '%s' on
    %s
sv: Sätt egenskapen "%s" på
    %s

note: Resource IDs: (13)
en: Setting properties...
sv: Sätter egenskaper...

note: Resource IDs: (107)
en: Settings
sv: Inställningar

note: Resource IDs: (80)
en: Settings - TortoiseSVN
sv: Inställningar - TortoiseSVN

note: Resource IDs: (1270)
en: Shell
sv: Skal

note: Resource IDs: (145)
en: Shell Icon Cache was rebuilt!
sv: Ikoncachen reparerades!

note: Resource IDs: (2052)
en: Shift trees to the top of the window. Alignment to other trees will be lost.
sv: Flytta träden till toppen av fönstret. Anpassning till andra träd kommer att gå förlorade.

note: Resource IDs: (101)
en: Sho&w properties
sv: &Visa egenskaper

note: Resource IDs: (1105)
en: Short &date/time format in log messages
sv: Kort &datum/tid format i loggmeddelanden

note: Resource IDs: (12)
en: Short URL of Subversion items
sv: URL av objekt i arkivet (kort)

note: Resource IDs: (214)
en: Shorten property list
sv: Förkorta egenskapslistan

note: Resource IDs: (1382)
en: Show
sv: Visa

note: Resource IDs: (16996)
en: Show &Accelerator for:
sv: Visa &snabbknapp för:

note: Resource IDs: (115, 1031)
en: Show &All
sv: Visa &alla

note: Resource IDs: (1132)
en: Show &Log
sv: Visa &Logg

note: Resource IDs: (115)
en: Show &Range...
sv: Visa &intervall...

note: Resource IDs: (32826)
en: Show &WC revision
sv: Visa &WC revision

note: Resource IDs: (32796)
en: Show &all revisions
sv: Visa &alla revisioner

note: Resource IDs: (113, 32783)
en: Show &changes
sv: Visa &ändringar

note: Resource IDs: (12, 101, 1016, 1031, 1034, 1037, 1132, 1228, 1420, 1467, 32784)
en: Show &log
sv: Visa &logg

note: Resource IDs: (1031)
en: Show &log...
sv: Visa &historik...

note: Resource IDs: (1088)
en: Show &overlays and context menu only in explorer
sv: Visa &statusikoner och snabbmeny endast i Utforskaren

note: Resource IDs: (1265)
en: Show &properties
sv: Visa &egenskaper

note: Resource IDs: (1073)
en: Show &unversioned files
sv: Visa ej &versionshanterade filer

note: Resource IDs: (1069)
en: Show Above the Ribbon
sv: Visa ovanför menyfliksområdet

note: Resource IDs: (1069)
en: Show Below the Ribbon
sv: Visa nedanför menyfliksområdet

note: Resource IDs: (1065)
en: Show Fewer Buttons
sv: Visa färre knappar

note: Resource IDs: (32817)
en: Show File List
sv: Visa fillistan

note: Resource IDs: (2051)
en: Show HEAD revision nodes
sv: Visa HEAD revisionsnoder

note: Resource IDs: (2052)
en: Show Inline-Diff word by word
    Inline diff word-wise
sv: Visa skillnader inom rad ord för ord
    Skillnader inom rad per ord

note: Resource IDs: (1126)
en: Show Lock dialog before locking files
sv: Visa Lås dialogen innan låsning av filer

note: Resource IDs: (1065)
en: Show More Buttons
sv: Visa fler knappar

note: Resource IDs: (32813)
en: Show Ove&rview
sv: Visa öve&rsikt

note: Resource IDs: (1068)
en: Show Quick Access Toolbar Above the Ribbon
sv: Visa snabbåtkomstfältet ovanför menyfliksområdet

note: Resource IDs: (1068)
en: Show Quick Access Toolbar Below the Ribbon
sv: Visa snabbåtkomstfältet nedanför menyfliksområdet

note: Resource IDs: (16651)
en: Show Screen&Tips on toolbars
sv: Visa skärm&tips på verktygsfält

note: Resource IDs: (32831)
en: Show WC &modifications
sv: &Visa arbetskopians ändringar

note: Resource IDs: (2051)
en: Show an overview of the whole graph
sv: Visa en översikt av hela grafen

note: Resource IDs: (114)
en: Show changes as &unified diff
sv: Visa ändringar &som "Unified Diff"

note: Resource IDs: (113)
en: Show differences as &unified diff
sv: Visa skillnader &som "Unified Diff"

note: Resource IDs: (1126)
en: Show excluded folders as normal
sv: Visa exkluderade mappar som normala

note: Resource IDs: (1480)
en: Show externals from different repositories
sv: Visa externa objekt från andra arkiv

note: Resource IDs: (16656)
en: Show f&ull menus after a short delay
sv: Visa &hela menyerna efter en kort fördröjning

note: Resource IDs: (1264)
en: Show i&gnored files
sv: Visa i&gnorerade filer

note: Resource IDs: (1480)
en: Show items in externals
sv: Visa objekt i externa anslutningar

note: Resource IDs: (1037)
en: Show l&og
sv: Visa l&ogg

note: Resource IDs: (1063)
en: Show linenumber&s
sv: Visa radnumme&r

note: Resource IDs: (2051)
en: Show oldest node at top
sv: Visa äldsta noden överst

note: Resource IDs: (2052)
en: Show only the changed parts of the path name. Replace unchanged elements with dots.
sv: Visa endast de ändrade delarna av sökvägen. Ersätt icke modifierade element med punkter.

note: Resource IDs: (2054)
en: Show or hide the line diff bar
    Toggle LineDiffBar
sv: Visa eller dölj verktygsfält
    Växla verktygsfält

note: Resource IDs: (2054)
en: Show or hide the locator bar
    Toggle LocatorBar
sv: Visa eller dölj addressfält
    Växla addressfält

note: Resource IDs: (3713)
en: Show or hide the status bar
    Toggle StatusBar
sv: Visa eller dölj statusrad
    Växla statusrad

note: Resource IDs: (3713)
en: Show or hide the toolbar
    Toggle ToolBar
sv: Visa eller dölj verktygsrad
    Växla verktygsrad

note: Resource IDs: (1432)
en: Show overlay for ignored items
sv: Visa statussymbol för ignorerade objekt

note: Resource IDs: (1462)
en: Show overlay for unversioned items
sv: Visa statussymbol för objekt som inte versionshanteras

note: Resource IDs: (102)
en: Show revision properties
sv: Visa revisionsegenskaper

note: Resource IDs: (16652)
en: Show shortcut &keys in ScreenTips
sv: Visa genvägs&knappar i skärmtips

note: Resource IDs: (2049)
en: Show special characters for whitespaces
    Show Whitespaces
sv: Visa tomrum som specialtecken
    Visa tomrum

note: Resource IDs: (345)
en: Show statistics for the selected log cache
sv: Visa statisik för den valda logg cachen

note: Resource IDs: (2052)
en: Show tags on the copy source, not as separate nodes
sv: Visa märkena på källan av kopieringar, inte som separata noder

note: Resource IDs: (1209)
en: Show un&modified files
sv: Visa filer &utan ändringar

note: Resource IDs: (1073)
en: Show un&versioned files
sv: Visa filer som &inte är versionshanterade

note: Resource IDs: (198)
en: Show/Hide
sv: Visa/dölj

note: Resource IDs: (272)
en: Showing %ld nodes
sv: Visar %ld noder

note: Resource IDs: (115)
en: Showing %ld revision(s), from revision %ld to revision %ld - %ld revision(s) selected.
sv: Visar %ld revisioner, från revision %ld till revision %ld - %ld revisioner valda.

note: Resource IDs: (272)
en: Showing graph for %s
sv: Visar graf för %s

note: Resource IDs: (15)
en: Shows a graphical representation of copies/tags/branches
sv: Visar en grafisk representation av kopior/märken/grenar

note: Resource IDs: (13)
en: Shows all files which were changed since the last update, locally and in the repository
sv: Visar alla ändrade filer sen förra uppdateringen, både lokalt och i arkivet

note: Resource IDs: (2050)
en: Shows all revisions where changes were made to this item
sv: Visa alla revisioner där detta objekt ändrades

note: Resource IDs: (10)
en: Shows information about TortoiseSVN
sv: Visar information om TortoiseSVN

note: Resource IDs: (198)
en: Shows the action log file in the default text editor
sv: Visar åtgärdsloggen i standardprogrammet för textredigering

note: Resource IDs: (17)
en: Shows the eol-style property value
sv: Visa värdet av eol-style egenskapen

note: Resource IDs: (12)
en: Shows the log for the selected file / folder
sv: Visar historik för den valda filen / mappen

note: Resource IDs: (14)
en: Shows the mime type of the versioned file
sv: Visar mime-typen för den versionshanterade filen

note: Resource IDs: (32775)
en: Single/&double-pane view
sv: Enkel-/&dubbelpanel vy

note: Resource IDs: (74)
en: Size
sv: Storlek

note: Resource IDs: (65535)
en: Size and status
sv: Storlek och status

note: Resource IDs: (339)
en: Size of all cached text information
sv: Storleken på all cachad text

note: Resource IDs: (339)
en: Size of the cache file on disk
sv: Storlek på cachen

note: Resource IDs: (339)
en: Size of the cache if it were not compressed
sv: Storlek på cachen om den vore okomprimerad

note: Resource IDs: (74)
en: Skipped
sv: Hoppades över

note: Resource IDs: (263)
en: Skipped missing target
sv: Hoppade över mål som saknades

note: Resource IDs: (1126)
en: Sort by commit count
sv: Sortera efter antalet arkiveringar

note: Resource IDs: (1501)
en: Source Left:
sv: Källkod vänster:

note: Resource IDs: (1502)
en: Source Right:
sv: Källkod höger:

note: Resource IDs: (196)
en: Specifies how many items you want to keep in the most recent log messages dialog.
sv: Specificerar hur många gamla loggmeddelanden som ska sparas i loggmeddelanden dialogen.

note: Resource IDs: (79)
en: Specify the files or folders which TortoiseSVN
    should ignore in all working copies.
    Separate the patterns with a space.
sv: Ange de filer/mappar som TortoiseSVN ska
    exkludera från alla arbetskopior.
    Separera sökmönster med mellanslag.

note: Resource IDs: (275)
en: Split &source tree
sv: Dela källkod&sträd

note: Resource IDs: (275)
en: Split following &tree
sv: Dela följade &träd

note: Resource IDs: (376)
en: Split lines
sv: Dela rader

note: Resource IDs: (275)
en: Split sub-trees
sv: Dela underträd

note: Resource IDs: (3604)
en: Split the active window into panes
    Split
sv: Dela det aktiva fönstret
    Dela

note: Resource IDs: (246)
en: Stacked Bar Graph
sv: Staplat stapeldiagram

note: Resource IDs: (246)
en: Stacked Line Graph
sv: Staplat linjediagram

note: Resource IDs: (569)
en: Start Commit Hook
sv: "Börja arkivera" krok

note: Resource IDs: (65535)
en: Start Revision
sv: Startrevision

note: Resource IDs: (569)
en: Start Update Hook
sv: "Börja uppdatera" krok

note: Resource IDs: (16514)
en: Static
sv: Statistik

note: Resource IDs: (179, 245)
en: Statistics
sv: Statistik

note: Resource IDs: (1068)
en: Status Bar Configuration
sv: Alternativ för statusfält

note: Resource IDs: (65535)
en: Status and action colors
sv: Färger för status och händelser

note: Resource IDs: (196)
en: Status cache kept in an external process, can show the overlay recursively
sv: Status cache hanteras av en extern process, kan visa statusikoner rekursivt

note: Resource IDs: (196)
en: Status cache only for one folder, no recursive overlays
sv: Status cache endast för en mapp, ingan rekursiva statusikoner

note: Resource IDs: (11)
en: Status of item in SVN
sv: Objektets status i SVN

note: Resource IDs: (16)
en: Steal loc&k
sv: Stjäl &lås

note: Resource IDs: (313)
en: Steal the lock
sv: Stjäl låset

note: Resource IDs: (65535)
en: Stripes
sv: Föreningar

note: Resource IDs: (65535)
en: Subversion configuration &file:
sv: Konfigurations&fil för Subversion:

note: Resource IDs: (84)
en: Subversion encountered a serious problem.
    Please take the time to report this on the Subversion mailing list
    (users@subversion.apache.org)
    with as much information as possible about what
    you were trying to do.
    But please first search the mailing list archives for the error message
    to avoid reporting the same problem repeatedly.
    You can find the mailing list archives at
    http://subversion.apache.org/mailing-lists.html
    
    Subversion encountered the problem in:
    file %s, line %ld
    expression = %s
sv: Subversion har stött på ett allvarligt problem.
    Ta dig tid att rapportera detta på vår e-postlista
    (users@subversion.apache.org)
    med så mycket information som möjligt om vad
    du försökte göra.
    Innan du rapporterar felet var snäll att söka i e-post arkivet efter likande fel
    för att undvika rapportering av samma fel upprepade gånger.
    Du hittar e-post arkivet på adressen
    http://subversion.apache.org/mailing-lists.html
    
    Subversion har stött på problem i:
    fil %s, rad %ld
    uttryck = %s

note: Resource IDs: (84)
en: Subversion encountered a serious problem.
    Please take the time to report this on the Subversion mailing list
    (users@subversion.apache.org)
    with as much information as possible about what
    you were trying to do.
    But please first search the mailing list archives for the error message
    to avoid reporting the same problem repeatedly.
    You can find the mailing list archives at
    http://subversion.apache.org/mailing-lists.html
    
    Subversion reported the following:
sv: Subversion stött på ett allvarligt problem.
    Ta dig tid att rapportera detta på vår e-postlista
    (users@subversion.apache.org)
    med så mycket information som möjligt om vad
    du försökte göra.
    Innan du rapporterar felet var snäll att söka i e-post arkivet efter likande fel
    för att undvika rapportering av samma fel upprepade gånger.
    Du hittar e-post arkivet på adressen
    http://subversion.apache.org/mailing-lists.html
    
    Subversion rapporterade följande:

note: Resource IDs: (79)
en: Subversion reported an error while creating a repository!
    Make sure the folder is empty and not write protected.
sv: SVN rapporterade ett fel när nytt arkiv skapades!
    Se till att mappen är tom och inte är skrivskyddad.

note: Resource IDs: (81)
en: Subversion reported an error while doing a cleanup!
    <hr=100%%>
    %s
sv: Subversion rapporterade ett fel vid rensning!
    <hr=100%%>
    %s

note: Resource IDs: (65535)
en: Subversion server file:
sv: Serverkonfigurationsfil för Subversion:

note: Resource IDs: (1232)
en: Sw&itch working copy to new branch/tag
sv: Vä&xlar arbetskopian till en ny gren/märke

note: Resource IDs: (229)
en: Switch %s to %s, Revision %s
sv: Växla %s till %s, Revision %s

note: Resource IDs: (78)
en: Switch - TortoiseSVN
sv: Växla - TortoiseSVN

note: Resource IDs: (32811)
en: Switch Left<->Right
sv: Växla vänster<->höger

note: Resource IDs: (140)
en: Switch To Branch / Tag
sv: Växla till gren / märke

note: Resource IDs: (3606)
en: Switch back to the previous window pane
    Previous Pane
sv: Växla tillbaka till förra fönsterpanelen
    Föregående panel

note: Resource IDs: (2049)
en: Switch between single and double pane view
    Switch between single and double pane view
sv: Växla mellan enkel och dubbel vy
    Växla mellan enkel och bubbel vy

note: Resource IDs: (2051)
en: Switch the contents of the left and right view
    Switch left and right view
sv: Växla innehållet i det högra och vänstra fönstret
    Växla den vänstra och högra vyn

note: Resource IDs: (3825)
en: Switch to the next document window
sv: Växla till nästa dokumentfönster

note: Resource IDs: (3606)
en: Switch to the next window pane
    Next Pane
sv: Växla till nästa fönsterpanel
    Nästa panel

note: Resource IDs: (3825)
en: Switch to the previous document window
sv: Växla till föregående dokumentfönster

note: Resource IDs: (9)
en: Switch working copy to another branch / tag
sv: Växlar över arbetskopian till en annan gren / märke

note: Resource IDs: (1479)
en: Switch:
sv: Växla:

note: Resource IDs: (325)
en: Switches the comparison left<<->right
sv: Växlar jämförelsen vänster<<->höger

note: Resource IDs: (65535)
en: System &sounds
sv: System &ljud

note: Resource IDs: (3857)
en: System registry entries have been removed and the INI file (if any) was deleted.
sv: Registerinställningar och eventuell .ini-fil har tagits bort.

note: Resource IDs: (16970)
en: Tab Placeholder
sv: Tabb platshållare

note: Resource IDs: (65535)
en: Tab size:
sv: Tabbstorlek:

note: Resource IDs: (65535)
en: Tag nodes
sv: Märken noder

note: Resource IDs: (79)
en: Tagged the working copy to %s
sv: Arbetskopian märkt med %s

note: Resource IDs: (1064)
en: Tasks Pane
sv: Uppgiftspanel

note: Resource IDs: (219)
en: Test Only
sv: Testa endast

note: Resource IDs: (65535)
en: Text Status:
sv: Textstatus:

note: Resource IDs: (207)
en: Text status
sv: Textstatus

note: Resource IDs: (63)
en: The chunk size did not match the number of added/removed lines!
sv: Storleken på stycket stämmer inte med antalet nya/borttagna rader!

note: Resource IDs: (63)
en: The chunk start '@@' was expected in line %d !
sv: Början på stycke "@@" förväntades på rad %d !

note: Resource IDs: (346)
en: The color of creation, copy and rename nodes of tags will be shifted towards yellow.
sv: Färgen för skapande, kopiering och namnbyte på märkesnoder kommer att förskjutas mot gult.

note: Resource IDs: (346)
en: The color of creation, copy and rename nodes of the trunk will be shifted towards green.
sv: Färgen för skapande, kopiering och namnbyte på huvudspårsnoder kommer att förskjutas mot grönt.

note: Resource IDs: (197)
en: The default URL to checkout from if nothing else is specified
sv: Förvald URL att hämta ut från om inget annat anges

note: Resource IDs: (196)
en: The default path to checkout to if nothing else is specified
sv: Förvald sökväg att hämta ut till om inget annat anges

note: Resource IDs: (68)
en: The diffing engine aborted because of an error:
    %s
sv: Jämförelsemotorn avbröt på grund av följande fel:
    %s

note: Resource IDs: (64)
en: The file %s does not exist!
sv: Filen %s finns inte!

note: Resource IDs: (64)
en: The file %s was not found in the patch file!
sv: Filen %s kunde inte hittas i patchfilen!

note: Resource IDs: (314)
en: The file 
    %s
    is empty.
    Do you want to remove the file?
sv: Filen
    %s
    är tom.
    Vill du ta bort filen?

note: Resource IDs: (69)
en: The file is too big
sv: Filen är för stor

note: Resource IDs: (3857)
en: The file is too large to open.
sv: Filen är för stor för att öppna.

note: Resource IDs: (80)
en: The file
    %s
    already exists! Do you want to overwrite it?
sv: Filen
    %s
    finns redan! Vill du skriva över den?

note: Resource IDs: (69)
en: The file
    %s
    is not a valid text file!
    Note that UTF32 files are treated as binary too.
sv: Filen
    %s
    är inte en giltig textfil!
    OBS! UTF32 filer behandlas som binärer också.

note: Resource IDs: (145)
en: The folder %s
    contains unversioned and/or modified file(s). Do you want to remove it anyway?
sv: Mappen %s
    innehåller filer som inte är versionshanterade och/eller ändrade filer. Vill du ta bort den ändå?

note: Resource IDs: (88)
en: The folder 
    %s
    does not exist.
    Would you like to create it first?
sv: Mappen 
    %s
    finns inte.
    Vill du skapa den först?

note: Resource IDs: (99)
en: The folder
    %s
    already exists!
sv: Mappen
    %s
    finns redan!

note: Resource IDs: (83)
en: The hook script returned an error:
    %s
sv: Ett fel uppstod när krokskriptet kördes:
    %s

note: Resource IDs: (7)
en: The image can not be shown.
sv: Bilden kan inte visas.

note: Resource IDs: (63)
en: The issue-tracker provider could not be created. Please check that it is installed correctly.
sv: Ärendespårningsprovidern kunde inte skapas. Var god kontrollera att den är korrekt installerad.

note: Resource IDs: (64)
en: The issue-tracker provider was unable to validate the parameter string
sv: Ärendespårningsprovidern misslyckades med att validera parameter texten

note: Resource IDs: (597)
en: The item '%s' has property conflicts:
sv: Objektet '%s' har egenskapskonflikter:

note: Resource IDs: (608)
en: The last merge operation tried to add the directory '%s'
sv: Den senaste föreningsoperationen försökte lägga till katalogen '%s'

note: Resource IDs: (607)
en: The last merge operation tried to add the file '%s'
sv: Den senaste föreningsoperationen försökte lägga till filen '%s'

note: Resource IDs: (608)
en: The last merge operation tried to delete/move/rename the directory '%s'
sv: Den senaste föreningsoperationen försökte ta bort/flytta/döpa om katalogen '%s'

note: Resource IDs: (607)
en: The last merge operation tried to delete/move/rename the file '%s'
sv: Den senaste föreningsoperationen försökte ta bort/flytta/döpa om filen '%s'

note: Resource IDs: (608)
en: The last merge operation tried to modify the directory '%s'
sv: Den senaste föreningsoperationen försökte modifiera katalogen '%s'

note: Resource IDs: (607)
en: The last merge operation tried to modify the file '%s'
sv: Den förra föreningsoperationen försökte modifiera filen  '%s'

note: Resource IDs: (608)
en: The last switch operation tried to add the directory '%s'
sv: Den senaste växlingsoperationen försökte lägga till katalogen '%s'

note: Resource IDs: (607)
en: The last switch operation tried to add the file '%s'
sv: Den senaste växlingsoperationen försökte lägga till filen '%s'

note: Resource IDs: (608)
en: The last switch operation tried to delete/move/rename the directory '%s'
sv: Den senaste växlingsoperationen försökte ta bort/flytta/döpa om katalogen '%s'

note: Resource IDs: (607)
en: The last switch operation tried to delete/move/rename the file '%s'
sv: Den senaste växlingsoperationen försökte ta bort/flytta/döpa om filen '%s'

note: Resource IDs: (608)
en: The last switch operation tried to modify the directory '%s'
sv: Den senaste växlingsoperationen försökte modifiera katalogen '%s'

note: Resource IDs: (607)
en: The last switch operation tried to modify the file '%s'
sv: Den förra växlingsoperationen försökte modifiera filen '%s'

note: Resource IDs: (607)
en: The last update operation tried to add the directory '%s'
sv: Den senaste uppdateringsoperationen försökte lägga till katalogen '%s'

note: Resource IDs: (607)
en: The last update operation tried to add the file '%s'
sv: Den senaste uppdateringsoperationen försökte lägga till filen '%s'

note: Resource IDs: (607)
en: The last update operation tried to delete/move/rename the directory '%s'
sv: Den senaste uppdateringsoperationen försökte ta bort/flytta/döpa om katalogen '%s'

note: Resource IDs: (607)
en: The last update operation tried to delete/move/rename the file '%s'
sv: Den senaste uppdateringsoperationen försökte ta bort/flytta/döpa om filen '%s'

note: Resource IDs: (607)
en: The last update operation tried to modify the directory '%s'
sv: Den senaste uppdateringsoperationen försökte modifiera katalogen '%s'

note: Resource IDs: (607)
en: The last update operation tried to modify the file '%s'
sv: Den senaste uppdateringsoperationen försökte modifiera filen '%s'

note: Resource IDs: (63)
en: The line '====' was expected in line %d !
sv: Texten "====" förväntades på rad %d !

note: Resource IDs: (63)
en: The line 'Index: ' was not found!
    Either this is not a diff file or the diff is empty.
sv: Raden "Index: " hittades inte!
    Antingen är detta inte en diff-fil eller så är den tom.

note: Resource IDs: (63)
en: The line indicating the new file was expected in line %d !
sv: Raden som visar den ny filen förväntas på rad %d!

note: Resource IDs: (63)
en: The line indicating the old file was expected in line %d !
sv: Raden som visar den gamla filen förväntas på rad %d!

note: Resource IDs: (251)
en: The lock has already been broken from another working copy
sv: Låset har redan blivit brutet i en annan arbetskopia

note: Resource IDs: (198)
en: The maximum number of action log lines to keep.
    Any lines added over this limit will remove the oldest lines from the file.
sv: Den övre gränsen för antalet rader i åtgärdsloggen.
    När gränsen är nådd så tas den äldsta raden bort när en ny läggs till.

note: Resource IDs: (63)
en: The old file does not match the new file.
    Renaming of files is not (yet) supported!
sv: Det gamla filnamnet matchar inte det nya.
    Namnbyte på filer stöds inte (ännu)!

note: Resource IDs: (220)
en: The operation failed.
sv: Kommandot misslyckades.

note: Resource IDs: (74)
en: The parameters '/path' and '/pathfile' are mutually exclusive.
    You must only specify one of them.
sv: Argumenten '/path' och '/pathfile' är ömsesidigt uteslutande.
    Du får bara ange ett av dem.

note: Resource IDs: (64)
en: The patch seems outdated! The file line
    %s
    and the patchline
    %s
    do not match!
sv: Patchen verkar gammal! Filraden
    %s
    och patchraden
    %s
     matchar inte!

note: Resource IDs: (88)
en: The path/URL you've entered seems to be illegal on Windows!
    You can try it anyway, but you might get an error later.
    
    A valid path on windows must not contain '<<>|"?*:' or one of the following device names:
    com1-com9, lpt1-lpt9, prn, aux, con, nul, clock$
    
    Do you want to proceed anyway?
sv: Sökvägen/URL verkar inte vara tillåten i Windows!
    Du kan försöka ändå, men du kan få fel senare.
    
    En giltig sökväg i windows får inte innehålla '<<>|"?*:' eller ett av de följande enhetsnamn:
    com1-com9, lpt1-lpt9, prn, aux, con, nul, clock$
    
    Vill du fortsätta ändå?

note: Resource IDs: (314)
en: The path
    <i>%s</i>
    in the patchfile does not exist.
    TortoiseMerge found the relative path
    <i>%s</i>
    which seems to match the directory you're applying the patch.
    
    Do you want to use the suggested path? Answering 'no' will quit TortoiseMerge.
sv: Sökvägen
    <i>%s</i>
    i patchfilen finns inte.
    TortoiseMerge hittade den relativa sökvägen
    <i>%s</i>
    som verkar stämma med mappen du applicerar patchen på.
    
    Vill du använda den föreslagna sökvägen istället? Om du svarar 'nej' så avslutas TortoiseMerge.

note: Resource IDs: (314)
en: The path
    <i>%s</i>
    in the patchfile does not exist.
    TortoiseMerge tried to apply the patch by stripping prefixes but no matching path could be found.
sv: Sökvägen
    <i>%s</i>
    som finns i patchfilen existerar inte.
    TortoiseMerge försökte även hitta sökvägar genom att jämföra med kända prefix borttagna.

note: Resource IDs: (314)
en: The path
    <i>%s</i>
    seems not to match the paths in the patchfile.
    But TortoiseMerge found the path
    <i>%s</i>
    matches it better. Do you want to use the suggested path instead?
sv: Sökvägen
    <i>%s</i>
    verkar inte stämma överens med sökvägen i patchfilen.
    TortoiseMerge hittade sökvägen
    <i>%s</i>
    som stämmer bättre. Vill du använda den föreslagna sökvägen istället?

note: Resource IDs: (80)
en: The repository was successfully created.
sv: Arkivet skapades utan problem.

note: Resource IDs: (78)
en: The selected file appears to still have one or more conflict markers in it.
    Are you sure you want to mark the file resolved?
sv: Den valda filen verkar fortfarande ha en eller flera konfliktmarkörer i sig.
    Är du säker på att du vill markera konflikten som löst?

note: Resource IDs: (102)
en: The target URL
    %s
    already exists!
sv: Mål URL
    %s
    finns redan!

note: Resource IDs: (147)
en: The target file
    %s
     already exists.
    Do you want to replace the file?
sv: Målfilen
    %s
     finns redan.
    Vill du ersätta filen?

note: Resource IDs: (88)
en: The target folder 
    %s
    is not empty!
    Are you sure you want to checkout/export into that folder?
sv: Målmappen 
    %s
    är inte tom!
    Är du säker på att du vill hämta ut/exportera till den mappen?

note: Resource IDs: (195)
en: The time in seconds after which the parsing of the selected files stops.
    A lower value will make the auto-completion list available sooner,
    but maybe not scan all files.
sv: Tid i sekunder efter vilket inläsningen av valda filer stoppas.
    Ett lägre värde gör automatisk ifyllningslistan tillgänglig snabbbare,
    men alla filer har kanske inte lästs.

note: Resource IDs: (82)
en: The two selected URL's are not created from the same root.
    It's not possible to show the log messages between them!
sv: De två valda URL:erna är inte skapade från samma rot.
    Det går inte att visa loggmeddelandena mellan dem.

note: Resource IDs: (16)
en: The user who did the last commit
sv: Användaren som gjorde den senaste arkiveringen

note: Resource IDs: (16)
en: The user who owns the lock of the file
sv: Användaren som äger låset till filen

note: Resource IDs: (81)
en: The working copy has changed!
    <hr=100%>
    Please commit your changes first or revert.
sv: Arbetskopian har ändrats!
    <hr=100%>
    Arkivera dina ändringar eller återställ dem först.

note: Resource IDs: (81)
en: The working copy is not up to date!
    Please Update first.
sv: Arbetskopian är inte uppdaterad!
    Uppdatera den först.

note: Resource IDs: (65535)
en: Their file:
sv: Deras fil:

note: Resource IDs: (263)
en: Theirs
sv: Deras

note: Resource IDs: (169)
en: There are changes or unversioned items inside one or more directories which you have included with svn:externals.
    Those files are not listed for commit. You need to commit those files separately.
sv: Det finns ändringar i en eller flera mappar som du har inkluderat med svn:externals.
    De filerna är inte markerade för arkivering. Du kommer att behöva arkivera de filerna separat.

note: Resource IDs: (64)
en: There are no issue-tracker providers available.
sv: Det finns inga ärendespårningsproviders.

note: Resource IDs: (66)
en: There are still unresolved conflicts in line %d!
    You should resolve those conflicts first before saving.
    Do you want to save the file with the conflicts still there?
    If you click YES, then you have to manually resolve the conflicts in another editor!
sv: Det finns fortfarande olösta konflikter på rad %d!
    Du bör lösa dessa innan du sparar.
    Vill du spara filen, med konflikterna kvar?
    Om du klickar Ja, måste du manuellt lösa dessa konflikter i en annan editor!

note: Resource IDs: (313)
en: There are unsaved modifications!
    Do you want to save your changes?
sv: Det finns ändringar som inte sparats!
    Vill du spara dina ändringar?

note: Resource IDs: (65535)
en: There has been a problem contacting the server.
    Do you want to see the cached data instead?
    
    Please understand that the cached data may be outdated,
    incomplete or even misleading due to incomplete history data.
sv: Ett problem uppstod vid anslutning till servern.
    Vill du see cachad information istället?
    
    Cachad information kan vara gammal, sakna innehåll eller
    vara missvisande på grund av saknad historik.

note: Resource IDs: (82)
en: There is nothing to add. All the files and folders are either under version control or have been ignored using the svn:ignore property or the global ignore configuration setting.
sv: Det finns inget att lägga till. Alla filer och mappar är redan versionshanterade eller ignorerade med svn:ignore egenskapen eller den globala ignorera inställningen.

note: Resource IDs: (83)
en: There's nothing to unlock. No file has a lock in this working copy.
sv: Det finns inget att låsa upp. Arbetskopian innehåller inga låsta filer.

note: Resource IDs: (188)
en: Thesaurus
sv: Ordbok

note: Resource IDs: (83)
en: This is not a valid URL.
    Please enter an URL here.
sv: Detta är inte en valid URL.
    Var god ange en URL här.

note: Resource IDs: (82)
en: This is not a valid path!
    A valid path must not contain '<<>|"?*:' or one of the following device names:
    com1-com9, lpt1-lpt9, prn, aux, con, nul, clock$
sv: Det här är inte en giltig sökväg!
    En giltig sökväg får inte innehålla '<<>|"?*:' eller ett av följande enhetsnamn:
    com1-com9, lpt1-lpt9, prn, aux, con, nul, clock$

note: Resource IDs: (594)
en: This method covers the case when you have made a feature branch as discussed in the Subversion book. Use this to merge all changes of a branch back to trunk.
sv: Den här metoden är för fallet då du har skapat en gren för en uppgift som det står beskrivet i Subversionboken. Använd den här metoden för att förena alla ändringar i grenen tillbaka till huvudgrenen.

note: Resource IDs: (594)
en: This method covers the case when you have made one or more revisions to a branch (or to the trunk) and you want to port those changes across to a different branch.
sv: Den här metoden är för det fallet när det finns en eller flera revisioner i en gren och vill kopiera dem till en annan gren.

note: Resource IDs: (594)
en: This method covers the case when you want to merge the differences of two different branches into your working copy.
sv: Den här metoden täcker fallet då du vill förena olikheterna mellan två olika grenar till din arbetskopia.

note: Resource IDs: (65535)
en: This product includes software developed by CollabNet (http://www.Collab.Net/)
sv: Den här produkten innehåller programvara utvecklad av CollabNet (http://www.Collab.Net/)

note: Resource IDs: (65535)
en: This product includes software developed by the OpenSSL Project for use in the OpenSSL Toolkit (http://www.openssl.org/)
sv: Den här produkten innehåller programvara utvecklad av OpenSSL Project för användning i OpenSSL Toolkit (http://www.openssl.org/)

note: Resource IDs: (3857)
en: This program is linked to the missing export %s in the file %s. This machine may have an incompatible version of %s.
sv: Det här programmet är länkad med den saknade exporten %s i filen %s. Den här datorn kan ha en inkompatibel version av %s.

note: Resource IDs: (3857)
en: This program requires the file %s, which was not found on this system.
sv: Den här applikationen kräver filen %s, som inte kunde hittas.

note: Resource IDs: (15)
en: This property is only allowed on folders, not files.
sv: Den här egenskapen är endast tillåten på mappar, inte filer.

note: Resource IDs: (15)
en: This property must not have multiple lines. Only one line is allowed.
sv: Den här egenskapen får inte innehålla mer än en rad.

note: Resource IDs: (1016)
en: This will delete the record of commands you've used in this application and restore the default set of visible commands to the menus and toolbars. It will not undo any explicit customizations. Are you sure you want to do this?
sv: Det här kommer att ta bort kommandohistoriken i det här programmet och återställa menyer och verktygsfält. Anpassningar kommer inte tas bort. Är du säker på att du vill göra detta?

note: Resource IDs: (16924)
en: Tile &Horizontally
sv: Ordna &horizontellt

note: Resource IDs: (16928)
en: Tile &Vertically
sv: Ordna &vertikalt

note: Resource IDs: (224)
en: To commit recursively and work around this error,
    make sure that all child items of a checked folder
    are also checked in the commit dialog.
    Otherwise, TortoiseSVN must do a non-recursive commit
    which does not allow directory deletion.
sv: För att lösa det här felet så se till att alla barn objekt
    till markerade mappar också är markerade i arkivera dialogen.
    Annars måste TortoiseSVN göra en icke-rekursiv arkivering
    vilket inte tillåter att mappar tas bort.

note: Resource IDs: (284)
en: To steal the lock, right-click on the parent folder of this item and select 'Get Lock' from the context menu.
    This will bring up the locking dialog where you can enforce the lock, i.e., 'steal' it from the one currently holding it.
sv: För ett stjäla låset, högerklicka på mappen objektet ligger i och välj "Lås" från snabbmenyn.
    I låsdialogen som visas kan låset stjälas från den som för tillfället håller det.

note: Resource IDs: (1201, 65535)
en: To:
sv: Till:

note: Resource IDs: (65535)
en: To: (end URL and revision of the range to merge)
sv: Till: (URL och revision att förena till)

note: Resource IDs: (3633)
en: Toggle One/Two Pages display
    Toggle One/Two Pages display
sv: Växla mellan visning av en eller två sidor
    Växla mellan visning av en eller två sidor

note: Resource IDs: (65535)
en: Toolbar
sv: Verktygsrad

note: Resource IDs: (16130)
en: Toolbar Name
sv: Verktygsradsnamn

note: Resource IDs: (1064)
en: Toolbar Options
sv: Verktygsradsval

note: Resource IDs: (1001)
en: Toolbar internal error. Please contact your application vendor.
sv: Internt fel i verktygsfält. Kontakta försäljaren av programmet.

note: Resource IDs: (16105)
en: Toolbars
sv: Verktygsrader

note: Resource IDs: (16928)
en: Tools
sv: Verktyg

note: Resource IDs: (65535)
en: Tools:
sv: Verktyg:

note: Resource IDs: (13)
en: TortoiseBlame should not be started directly! Use
    TortoiseProc.exe /command:blame /path:"path\to\file"
    instead.
    
    TortoiseBlame.exe blamefile [logfile [viewtitle]] [/line:linenumber] [/path:originalpath] [/ignoreeol] [/ignorespaces] [/ignoreallspaces]
sv: TortoiseBlame kan inte startas direkt! Använd
    TortoiseProc.exe /command:blame /path:"sökväg\till\fil"
    istället.
    
    TortoiseBlame.exe blamefile [logfil [vytitel]] [/line:radnummer] [/path:ursprungligsökväg] [/ignoreeol] [/ignorespaces] [/ignoreallspaces]

note: Resource IDs: (65535)
en: TortoiseIDiff - An image diff tool, part of TortoiseSVN
sv: TortoiseIDiff - Ett verktyg för att jämföra bilder, del av TortoiseSVN

note: Resource IDs: (7)
en: TortoiseIDiff: the image diff viewer for TortoiseSVN
    
    Available command line parameters are:
    /left:"path to left picture"
    /lefttitle:"title to show for the left picture"
    /right:"path to right picture"
    /righttitle:"title to show for the right picture"
    /overlay		to enable overlay mode
    /fit		to fit the images sizes
    /showinfo		to show the image info boxes
sv: TortoiseIDiff: visar skillnader mellan bilder för TortoiseSVN
    
    Följande kommandoradsparametrar är tillgängliga:
    /left:"sökväg till den vänstra bilden"
    /lefttitle:"titel för den vänstra bilden"
    /right:"sökväg till den högra bilden"
    /righttitle:"titel för den högra bilden"
    /overlay		slår på överlagrinsläget
    /fit		anpassa bildstorlekarna
    /showinfo		visa bildinformation

note: Resource IDs: (98)
en: TortoiseSVN has detected similar filenames. Do you want the files:%s
    to be renamed too?
sv: TortoiseSVN har detekterat flera liknande filnamn. Vill du byta namn på: %s
    också?

note: Resource IDs: (1162)
en: Total commits analyzed:
sv: Analyserade arkiveringar:

note: Resource IDs: (1163)
en: Total file changes:
sv: Antal filändringar:

note: Resource IDs: (339)
en: Total number of changes over all cached revisions
sv: Totala antalet ändringar i alla cachade revisioner

note: Resource IDs: (339)
en: Total number of merged revisions
sv: Totala antalet förenade revisioner

note: Resource IDs: (339)
en: Total number of user revision properties
sv: Totala antalet användardefinerade egenskaper

note: Resource IDs: (32821)
en: Tr&ee stripes
sv: Trädför&ening

note: Resource IDs: (357)
en: Transferring at %s
sv: Överför i %s

note: Resource IDs: (32816)
en: Transparent &color...
sv: Transparant &färg...

note: Resource IDs: (264)
en: Tree conflict
sv: Träd konflikt

note: Resource IDs: (595)
en: Tree merge
sv: Trädförening

note: Resource IDs: (65535)
en: Trunk nodes
sv: Huvudgren noder

note: Resource IDs: (251)
en: Try a 'Cleanup'. If that doesn't work you need to do a fresh checkout.
sv: Pröva "Rensa". Om det inte fungerar måste du göra en ny uthämtning.

note: Resource IDs: (73)
en: Try again
sv: Försök igen

note: Resource IDs: (10)
en: Tweak TortoiseSVN
sv: Ändra inställningar för TortoiseSVN

note: Resource IDs: (1436)
en: U&pdate
sv: U&ppdatera

note: Resource IDs: (1272)
en: URL history
sv: URL historik

note: Resource IDs: (199)
en: URL not known (UUID: %s)
sv: URL okänd (UUID: %s)

note: Resource IDs: (12)
en: URL of Subversion items
sv: Sökväg i arkivet

note: Resource IDs: (65535)
en: URL to merge from
sv: URL att förena från

note: Resource IDs: (220)
en: Unable to determine merge source for
    %s
    Please use the main merge dialog.
sv: Kan inte hitta föreningskällan för
    %s
    Var god använd huvudföreningsdialogen istället.

note: Resource IDs: (3866)
en: Unable to load mail system support.
sv: Kunde inte ladda stöd för mailsystem.

note: Resource IDs: (3865)
en: Unable to process command, server busy.
sv: Kan inte bearbeta kommando, servern är upptagen.

note: Resource IDs: (3859)
en: Unable to read from %1, it is opened by someone else.
sv: Kan inte läsa från %1, filen är öppnad av någon annan.

note: Resource IDs: (3865)
en: Unable to read write-only property.
sv: Kan inte läsa egenskap som är markerad för endast skrivning.

note: Resource IDs: (119)
en: Unable to reconstruct working copy path!
    This can happen if the file has been renamed.
    Please start the log dialog on this specific file alone and then revert the changes
    from the top pane in the log dialog.
sv: Det gick inte att rekonstruera arbetskopians sökväg!
    Det kan förekomma om man bytt namn på filen.
    Starta om loggdialogen för den här filen och återställ ändringarna
    från det översta fönstret i loggdialogen.

note: Resource IDs: (3865)
en: Unable to write read-only property.
sv: Kan inte skriva till egenskap som är markerad för endast läsning.

note: Resource IDs: (3859)
en: Unable to write to %1, it is read-only or opened by someone else.
sv: Kan inte skriva till %1, filen är markerad för endast läsning eller är öppnad av någon annan.

note: Resource IDs: (65535)
en: Unchanged node
sv: Ej modifierad nod

note: Resource IDs: (3887)
en: Uncheck
sv: Avmarkera

note: Resource IDs: (1069)
en: Undo %d Actions
sv: Ångra %d kommandon

note: Resource IDs: (1069)
en: Undo 1 Action
sv: Ångra ett kommando

note: Resource IDs: (14)
en: Undo Add..
sv: Ångra lägg till..

note: Resource IDs: (3603)
en: Undo the last action
    Undo
sv: Ångra senaste kommandot
    Ångra

note: Resource IDs: (3859)
en: Unexpected file format.
sv: Oväntat filformat.

note: Resource IDs: (3850)
en: Unformatted Text
    text without any formatting
sv: Oformaterad text
    text utan formatering

note: Resource IDs: (274, 32786)
en: Unified &diff of HEAD revisions
sv: "Unified &Diff" av HEAD revisioner

note: Resource IDs: (81)
en: Unknown certificate issuer.
      Fingerprint: %s
      Distinguished name: %s
sv: Okänd utgivare av certifikat.
      Avtryck: %s
      Namn: %s

note: Resource IDs: (20)
en: Unknown depth
sv: Okänt djup

note: Resource IDs: (221, 230, 242)
en: Unlock
sv: Lås upp

note: Resource IDs: (264)
en: Unlock failed
sv: Upplåsning misslyckades

note: Resource IDs: (263)
en: Unlocked
sv: Upplåst

note: Resource IDs: (565)
en: Unrecognized or invalid property file format!
sv: Okänt eller felaktigt egenskapsfilsformat!

note: Resource IDs: (3841)
en: Untitled
sv: Namnlös

note: Resource IDs: (345)
en: Unused log caches will only be removed if the respective
    file is smaller than the given size in kBytes.
sv: Oanvända logg cachar kommer bara att tas bort om
    respektive fil är mindre än angiven storlek i kBytes

note: Resource IDs: (146)
en: Unversion
sv: Koppla loss

note: Resource IDs: (1313)
en: Unversioned files mark parent folder as modified
sv: Mappar med filer som inte är versionshanterade visas som ändrade

note: Resource IDs: (286)
en: Unversioning %s
sv: Kopplar loss från versionshantering %s

note: Resource IDs: (106)
en: Up one folder
sv: Upp en katalog

note: Resource IDs: (152, 230)
en: Update
sv: Uppdatera

note: Resource IDs: (77)
en: Update - TortoiseSVN
sv: Uppdatera - TortoiseSVN

note: Resource IDs: (1377)
en: Update Depth
sv: Uppdateringsdjup

note: Resource IDs: (275)
en: Update WC to revision
sv: Uppdatera arbetskopian till revision

note: Resource IDs: (74)
en: Updated
sv: Uppdaterade

note: Resource IDs: (11)
en: Updates the working copy to a specific revision
sv: Uppdaterar arbetskopian till en specifik revision

note: Resource IDs: (9)
en: Updates the working copy to the current revision
sv: Uppdaterar arbetskopian till den senaste revisionen

note: Resource IDs: (226)
en: Updating %s
sv: Uppdaterar %s

note: Resource IDs: (3849)
en: Updating ActiveX objects
sv: Uppdaterar ActiveX objekt

note: Resource IDs: (283)
en: Updating and retrying the lock...
sv: Uppdaterar och försöker låsa igen...

note: Resource IDs: (199)
en: Updating log cache
sv: Uppdaterar logg cache

note: Resource IDs: (16530)
en: Use &Default Image:
sv: Använd &standardbild:

note: Resource IDs: (32855)
en: Use &left block
sv: Använd &vänstra blocket

note: Resource IDs: (1024)
en: Use &one-pane view as default for 2-file diff
sv: Använd &enkel vy som standard för 2-fils skillnader.

note: Resource IDs: (251)
en: Use &other text block
sv: Använd det &andra textblocket

note: Resource IDs: (1126)
en: Use &text viewer to view blames
sv: Använd en &texteditor för att visa radvisa ändringar

note: Resource IDs: (195)
en: Use '*' as a wildcard character when specifying an exception.
    To separate multiple exceptions, use commas (',').
    Example: *.mylan.com, *.company.com
sv: Använd '*' som jokertecken när undantag specificeras.
    Separera flera undantag med komma (',').
    Exempel: *.mylan.com, *.company.com

note: Resource IDs: (1230)
en: Use URL of &WC as the default "From:" URL
sv: Använd a&rbetskopians URL som default "Från:" URL

note: Resource IDs: (1064)
en: Use Unified Diff from &clipboard
sv: Använd &patchfil i "Unified Diff"-format från urklipp

note: Resource IDs: (1296)
en: Use "_svn" instead of ".svn" directories
sv: Använd "_svn" istället för ".svn" mappar

note: Resource IDs: (2054)
en: Use all content from the left view
    Use left file
sv: Använda allt innehåll från den vänstra vyn
    Använd den vänstra filen

note: Resource IDs: (32857)
en: Use block from left before right
sv: Använd blocket från vänster före höger

note: Resource IDs: (2054)
en: Use block from left view before block from right view
    Use block from left before right
sv: Använd blocket från den vänstra vyn innan blocket från den högra vyn
    Använd det vänstra blocket innan det högra

note: Resource IDs: (32859)
en: Use block from right before left
sv: Använd blocket från höger före vänster

note: Resource IDs: (2054)
en: Use block from right view before block from left view
    Use block from right before left
sv: Använd blocket från den högra vyn innan blocket från den vänstra vyn
    Använd det högra blocket innan det vänstra

note: Resource IDs: (251)
en: Use both text blocks (this one first)
sv: Använd båda textblocken (den här först)

note: Resource IDs: (251)
en: Use both text blocks (this one last)
sv: Använd båda textblocken (den här sist)

note: Resource IDs: (32856)
en: Use left file
sv: Använd den vänstra filen

note: Resource IDs: (3)
en: Use local
sv: Använd lokal

note: Resource IDs: (1432)
en: Use recycle bin when reverting
sv: Använd papperskorgen vid återställning

note: Resource IDs: (116)
en: Use regular expression
sv: Använd reguljära uttryck

note: Resource IDs: (4)
en: Use repository
sv: Använd arkivet

note: Resource IDs: (1066)
en: Use stri&keout for removed lines
sv: Använd överstry&kning för borttagna rader

note: Resource IDs: (1426)
en: Use system locale for date/time
sv: Använd datorns inställningar för datum och tid

note: Resource IDs: (251)
en: Use text block from '&mine'
sv: Använd "&mitt" textblock

note: Resource IDs: (251)
en: Use text block from '&theirs'
sv: Använd "&deras" textblock

note: Resource IDs: (251)
en: Use text block from 'm&ine' before 'theirs'
sv: Använd "mi&tt" textblock innan "deras"

note: Resource IDs: (2052)
en: Use text block from 'mine' before 'theirs'
    Use 'mine' text block then 'theirs'
sv: Använd textblock från "mitt" före "deras"
    Använd "mitt" textblock följt av "deras"

note: Resource IDs: (2052)
en: Use text block from 'mine'
    Use 'mine' text block
sv: Använd textblocket från "mitt"
    Använd "mitt" textblock

note: Resource IDs: (251)
en: Use text block from 't&heirs' before 'mine'
sv: Använd 'd&eras' textblock innan 'mitt'

note: Resource IDs: (2052)
en: Use text block from 'theirs' before 'mine'
    Use 'theirs' text block then 'mine'
sv: Använd textblocket från "deras" före "mitt"
    Använd "deras" textblock följt av "mitt"

note: Resource IDs: (2052)
en: Use text block from 'theirs'
    Use 'theirs' text block
sv: Använd textblocket från "deras"
    Använd "deras" textblock

note: Resource IDs: (32820)
en: Use text block from "&mine"
sv: Använd "&mitt" textblock

note: Resource IDs: (32819)
en: Use text block from "&theirs"
sv: Använd "&deras" textblock

note: Resource IDs: (32822)
en: Use text block from "m&ine" before "theirs"
sv: Använd "mi&tt" textblock istället för "deras"

note: Resource IDs: (32821)
en: Use text block from "t&heirs" before "mine"
sv: Använd "d&eras" textblock istället för "mitt"

note: Resource IDs: (2054)
en: Use text block from the left view
    Use left block
sv: Använd textblocket från den vänstra vyn
    Använd vänstra blocket

note: Resource IDs: (251)
en: Use th&is text block
sv: Använd &detta textblock

note: Resource IDs: (594)
en: Use the log dialog to select the revisions you want to merge, or enter the revisions to merge, separated by commas. A revision range can be specified by a dash.
    
    Example: 4-7,9,11,15-HEAD
    
    To merge all revisions, leave the box empty.
sv: Använd loggdialogen för att välja de revisioner du vill förena, eller fyll i dem avgränsade med kommatecken. Ett interval kan anges och avgränsas med bindestreck.
    
    Exempel: 4-7,9,11,15-HEAD
    
    För att förena alla revisioner, lämna inmatningsfältet tomt.

note: Resource IDs: (251)
en: Use this &whole file
sv: Använd &hela den här filen

note: Resource IDs: (12)
en: Use this if the URL of the repository has changed
sv: Används när URL:en för ett arkiv har ändrats

note: Resource IDs: (251)
en: Use whole other &file
sv: Använd hela den andra &filen

note: Resource IDs: (74)
en: User cancelled
sv: Åtgärd avbruten av användaren

note: Resource IDs: (69)
en: Username:
sv: Användarnamn:

note: Resource IDs: (313)
en: Valid command line options are:
    /base:<path to base file>
    /theirs:<path to their file>
    /mine:<path to your file>
    /merged:<path to resulting merged file>
    /diff:<path to unified diff file>
    /patchpath:<path to folder>
sv: Tillåtna kommandoradsparametrar är:
    /base:<sökväg till basfilen>
    /theirs:<sökväg till deras fil>
    /mine:<sökväg till din fil>
    /merged:<sökväg till resultatfilen>
    /diff:<sökväg till fil i "Unified Diff"-format>
    /patchpath:<sökväg till mapp>

note: Resource IDs: (11)
en: Value
sv: Värde

note: Resource IDs: (1075)
en: Version Information
sv: Versionsinformation

note: Resource IDs: (264)
en: Versioned
sv: Versionshanterad

note: Resource IDs: (65535)
en: View
sv: Visa

note: Resource IDs: (114)
en: View revision for path in &webviewer
sv: Visa revision för sökväg i &webbläsare

note: Resource IDs: (114)
en: View revision in &webviewer
sv: Visa revision i &webbläsare

note: Resource IDs: (1084)
en: Visit our website
sv: Besök vår webbsida

note: Resource IDs: (65535)
en: WC node
sv: Arbetskopia nod

note: Resource IDs: (65535)
en: WC node border
sv: Arbetskopia nod-ram

note: Resource IDs: (198)
en: Wait
sv: Vänta

note: Resource IDs: (1327)
en: Wait for the script to finish
sv: Vänta tills skriptet har avslutats

note: Resource IDs: (280)
en: Want to go offline?
sv: Vill du gå offline?

note: Resource IDs: (88)
en: Warning
sv: Varning

note: Resource IDs: (219)
en: Warning!
sv: Varning!

note: Resource IDs: (345)
en: When a small log cache has not been used for the given
    number of days, it will be removed automatically.
sv: När en liten logg cache inte har använts på angivet antal
    dagar kommer den att tas bort automatiskt.

note: Resource IDs: (344)
en: When connecting to the repository server is not possible,
    TSVN can switch to using cached data only.
    Select the default behaviour here.
sv: När uppkoppling till arkivet inte är möjligt,
    så kan TSVN växla till att endast använda cachad information.
    Välj standardbeteende här.

note: Resource IDs: (197)
en: When enabled, the versioned items listed in the commit dialog are automatically selected
sv: Välj versionshanterade objekt i arkiveringsdialogen automatiskt

note: Resource IDs: (197)
en: When locking one or more selected files, shows a dialog
    asking for a descriptive message about the locking
sv: Vid låsning av en eller flera valda filer så visas en dialog
    där man kan fylla i en beskrivning av varför man låser

note: Resource IDs: (65535)
en: Whitespaces
sv: Tomrum

note: Resource IDs: (1065)
en: Window Position
sv: Fönsterposition

note: Resource IDs: (146)
en: With URL:
sv: Med URL:

note: Resource IDs: (158, 65535)
en: Working Copy
sv: Arbetskopia

note: Resource IDs: (1335, 1472)
en: Working Copy Path:
sv: Sökväg till arbetskopia:

note: Resource IDs: (20)
en: Working copy
sv: Arbetskopia

note: Resource IDs: (80)
en: Working copy relocated to
    %s
sv: Arbetskopian omlokaliserad till
    %s

note: Resource IDs: (73)
en: Yes
sv: Ja

note: Resource IDs: (145)
en: Yes to all
sv: Ja till allt

note: Resource IDs: (201)
en: You already have the latest version installed.
sv: Du har redan den senaste versionen installerad.

note: Resource IDs: (144)
en: You are creating a repository on a network share.
    This is safe, but once the repository is created you must access it by some other means.
    Accessing a repository via file:// on a network share may corrupt your data!
    Create the repository anyway?
sv: Du skapar ett arkiv på en delad nätverksenhet.
    Det är säkert, men när arkivet är skapat måste du använda någon annan metod för att komma åt det.
    Arkivåtkomst via file:/// på en delad nätverksenhet kan korrumpera arkivet!
    Vill du skapa arkivet i alla fall?

note: Resource IDs: (88)
en: You are trying to access a repository via file:// on
    a shared network drive.
    This could lead to severe repository corruption!
    Do you really want to do that?
sv: Du försöker komma åt ett arkiv via file:/// på
    en delad nätverksenhet.
    Detta kan leda till att ditt arkiv korrumperas!
    Vill du verkligen göra det?

note: Resource IDs: (105)
en: You are trying to move the trunk folder!
    Are you absolutely sure that you want to move
    the trunk folder?
sv: Du försöker flytta mappen som innehåller huvudgrenen!
    Är du helt säker på att du vill flytta den?

note: Resource IDs: (1001)
en: You can paste bitmap with the size (%d x %d) only!
sv: Du kan endast klistra in en bitmap med storleken (%d x %d)!

note: Resource IDs: (1016)
en: You can't create more than %d user-defined toolbars!
sv: Du kan inte skapa fler än %d användardefinerade verktygsfält!

note: Resource IDs: (16)
en: You can't set this property on folders, only on files!
    If you want to set it on all files within that folder,
    you must activate the 'recursive' checkbox.
sv: Den här egenskapen går bara att sätta på filer, inte på mappar!
    Kryssa i 'rekursivt' för att sätta den på alla filer i mappen.

note: Resource IDs: (105)
en: You dropped more than one file or folder to add to the repository.
    It's not possible to do that in one step, so TortoiseSVN will add each file/folder
    individually, creating a new revision for every added item.
    
    Do you still want to do this?
sv: Du släppte mer än en fil eller mapp.
    Det är inte möjligt att göra det i ett steg, så TortoiseSVN kommer att lägga till varje fil/mapp
    var och en för sig, vilket leder till en ny revision för varje objekt.
    
    Vill du fortfarande göra detta?

note: Resource IDs: (16)
en: You have modified properties without saving them first.
    Do you want to save them now?
sv: Du har ändrat egenskaper utan att spara dem.
    Vill du spara dem nu?

note: Resource IDs: (251)
en: You have to update your working copy first.
sv: Du måste uppdatera din arbetskopia först.

note: Resource IDs: (169)
en: You haven't entered an issue number!
    Are you sure you want to commit without an issue number?
sv: Du har inte angivit något ärendenummer!
    Vill du arkivera utan ett ärendenummer?

note: Resource IDs: (1002)
en: You may define up to %d tools.
sv: Du kan definera upp till %d verktyg.

note: Resource IDs: (196)
en: You must restart your system for the changes to take effect.
sv: Du måste starta om systemet för ändringarna ska börja gälla.

note: Resource IDs: (77)
en: You selected an unversioned file.
    The file will be added to version control when you commit.
sv: Du har valt en fil som inte finns i arkivet.
    Den kommer att läggas till när du arkiverar dina ändringar.

note: Resource IDs: (1001)
en: You should enter a text!
sv: Du bör fylla i text!

note: Resource IDs: (1001)
en: You should select an image!
sv: Du bör välja en bild!

note: Resource IDs: (89)
en: You're trying to add the item
    '%s',
    but the item
    '%s'
    already exists.
    
    It seems the item got renamed outside Subversion but only with case changes.
    Do you really want to add it?
sv: Du försöker lägga till objektet
    '%s',
    men objektet
    '%s'
    finns redan.
    
    Det verkar som om objektet har blivit omdöpt utanför Subversion men endast med versala skillnader.
    Vill du verkligen lägga till det?

note: Resource IDs: (195)
en: You've changed the icon set from <i>%s</i> to <i>%s</i>.
    That change won't take effect until you restart your computer or logoff and logon again!
sv: Du har ändrat statusikonuppsättningen från <i>%s</i> till <i>%s</i>.
    Det behövs en omstart eller att du loggar ut och sedan in igen för att den ska börja gälla!

note: Resource IDs: (170)
en: Your previously entered log messages have been saved.
    Click here to read and insert them again.
sv: Dina tidigare loggmeddelanden har sparats.
    Klicka här för att läsa och använda dem igen.

note: Resource IDs: (1112)
en: Your version is:
sv: Din version är:

note: Resource IDs: (201)
en: Your version is: %d.%d.%d.%d
sv: Din version är: %d.%d.%d.%d

note: Resource IDs: (78)
en: Your working copy appears to be on a tag path!
    You should first switch to a branch or the main trunk before committing.
    
    Do you want to commit anyway?
sv: Din arbetskopia verkar peka på ett märke!
    Du bör växla den till en sidogren eller huvudgrenen innan du arkiverar dina ändringar.
    
    Vill du arkivera ändå?

note: Resource IDs: (275)
en: Your working copy contains modifications.
    Lowest revision in working copy: %ld
    Path: %s
sv: Din arbetskopia innehåller modifieringar.
    Lägsta revision i arbetskopian: %ld
    Sökväg: %s

note: Resource IDs: (88)
en: Your working copy has local modifications!
    Note: updating to another revision won't lose those modifications so the working copy
    won't look exactly as it was in the revision you're updating to!
sv: Din arbetskopia har lokala ändringar!
    OBS: vid uppdatering till en annan version så behålls de ändringarna så
    arbetskopian kommer inte att bli identisk med revisionen du uppdaterar till!

note: Resource IDs: (89)
en: Your working copy has local modifications.
    If you branch/tag from the HEAD revision, your local changes won't
    show up in the branch/tag!
sv: Din arbetskopia har lokala ändringar.
    Om du skapar en gren eller märke från HEAD revisionen så kommer dina lokala ändringar
    inte att komma med i grenen/märket.

note: Resource IDs: (32783)
en: Zoo&m out
sv: Zoo&ma ut

note: Resource IDs: (58117)
en: Zoom &In
sv: Zooma i&n

note: Resource IDs: (58118)
en: Zoom &Out
sv: Zooma &ut

note: Resource IDs: (32772)
en: Zoom &in	Ctrl-+
sv: Zooma &in	Ctrl-+

note: Resource IDs: (32773)
en: Zoom &out	Ctrl--
sv: Zooma &ut	Ctrl--

note: Resource IDs: (2051)
en: Zoom 100%
sv: Zooma 100%

note: Resource IDs: (3633)
en: Zoom In
    Zoom In
sv: Zooma in
    Zooma in

note: Resource IDs: (3633)
en: Zoom Out
    Zoom Out
sv: Zooma ut
    Zooma ut

note: Resource IDs: (32784)
en: Zoom i&n
sv: Zooma i&n

note: Resource IDs: (2049)
en: Zoom in
sv: Zooma in

note: Resource IDs: (2049)
en: Zoom out
sv: Zooma ut

note: Resource IDs: (32801)
en: Zoom to &100%
sv: Zooma till &100%

note: Resource IDs: (2051)
en: Zoom to fit
sv: Anpassa

note: Resource IDs: (2051)
en: Zoom to fit in height
sv: Höjdanpassa zoom

note: Resource IDs: (2051)
en: Zoom to fit in width
sv: Breddanpassa zoom

note: Resource IDs: (1001)
en: [Unassigned]
sv: [Otilldelad]

note: Resource IDs: (346)
en: 
    
    Patterns match case-insensitively and must be specified in lower-case.
    Whitespaces will become part of the pattern.
    Allowed wildcards are '?' and '*'.
    Separate patterns using ';'
sv: 
    
    Mönstren matchar både små och stora bokstäver och måste anges i små bokstäver.
    Mellanslag kommer att bli en del av mönstret.
    Tillåtna trunkeringar är '?' och '*'.
    Separera mönstren med ';'

note: Resource IDs: (10)
en: added
sv: tillagd

note: Resource IDs: (65535)
en: added files
sv: Tilllagda filer

note: Resource IDs: (3841)
en: an unnamed file
sv: en namnlös fil

note: Resource IDs: (1304)
en: and
sv: och

note: Resource IDs: (1085)
en: and support the developers
sv: och stöd utvecklarna

note: Resource IDs: (583)
en: another item already exists in its place.
sv: ett annat objekt finns redan på dess plats.

note: Resource IDs: (340)
en: ask repository first if 'online' -
    work entirely from cache if 'offline'
sv: fråga arkivet först om 'uppkopplad' -
    arbeta helt från cachen om 'frånkopplad'

note: Resource IDs: (245)
en: author
sv: användarnamn

note: Resource IDs: (65535)
en: authors:
sv: användare:

note: Resource IDs: (577)
en: bugtraq:append
    Set to 'false' if you want the bugtracking ID to be inserted at the top of the
    log message. The default is 'true' which means the bugtracking ID
    is appended to the log message.
sv: bugtraq:append
    Sätt till "false" om du vill att ett bugg-/ärende ID infogas längst upp i
    loggmeddelandet. Default är "true" som betyder att bugg-/ärende ID
    läggs till sist i loggmeddelandet.

note: Resource IDs: (577)
en: bugtraq:label
    Label text to show for the edit box where the user enters the issue number.
sv: bugtraq:label
    Etikett att visa vid inmatningsfältet för ärendenummer.

note: Resource IDs: (577)
en: bugtraq:logregex
    two regular expressions separated by a newline.
    The first expression is used to find a string referring to an issue,
    the second expression is used to extract the bare bug ID from that string.
sv: bugtraq:logregex
    två reguljära uttryck åtskiljda av en nyrad
    Det första uttrycket används för att hitta strängar som refererar till ett ärende,
    det andra uttrycket används för att extrahera bug ID från den strängen.

note: Resource IDs: (577)
en: bugtraq:message
    String which is appended to a log message when an issue number is entered.
    The string must contain '%BUGID%' which gets replaced with the issue number.
sv: bugtraq:message
    Text som läggs till i slutet på ett loggmeddelande när ett ärendenummer angetts.
    Måste innehålla texten "%BUGID%" som ersätts med angett ärendenummer.

note: Resource IDs: (577)
en: bugtraq:number
    Set to 'false' if your bugtracking system has issues which are referenced not by numbers.
sv: bugtraq:number
    Sätt till "false" om ditt bugg-/ärendespårningssystem har ärenden som refereras till av annat än bara siffror.

note: Resource IDs: (577)
en: bugtraq:providerparams
    the parameters passed to the IBugTraqProvider
sv: bugtraq:providerparams
    parametrar skickade till IBugTraqProvider

note: Resource IDs: (577)
en: bugtraq:provideruuid
    the COM uuid of the IBugTraqProvider
sv: bugtraq:provideruuid
    IBugTraqProvider COM uuid

note: Resource IDs: (577)
en: bugtraq:url
    URL pointing to the issue tracker. It must contain '%BUGID%' which
    gets replaced with the issue number.
sv: bugtraq:url
    URL till bug-/ärendespårningssystem. Måste innehålla "%BUGID%"
    som ersätts med ärendenummer.

note: Resource IDs: (65535)
en: changes total:
sv: antal ändringar:

note: Resource IDs: (244, 245)
en: commits
sv: arkiveringar

note: Resource IDs: (11)
en: conflicted
sv: i konflikt

note: Resource IDs: (65535)
en: connection:
sv: anslutning:

note: Resource IDs: (208)
en: copied from
    %s - revision %ld
sv: kopierad från
    %s - revision %ld

note: Resource IDs: (65535)
en: copied:
sv: kopierad:

note: Resource IDs: (245)
en: day
sv: dag

note: Resource IDs: (10, 272)
en: deleted
sv: borttagen

note: Resource IDs: (79)
en: exported
    %s
    to
    %s
sv: exporterade
    %s
    till
    %s

note: Resource IDs: (13)
en: external
sv: extern

note: Resource IDs: (65535)
en: file external:
sv: extern fil:

note: Resource IDs: (13)
en: ignored
sv: undantagen

note: Resource IDs: (220)
en: ignoring ancestry
sv: Ignorerar ursprung

note: Resource IDs: (13)
en: incomplete
sv: ofullständig

note: Resource IDs: (583)
en: it does not exist.
sv: det finns inte.

note: Resource IDs: (583)
en: it is already deleted.
sv: är redan borttagen.

note: Resource IDs: (583)
en: it is unversioned.
sv: det är inte versionshanterat.

note: Resource IDs: (214)
en: item kept locally
sv: objektet behölls lokalt

note: Resource IDs: (65535)
en: last head update:
sv: senaste uppdatering:

note: Resource IDs: (65535)
en: last read:
sv: senast läst:

note: Resource IDs: (65535)
en: last update:
sv: senaste uppdateringen:

note: Resource IDs: (11, 195)
en: locked
sv: låst

note: Resource IDs: (65535)
en: locked:
sv: låst:

note: Resource IDs: (65535)
en: max revision:
sv: högsta revisionen:

note: Resource IDs: (11, 65535)
en: merged
sv: Förenad

note: Resource IDs: (65535)
en: merges total:
sv: antal föreningar:

note: Resource IDs: (10)
en: missing
sv: saknas

note: Resource IDs: (65535)
en: missing / deleted / replaced
sv: Saknas / borttagna / utbytta

note: Resource IDs: (65535)
en: missing in:
sv: saknas i:

note: Resource IDs: (10, 272)
en: modified
sv: ändrad

note: Resource IDs: (65535)
en: modified / copied
sv: ändrade / kopierade

note: Resource IDs: (245)
en: month
sv: månad

note: Resource IDs: (199)
en: multiple URLs (e.g. %s)
sv: flera URLer (tex: %s)

note: Resource IDs: (18)
en: no
sv: nej

note: Resource IDs: (10)
en: no description for this command is available
sv: beskrivning för detta kommando saknas

note: Resource IDs: (10)
en: non-versioned
sv: ej i arkivet

note: Resource IDs: (11)
en: obstructed
sv: blockerad

note: Resource IDs: (601)
en: offline
sv: Frånkopplad

note: Resource IDs: (3845)
en: on %1
sv: på %1

note: Resource IDs: (601)
en: online
sv: uppkopplad

note: Resource IDs: (1406, 1407)
en: or
sv: eller

note: Resource IDs: (65535)
en: pair tokens:
sv: elementpar:

note: Resource IDs: (65535)
en: path elements:
sv: Sökvägsdelar:

note: Resource IDs: (65535)
en: paths:
sv: sökvägar:

note: Resource IDs: (3869)
en: pixels
sv: pixlar

note: Resource IDs: (65535)
en: possible or real conflict / obstructed
sv: Möjlig eller faktisk konflikt / blockerad

note: Resource IDs: (245)
en: quarter of year
sv: kvartal

note: Resource IDs: (195)
en: readonly
sv: skrivskyddad

note: Resource IDs: (10)
en: replaced
sv: ersatt

note: Resource IDs: (220)
en: respecting ancestry
sv: Tar hänsyn till ursprung

note: Resource IDs: (65535)
en: revision count:
sv: antal revisioner:

note: Resource IDs: (326)
en: revisions %s-%s, %s
sv: revisionerna %s-%s, %s

note: Resource IDs: (65535)
en: revisions:
sv: revisioner:

note: Resource IDs: (214)
en: root project
sv: root-projekt

note: Resource IDs: (65535)
en: skip ranges:
sv: överhoppade interval:

note: Resource IDs: (576)
en: svn:eol-style
    One of 'native', 'LF', 'CR', 'CRLF'.
sv: svn:eol-style
    En av "native", "LF", "CR", "CRLF".

note: Resource IDs: (576)
en: svn:executable
    If present, make the file executable. This property cannot be set on a directory.
    A non-recursive attempt will fail, and a recursive attempt will set the property only on the file children of the directory.
sv: svn:executable
    Markerar en fil som körbar. Den här egenskapen kan inte sättas på en mapp.
    Den går inte att sätta som icke-rekursiv, och rekursivt sätts egenskapen endast på filer.

note: Resource IDs: (576)
en: svn:externals
    A newline separated list of module specifiers, each of which consists of
    an optional revision, an URL and a relative directory path. For example
    http://example.com/repos/zig foo
    -r 1234 http://example.com/repos/zag foo/bar
    
    The URLs can either be full URLs or relative. The format for
    the relative URLs is:
    ../ relative to the parent directory of the external
    ^/ relative to the repository root
    // relative to the URL scheme
    / relative to the server's hostname
sv: svn:externals
    En lista av arkivsökvägar angivna en per rad. Varje rad ska innehålla
    en frivillig revisionsflagga, en relativ mappsökväg, samt en URL. Exempel:
    http://example.com/repos/zig foo
    -r 1234 http://example.com/repos/zag foo/bar
    
    URLerna kan antingen vara absoluta eller relativa. Formatet för
    en relativ URL:er är:
    ../ Relativt föräldern för mappen som innehåller externaldefinitionen
    ^/ Relativt arkivets rot
    // Relativt URL schemat
    / Relativt serverns värdnamn

note: Resource IDs: (576)
en: svn:ignore
    A newline separated list of file patterns to ignore.
sv: svn:ignore
    En lista av filmatchningsmönster att utesluta angivna en per rad.

note: Resource IDs: (576)
en: svn:keywords
    Keywords to be expanded. Valid keywords are:
    URL, HeadURL : The URL for the head revision of the object.
    Author, LastChangedBy : The last person to modify the file.
    Date, LastChangedDate : The date/time the object was last modified.
    Rev, LastChangedRevision : The last revision the object changed.
    Id : A compressed summary of the previous 4 keywords.
sv: svn:keywords
    Nyckelord att expandera. Giltiga nyckelord är:
    URL, HeadURL : URL:en för den senaste revisionen för filen.
    Author, LastChangedBy : Användarnamn på den som senast ändrade filen.
    Date, LastChangedDate : Datum/tid för senaste ändringen av filen.
    Rev, LastChangedRevision : Senaste revisionsnummret för filen.
    Id : En kompakt sammanställning av ovan nämnda nyckelord.

note: Resource IDs: (576)
en: svn:mergeinfo
    A newline separated list of merge tracking info. Each line consists of an absolute
    path followed by a colon and a list of comma separated revision numbers.
    For example
    /trunk:123-125,129
sv: svn:mergeinfo
    En nyradsseparerad lista av information för föreningsspårning. Varje rad består av
    en aboslut sökväg följt av ett kolon och en kommaseparerad lista av revisionsnummer.
    Till exempel
    /trunk:123-125,129

note: Resource IDs: (576)
en: svn:mime-type
    The mime type of the file. Used to determine whether to merge the file, and how to serve it from Apache.
    A mime type beginning with 'text/' (or an absent mime type) is treated as text.
    Anything else is treated as binary.
sv: svn:mime-type
    Mime typ för en fil. Används för att avgöra om det går att förena filen och hur den ska hanteras av Apache.
    En mime typ som börjar med "text/" (eller om ingen mime typ anges) hanteras som text. Allt annat hanteras som binärdata.

note: Resource IDs: (576)
en: svn:needs-lock
    Set this to any value (e.g. '*') to enforce locking for this file.
    The file will be set to read-only when checked out or updated,
    indicating that a user must acquire a lock on the file
    before they can edit it and commit changes.
sv: svn:needs-lock
    Sätt till vilket värde som helst (tex '*') för att markera att filen behöver låsas.
    Filen kommer att vara skrivskyddad när den hämtas ut eller uppdateras
    för att visa att användaren måste erhålla låset på filen innan
    de kan ändra på den och arkivera förändringar.

note: Resource IDs: (208)
en: switched to
    %s
sv: Växlade till
    %s

note: Resource IDs: (65535)
en: switched:
sv: växlad:

note: Resource IDs: (601)
en: temp. offline
sv: temporärt frånkopplad

note: Resource IDs: (65535)
en: text [token count]:
sv: text [symboler]:

note: Resource IDs: (583)
en: there are conflicting modifications.
sv: det finns ändringar som kolliderar

note: Resource IDs: (3845)
en: to %1
sv: till %1

note: Resource IDs: (80, 103, 284)
en: to %s
sv: till %s

note: Resource IDs: (208, 264)
en: tree conflict
sv: Träd konflikt

note: Resource IDs: (65535)
en: tree conflict:
sv: Träd konflikt:

note: Resource IDs: (578)
en: tsvn:autoprops
    A list of properties separated by newlines which get applied automatically when adding/importing files.
    Format: <filemask> = property=value;property=value
    Example: *.xml = svn:eol-style=native;svn:mime-type=text/xml
sv: tsvn:autoprops
    En lista av egenskaper avdelade med nyradstecken som appliceras automatiskt när filer läggs till eller importeras.
    Format: <filmask> = egenskap=värde;egenskap=värde
    Exempel: *.xml = svn:eol-style=native;svn:mime-type=text/xml

note: Resource IDs: (578)
en: tsvn:lockmsgminsize
    Minimum size in chars a lock message must have before a lock is allowed.
sv: tsvn:lockmsgminsize
    Minsta antalet tecken som ett loggmeddelande måste innehålla för att låsning ska tillåtas.

note: Resource IDs: (578)
en: tsvn:logfilelistenglish
    Set to 'false' if you don't want the list of changed files to be pasted in English
    in the commit dialog.
sv: tsvn:logfilelistenglish
    Sätt till 'false' om du inte vill att listan med de ändrade filerna infogas
    på engelska i arkiveringsdialogrutan.

note: Resource IDs: (578)
en: tsvn:logminsize
    Minimum size in chars a log message must have before a commit is allowed.
sv: tsvn:logminsize
    Minsta antalet tecken som ett loggmeddelande måste innehålla för att arkivering ska tillåtas.

note: Resource IDs: (578)
en: tsvn:logsummary
    A regex string which extracts a summary from a log message in its first group.
sv: tsvn:logsummary
    Ett reguljärt uttryck som hämtar ut en sammanfattning från ett loggmeddelande i dess första grupp.

note: Resource IDs: (578)
en: tsvn:logtemplate
    String which is inserted in the log message boxes in the commit dialogs.
    Use this as a log message template for users to fill in.
sv: tsvn:logtemplate
    Text som används som mall för nya loggmeddelanden vid arkivering.

note: Resource IDs: (578)
en: tsvn:logwidthmarker
    Set this to the number of chars the log message should not exceed its width.
    A faded line is shown in the commit dialogs at that position. The default is 80 chars.
sv: tsvn:logwidthmarker
    Anger max antal tecken som bör användas per rad i loggmeddelanden.
    Markeras med en linje i inmatningsfältet för loggmeddelanden.
    Standard är 80 tecken.

note: Resource IDs: (578)
en: tsvn:projectlanguage
    Set this to the language number you want your log messages written in.
    TortoiseSVN will then load the appropriate spell checker module if available.
sv: tsvn:projectlanguage
    Sätt detta till språknumret du vill att dina loggmeddelanden skall fyllas i med.
    TortoiseSVN kommer sen att ladda in passande språkkontrollsmodul om den är tillgänglig.

note: Resource IDs: (581)
en: tsvn:userfileproperties
    Newline separated list of user defined properties for files which will
    be shown in the property dialog to choose from.
sv: tsvn:userfileproperties
    En nyradsseparerad lista med användardefinerade egenskaper för filer som visas
    som alternativ i egenskaper dialogen.

note: Resource IDs: (581)
en: tsvn:userfolderproperties
    Newline separated list of user defined properties for folders which will
    be shown in the property dialog to choose from.
sv: tsvn:userfolderproperties
    En nyradsseparerad lista med användardefinerade egenskaper för mappar
    som visas som alternativ i egenskaper dialogen.

note: Resource IDs: (577)
en: tsvn:warnifnoissue
    Set to 'yes' if a warning shall be shown when no issue is entered in the commit dialog.
sv: tsvn:warnifnoissue
    Sätt till "yes" om en varning skall visas om inget ärende anges i arkiveringsdialogrutan.

note: Resource IDs: (65535)
en: user revprops total:
sv: antal användaregenskaper:

note: Resource IDs: (563)
en: values are different
sv: värden är olika

note: Resource IDs: (579)
en: webviewer:pathrevision
    URL pointing to the web viewer for the repository for a specific file and revision.
    The string %REVISION% in the URL is replaced with the revision number,
    the string %PATH% is replaced with the path to the file relative to the repository root.
sv: webviewer:pathrevision
    URL till en specifik fil och revision i en webbaserad arkivutforskare.
    Strängen %REVISION% i URL:en ersätts med revisionsnumret,
    strängen %PATH% ersätts med sökvägen till filen relativt arkivets rot.

note: Resource IDs: (579)
en: webviewer:revision
    URL pointing to the web viewer for the repository for a specific revision.
    The string %REVISION% in that URL is replaced with the revision number.
sv: webviewer:revision
    URL till en specific revision i en webbaserad akrivutforskare.
    Strängen %REVISION% i URL:en ersätts med revisionsnumret.

note: Resource IDs: (245)
en: week
sv: vecka

note: Resource IDs: (65535)
en: word tokens:
sv: ord element:

note: Resource IDs: (65535)
en: words [uncompressed]:
sv: ord [okomprimerat]:

note: Resource IDs: (245)
en: year
sv: år

note: Resource IDs: (18, 1002, 1011, 1012, 1013, 1014)
en: yes
sv: ja
